Dodany: 04.04.2012 21:08|Autor:

"Któregoś dnia zadzwonił [Jeremi] i poprosił, żebym przyjechała jak najszybciej, bo ma dla mnie ważne zadanie. Przyjechałam natychmiast. Wyjął z sekretarzyka dużą brązową kopertę z napisem »Agnieszka« i podał mi ją.
»Zastanawiam się, co zrobić z jej listami, i doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła. Zaopiekuj się tym«.
[...] Niedawno Agata [Passent] zadzwoniła do mnie z informacją, że znalazła listy Jeremiego do Agnieszki i zastanawia się nad ich opublikowaniem. »Wiesz, bo to taka piękna literatura«.
Dała mi je do przeczytania i tym samym odebrała spokój w sprawie decyzji, co z tym fantem zrobić.
[...] W tej sytuacji postanowiłam powiedzieć o wszystkim Kotowi Przyborze - synowi Jeremiego. Niech zadecyduje. Dałam mu do przeczytania te listy. Zadzwonił za tydzień i powiedział: »Nie mam nic przeciwko temu, aby je wydać. Przecież tata tego chciał«.
W ten sposób - dzięki dzieciom Agnieszki i Jeremiego - mogą państwo już dzisiaj przeczytać te listy".

Z "Przedmowy" Magdy Umer

Agnieszka Osiecka, 9.10.1936 - 7.03.1997. Poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek. Urodzona w Warszawie i całe życie związana z jej prawobrzeżną dzielnicą - Saską Kępą. Tam, w małym mieszkaniu przy ul. Dąbrowieckiej 25, powstały jej najważniejsze utwory.

Jeremi Przybora, 12.12.1915 - 4.03.2004. Poeta, humorysta, prozaik, scenarzysta i - jak napisała Magda Umer - arcymistrz dla mistrzów piosenki: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty. Współtwórca (wraz z Jerzym Wasowskim) telewizyjnego "Kabaretu Starszych Panów".

[Wydawnictwo Agora, 2010]