Dodany: 06.04.2012 18:39|Autor:

"Myślę, że Jarosław Iwaszkiewicz tam, w zaświatach, po wydaniu tej książki powiedział z ulgą: »Nareszcie!«".
Olga Tokarczuk

"Tomasik pisze o swoich bohaterach z taktem i empatią. Pełna, nieocenzurowana biografia pozwala odczytać ich dzieło z innej perspektywy".
Joanna Podgórska, "Polityka"

"To książka o polskim społeczeństwie, którego artyści są najbardziej spektakularnymi przedstawicielami. Tak, oni nie żyją i nie tworzą w abstrakcjach poetyki stosowanej, ale w jakimś »tu i teraz« , razem z resztą obywateli. Zestawiając opowieści o kolejnych bohaterach i ich czasach, Tomasik pokazuje bolesną i ciągle, niestety, żywą obłudę polskiej kultury".
Bartosz Żurawiecki, "Przekrój"

"Z »Homobiografii« dowiadujemy się, jak heteronorma kastruje naszą kulturę, przykrawa wszystko do jednego wzoru i upycha w szafie to, co do niego nie pasuje".
Kinga Dunin, "Replika"

"Teraz trudniej będzie udawać, że sprawy nie było, że to tylko pogłoski".
Mariusz Cieślik, "Newsweek"

"Apoteoza grzechu".
Tomasz Terlikowski, "Gazeta Polska"

"Tomasik gromadzi, miksuje i wyolbrzymia plotki - to głównie robi. Pewnie sam siebie nie podejrzewa, że posługuje się metodami wypracowanymi w ramach milicyjnej akcji »Hiacynt« polegającej na gromadzeniu materiałów o PRL-owskich gejach".
Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

"Nachalnie lansuje się tu tezę, że bez homoseksualistów nasza kultura byłaby uboga".
Stanisław Krajski, "Nasz Dziennik"

"Tomasik wszystko wie. Wszystko umie wyjaśnić i zdefiniować. Bezbłędnie rozpoznaje, kto mógł być czyim partnerem łóżkowym".
Piotr Semka, "Rzeczpospolita"

"Ciekawa i ważna książka".
Krystian Lupa, "Gazeta Wyborcza"

"To książka prawie niemożliwa, bo zagarniająca całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasna, prosta i przekonująca. Niemożliwa, bo niedająca się wpasować w dotychczasowe opowieści o polskiej kulturze minionego stulecia".
Przemysław Czapliński

"Homobiografie" to zbiór szesnastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Postacie przedstawiane zazwyczaj w sposób pomnikowy, z pominięciem wielu niewygodnych kwestii, zostają tu zaprezentowane ze zwyczajnej, ludzkiej strony. Raczej w szlafroku niż na postumencie. Materiałem dowodowym są cytaty z pamiętników, listów, dzienników. W efekcie poznajemy prawdziwe życiorysy wybitnych osobistości kultury polskiej, których tożsamość przez długie dziesięciolecia była kamuflowana.

Krzysztof Tomasik (ur. 1978) - komentator życia publicznego, członek zespołu "Krytyki Politycznej". Co poniedziałek publikuje felieton na witrynie www.krytykapolityczna.pl, redaguje również blog KP na portalu Salon24.pl. Współpracuje z "Zadrą", "Repliką", "Nowymi Książkami", "Ha!artem" i portalem innastrona.pl. Wielbiciel Kaliny Jędrusik.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009]