Dodany: 09.08.2007 11:08|Autor:

z okładki


Lewis Wallace (10.04.1827 - 15.02.1905), amerykański pisarz, generał i polityk. Uczestnik wojny meksykańskiej (1846-48) i wojny secesyjnej (1861-65), gubernator stanu Nowy Meksyk, minister pełnomocny rządu Stanów Zjednoczonych w Turcji na dworze sułtana Abdula Hanimeda II.

Ten krótki życiorys mówi o bogatych doświadczeniach autora, mogących służyć za kanwę dla utworów literackich dla niejednego pisarza. Szczególnie służba dyplomatyczna umożliwiła Wallace'owi poznanie wielu ciekawych miejsc, m.in. Palestyny. Wrażenia, jakie wyniósł ze zwiedzania świętych miejsc stały się podnietą do napisania "Ben Hura", opowieści z dni Chrystusa, opublikowanej w 1880 roku, której popularność pod koniec XIX wieku można porównać z poczytnością "Chaty wuja Toma". Do jeszcze większego jej rozgłosu przyczyniła się wersja filmowa, nakręcona w 1926 roku przez Freda Niblo, z Ramonem Novarro w roli głównej (film był niedawno przypomniany przez Telewizję Polską). Powieść ukazała się w wielu tłumaczeniach, m.in. na język rosyjski, francuski, włoski, niemiecki, szwedzki, turecki. Pierwszy polski przekład powieści ukazał się w dwutomowej edycji w latach 1889-90.

Nowa ekranizacja "Ben Hura" w reżyserii Williama Wylera, z 1960 roku, tak chętnie oglądana przez posiadaczy urządzeń video, jest przyczyną, dla której wydawnictwo zdecydowało się przypomnieć tę powieść polskiemu Czytelnikowi. Książka przygotowana została na podstawie wydania Karola Miarki z 1901 roku. Przy jej opracowaniu ograniczono się jedynie do wprowadzenia poprawek ortograficznych, zgodnych z obecnymi normami i drobnych poprawek stylistycznych, czyniących tekst powieści bardziej czytelny dla współczesnego odbiorcy.

[Instytut Prasy i Wydawnictw "Novum", 1987]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2165
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: