Dodany: 13.05.2012 13:29|Autor: nutinka

Książka: Alienor z Akwitanii
Pernoud Régine

Eleonora Akwitańska

Régine Pernoud, znana francuska mediewistka, zafascynowana znaczącą rolą kobiet w historii świata, z upodobaniem i w bardzo plastyczny sposób rysuje portrety przedstawicielek płci pięknej silnych i charyzmatycznych, mających dzięki swej wytrwałości, mądrości i zaangażowaniu wiele do powiedzenia w czasach średniowiecza. Jedną z takich kobiet była, przedstawiona w biografii „Alienor z Akwitanii”, Eleonora Akwitańska, córka Wilhelma X Świętego, w wieku piętnastu lat poślubiona Ludwikowi, przyszłemu królowi Francji, a potem, po rozwodzie, aranżująca swoje małżeństwo z hrabią Henrykiem, przyszłym królem Anglii. Królowa dwóch państw, matka dziesięciorga dzieci, w tym dwóch królów Anglii, znanego z historii i wielu powieści Ryszarda Lwie Serce i spiskującego przeciwko niemu Jana bez Ziemi, prababka Ludwika IX Świętego, króla Francji, i Ferdynanda III Świętego, króla Kastylii.

Alienor jest przykładem dwunastowiecznej kobiety czynu, niedającej się wtłoczyć w ramy, w których chętnie widziano kobiety, mającej ambicję kierowania bliskimi, realizowania dalekosiężnych celów, rozumiejącej mechanizmy prowadzące do określonych reakcji ludzi od niej zależnych i tych, którym wydaje się, że rządzą sami, potrafiącej przewidzieć przyszłość na podstawie bieżących wydarzeń. Przenikliwy umysł i umiejętność szybkiego dostosowywania się pozwala jej zdobyć duże doświadczenie i stać się ważną figurą na szachownicy Europy. Zaangażowanie się w politykę rosnących w siłę państw Europy Zachodniej nie przeszkadza jej w dokonywaniu właściwych posunięć na polu gospodarczym i artystycznym. To Alienor dostrzega przyszłą siłę mieszkańców miast i odpowiednio kieruje przywilejami dla mieszczaństwa, to ona też patronuje trubadurom i pisarzom, zachęcając ich do zapisywania legend znanych z pieśni – dzięki temu znamy życie Rolanda, dzieje miłości Tristana i Izoldy, Heloizy i Abelarda czy legendy arturiańskie.

Pernoud bardzo zajmująco, z dużą znajomością historii i posługując się świetnym warsztatem, opisała Alienor jako kobietę czynu, ambitną i mądrą, a także niesamowicie aktywną, od wejścia na scenę polityczną w wieku piętnastu lat aż po koniec długiego życia stanowczo i twardą ręką kierującą wydarzeniami, potrafiącą dostosować się do okoliczności, zarówno sprzyjających jej zamiarom, jak i zwracających się przeciw niej, w każdej sytuacji potrafiącą znaleźć coś dla siebie korzystnego, cierpliwą nawet w więzieniu, obmyślającą konieczne ruchy pionków i figur.

Przyznać muszę, że znacznie bardziej podobała mi się biografia matki Ryszarda Lwie Serce niż opisująca życie tego króla powieść biograficzna George’a Bidwella. Jest bardziej wciągająca nie tylko z powodu ciekawej postaci kobiety, pod której dyktando działali królowie potężnych krajów, ale też dzięki barwnemu językowi i świetnemu zarysowaniu tła historycznego, realiów życia wyższych warstw społecznych czy uwarunkowań politycznych. W powieści Pernoud dwunastowieczne przetasowania na wysokich stołkach są jasne i zrozumiałe, przyczyny mają wyraźne skutki, nawet ledwie naszkicowane, rzucają dostateczne światło na kolejne wydarzenia.

Użytkownik: norge 14.05.2012 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Régine Pernoud, znana fra... | nutinka
Nutinko, jak dobrze ze napisalas o tej ksiazce! To naprawde wartosciowa pozycja i kazdy, kto interesuje sie historia sredniowiecza z pewnoscia bedzie usatysfakcjonowany tą lektura. Do tego jest przystepnie i bardzo ciekawie napisana.

Ja jescze czytalam "Blanke" tej samej autorki i bardzo ci ja polecam. Blanka to wnuczka Alienor, ksiezniczka urodzona i wychowana na dworze hiszpanskim. Alienor, juz jako kobieta w dosc podeszlym wieku wyrusza w podroz do Hiszpanii, aby przywiezc jedna ze swoich trzech wnuczek i wydac ja za maz za francuskiego delfina. Wybiera wlasnie Blanke... Zycie Blanki jest rownie niesamowite i ciekawe, jak jej babki :) A potem to juz tylko trzeba przeczytac ksiazke Le Goffa "Ludwik Swiety", bo jego matka byl nie kto inny, jak wlasnie Blanka Kastylijska. I ponad sto lat historii Europy rysuje sie przed czlowiekiem jak namalowane :)
Użytkownik: nutinka 14.05.2012 10:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, jak dobrze ze na... | norge
Blankę właśnie kończę, niestety czytanie jej tak mi się rozciągnęło w czasie, że już mniej czuję się wciągnięta w klimat epoki. Podczytuję też Kobieta w czasach katedr (Pernoud Régine), ale tak raczej obok innych książek, nie jako tę główną, bo też mnie za mocno nie wessała. ;)
Użytkownik: Rbit 16.05.2012 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Régine Pernoud, znana fra... | nutinka
Cudze chwalicie, swego nie znacie ;)

Myślę, że do ciekawych portretów przedstawicielek płci pięknej z czasów średniowiecza należy:
Ryksa Piastówna: Królowa Czech i Polski (Duczmal Małgorzata (Duczmal-Charyna Małgorzata))

Bardzo ciekawa to postać, nawiasem mówiąc jest jedną z bohaterek Tylko Beatrycze (Parnicki Teodor)