Dodany: 06.07.2007 15:48|Autor: Południca

Rozdźwięk między światem Wschodu i Zachodu


Mam wrażenie, że jednym z głównych celów tej książki jest przybliżenie czytelnikowi zachodniemu sposobu myślenia i postrzegania świata przez Arabów. Można autorowi zarzucać, że wychował się w bogatej rodzinie (notabene tak jak główny bohater) i o fundamentalistach i islamistach nie ma pojęcia (?), ale zdaje się, że nie tylko o nich tu mowa.

Myślę, że ta sztuka udała się Pamukowi nieźle, i choćby dlatego warto przebrnąć przez tę książkę (co mi przyszło z trudem). Niestety, od razu rzuca się w oczy, że Turcy nie mieli swojego Oświecenia. Najbardziej męczące jest dwubiegunowe postrzeganie świata przez autora. Albo coś jest materialne, przyziemne i smutne, albo boskie. Wszelka metafizyka, duchowość czy refleksja podporządkowane są Bogu. Nie ma tam świata pomiędzy. Drażnią również meczące, niekiedy niezrozumiałe metafory (vide wszechobecny śnieg - spadający z Nieba, czysty, biały, symetryczny, milczący - trochę to nudne i naciągane). Do mnie, jako Europejki z krwi i kości, obarczonej całym ateistycznym i demokratycznym dziedzictwem, książka nie trafiała, nudziła i skłaniała do negatywnych refleksji. Jednak mimo wszystko polecam ją - to kopalnia wiedzy na temat świata Turków, ich życia codziennego, zwyczajów, mentalności, problemów politycznych, ideałów i sposobu myślenia.

Co do Nobla Orhana Pamuka - mam wrażenie, że ta nagroda jest od pewnego czasu barometrem tendencji politycznych w Europie i na świecie. W końcu Turcja stara się o przystąpienie do Unii Europejskiej, a Pamuk jest najsławniejszym tureckim autorem, który w dodatku pisze raczej dla Europejczyków.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3049
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: goosik007 22.08.2007 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wrażenie, że jednym z... | Południca
Mi osobiście książka bardzo się podobała. Sprawiła, że mam wielką ochotę dowiedzieć się więcej na temat historii i kultury Turcji-kraju który pełen jest sprzeczności.
A co do polityki to niech mi ktoś powie co teraz nie jest w nią zamieszane?
Użytkownik: acmilanka 13.11.2007 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam wrażenie, że jednym z... | Południca
Co do pierwszego zdania recenzji - książka jest o Turkach, nie o Arabach.
Użytkownik: Południca 05.05.2008 16:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do pierwszego zdania r... | acmilanka
To fakt, Turkowie Arabami nie są:/ Miałam zapewne na myśli narody bliskiego wschodu i stąd ten lapsus.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: