Dodany: 01.08.2007 11:03|Autor:

Książka: Jeździec znikąd
Schaefer Jack
Notę wprowadził(a): Ysobeth nha Ana

Jack Schaefer, współczesny pisarz amerykański, urodził się w 1907 roku w Cleveland w stanie Ohio. Ukończywszy studia na Uniwersytecie Kolumbijskim został dziennikarzem i współpracował jako reporter z wieloma pismami.

"Jeździec znikąd" (oryginalny tytuł "Shane"), opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku, jest debiutem powieściowym Schaefera, a zarazem najgłośniejszą jego książką, która posłużyła za scenariusz do równie dobrego i znanego filmu.

"Jeździec znikąd" to klasycznie prosta, znana z wielu wariantów historia westernowo-sensacyjna. Narrator, kilkuletni chłopak, opowiada o tym, jak to na farmę jego rodziców przybywa tajemniczy jeździec Shane, szlachetny błędny rycerz Zachodu, uosobienie wszelkich cnót, a przy tym człowiek z krwi i kości, który im pomaga w trudnej rozgrywce z wielkim ranczerem zza rzeki.

Zrobiwszy swoje odjeżdża anonimowo, tak jak przybył, ale rozgoryczony na ludzi, którzy zmusili go do gwałtu w obronie spokoju i prawa do życia innych.

Poza tą książką, mądrą i bardzo zręcznie napisaną, jest Jack Schaefer autorem kilku jeszcze innych wziętych powieści, które zapewniły mu czołową pozycję w dziedzinie westernu.

[Iskry, 1976]

Użytkownik: czarna wdowa1 20.12.2008 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jack Schaefer, współczesn... | Ysobeth nha Ana
Książka trafna, mądra, zręcznie napisana. Trochę w stylu Steinbecka. Polecam.