Dodany: 12.08.2007 19:10|Autor: ivikje

Książka: Najeźdźcy
Dobraczyński Jan

"Najeźdźcy"

Bardzo trudna książka dla kogoś, kto nie ma podstawowej wiedzy o II wojnie światowej. Ale gdy się ma podstawy, potrafi wciągnąć niesamowicie.

To opowieść o trzech przyjaciołach: Walterze, Hugonie i Herbercie. W książce śledzimy ich losy od przybycia do Opola i agresji niemieckiej na Polskę po zakończenie wojny. Na mnie osobiście największe wrażenie wywarły opisy Polski roku 1939 i bardzo delikatnie zaakcentowany wątek zderzenia się mentalności niemieckiej z Polską okresu wojny. Autor nie potępia, lecz stara się zrozumieć. Zupełnie wyjątkowe są pamiętniki Oleńki, świetnie przedstawione sylwetki bohaterów, znakomita przemiana głównego bohatera - Herberta - prowadząca do przewartościowania jego postawy życiowej, ale... to już treść II tomu książki - "A znak nie będzie mu dany".

Użytkownik: Harey 15.08.2007 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo trudna książka dla... | ivikje
Z pewnością bardzo ciekawa książka, mam nadzieję, że przeczytam. Najbardziej wartościowe są właśnie tego typu lektury, uświadamiają, jak dalece historia, której uczylismy sie z podręczników, popada w uogólnienia, w przedstawienie wszystkiego w barwach biało - czarnych z pominięciem tych wszystkich szarości, rozterek, przemian wewnętrznych, z zapomnieniem o tylu ludziach, którzy przepadli w trybach wojny.
Jakis czas temu czytałam zbiór opowiadań Lecha Bądkowskiego "Wszystko jest ważne" właśnie z okresu II wojny światowej i ocala od zapomnienia zwykłe ludzkie losy wplecione w historię.