Dodany: 16.05.2012 12:50|Autor:

Johannes V. Jensen (1873-1950) wzbogacił powieść duńską o szereg nowych elementów, zmodyfikował jej strukturę i język, ponadto wniósł nową tematykę i nowe konflikty. Historycy literatury dopatrują się w jego poczynaniach wpływu prozy amerykańskiej, Jensen był jednak zbyt wielkim pisarzem, by stać się naśladowcą. Przeciwnie, przeszczepione na grunt duński nowatorstwo zaowocowało w postaci niezwykle oryginalnej. Najważniejszym dziełem Jensena jest cykl powieściowy "Den Lange Rejse" (1908-1922, "Długa podróż"), właśnie za to przedsięwzięcie przyznano pisarzowi nagrodę Nobla. Obok sześciu tomów tego cyklu na wyróżnienie zasługują takie utwory jak "Himmerlandshistorier", "Myter", "Digte", "Skovene" oraz powstała w 1901 roku sensualistyczna powieść historyczna "Kongens Fald" (Upadek króla). W książce tej wyłożył Jensen swą postępową jak na owe czasy historiozofię, nadał jej interesujący wątek fabularny i umieścił w konkretnych realiach epoki.

Fragment z posłowia

[Wydawnictwo Poznańskie, 1971]

Użytkownik: ilia 31.05.2012 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Johannes V. Jensen (1873-... | ilia
Nie wiem, dlaczego polski wydawca dał tej książce podtytuł "Powieść z czasów hanzeatyckich", zwłaszcza, że o sprawach Hanzy nie mówi się w książce. Czasy hanzeatyckie, to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje kilka wieków, a akcja "Upadku króla" J.V. Jensena to mniej więcej pierwsza połowa XVI wieku. Jeśliby już się upierać przy podtytule, to bardziej by pasowało "Powieść z czasów Chrystiana II Oldenburga".
Właściwy tytuł jest także trochę mylący, bo nie jest to książka o królu. Głównym bohaterem jest Michel Thögersen, syn wiejskiego kowala, którego poznajemy, gdy wiedzie życie studenta w Kopenhadze (studiuje już 8 lat). Brak pieniędzy nie pozwala mu spełnić marzeń o kształceniu się we Włoszech i Francji, więc rezygnuje ze studiów i staje się żołnierzem, a w rezultacie uczestnikiem wszystkich bitew na przestrzeni półwiecza, a także mimowolnym obserwatorem słynnych i ważnych momentów historycznych np. "krwawej łaźni sztokholmskiej" w 1520 r.
Życie Michela i życie osób z nim powiązanych pokazane jest na tle dziejów Danii I poł. XVI wieku. Król mimo, że nie jest głównym bohaterem, także pojawia się na kartach książki, gdyż los Michela Thögersena splata się z losem króla Chrystiana II, aby pod koniec spleść się z nim całkowicie.