Dodany: 04.08.2007 12:30|Autor:

Książka: Na progu
Senécal Patrick
Notę wprowadził(a): skoczek2531

z okładki


Nazywa się Thomas Roy i jest najbardziej podziwianym pisarzem w całym Quebeku. Każda premiera jego nowej powieści to wielkie wydarzenie. Pewnego dnia pisarz trafia do szpitala psychiatrycznego, straszliwie okaleczony, w stanie katatonii. Próba morderstwa czy nieudane samobójstwo? Paul Lacasse, lekarz opiekujący się pisarzem w montrealskim szpitalu, początkowo traktuje ten przypadek jako wręcz banalny. Odkrywa jednak coraz bardziej niepokojące fakty, co stopniowo zmusza go do spojrzenia na sprawę z innej perspektywy. Wkrótce jego postawa życiowa i zawodowa zostanie wystawiona na ciężką próbę. Dramat Roya skrywa bowiem przerażające zagadki o niewyobrażalnych dla wszystkich konsekwencjach.

[Wydawnictwo Fu Kang, 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2333
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: Astral 09.09.2011 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nazywa się Thomas Roy i j... | skoczek2531
Czy ktoś mnie może oświecić?
Chodzi mi o to, czy ta powieść zawiera elementy nadprzyrodzone, czy też akcja jej rozgrywa się w naszym realnym świecie, na granicy prawdopodobieństwa przynajmniej?
Użytkownik: Konwaliowa 23.01.2017 12:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ktoś mnie może oświec... | Astral
Fantastyka zwykle jest osadzona w świecie realnym, w którym mają miejsce zdarzenia niewytłumaczalne. Polecam przeczytać teorię chociażby R. Caillois na ten temat.
Użytkownik: Astral 24.01.2017 00:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Fantastyka zwykle jest os... | Konwaliowa
Fantastyka równie dobrze może być osadzona świecie innym od naszego, nadprzyrodzonym lub nie. Senecal pisze zwykle powieści osadzone w naszym świecie.
Nie mam tej książki - chodziło mi po prostu o opinię osoby, która to przeczytała. Ponawiam pytanie - czy w tej książce są elementy fantastyczne, czy też ich nie ma? A może jest to casus "Zielonej herbaty" Le Fanu? Że dopuszczalna jest interpretacja, iż chodzi o rzeczy niemożliwe (tu i teraz).
I jeszcze jest nierozstrzygnięta kwestia zjawiska rozszczepienia osobowości, co do którego zdania wśród specjalistów są podzielone. A już szczególnie książki o Sybilli (czy jak jej tam było), która miała rzekomo 30 osobowości, to bajeczki pod publiczkę.
I proszę nie zapominać o tym, że dla osoby wierzącej w sny prorocze, przeczucia, widzenia, cuda itp. są one częścią rzeczywistości, a nie fantastyki. Ja pojmuję świat materialistycznie, więc dla mnie wszelkie tego typu rzeczy, niepotwierdzone przez naukę, należą do fantastyki. Polecam przeczytać teorię, choćby "Fantastykę i futurologię" Lema.
Caillois jest ciekawy, ale przedpotopowy.
Użytkownik: Anna125 24.01.2017 00:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nazywa się Thomas Roy i j... | skoczek2531
Cześć,
Czy udało Ci się przeczytać tę książkę, czy możesz napisać coś więcej? To rodzaj K-Paxu, czy magia, sily ponadnaturalne?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: