Dodany: 03.07.2007 19:21|Autor: Mandala

'Łapczywa' na czeską kulturę

Bo czyż nie jest cudownym czytać o rzeczach tak oczywistych i codziennych? Owszem!Poznaję i doznaję wtedy na nowo tego uczucia, które towarzyszy oglądaniu zawieruszonych fotografii szczęśliwego dzieciństwa, które już minęło, ale zostawiło trwały ślad w psychice.
"Postrzyżyny" Hrabala uważam za majstersztyk, toż to nie jest książka! To poezja dla mojej duszy, miód dla mojego języka.
Tak rzadko doceniamy sąsiadów, naszych kochanych "Pepików". A to gruby błąd z naszej strony. Ich twórczość nastawiona jest na wydarzenia, które dla nas zagubiły się w codziennym ferworze. Potrafią zachwycić się lekkością i białością dzbanka na mleko.
A Kiedy już zobaczyłam "Postrzyżyny" w formie nieco zmienionej; zobrazowanej (Boże, dziękuję Ci za katowickie Centrum Sztuki Filmowej, gdzie można znaleźc i zobaczyć takie perełki!) byłam tak urzeczona, ze miałam ochotę urządzić na swoim podwórku tzw. "Świniobicie" i uczestniczyć w nim z dumą i łzą wzruszenia w oku. Reżyser, Jiri Menzel (Oscar za 'Pociągi pod specjalnym nadzorem') wykonał nieziemską pracę. Powalił mnie na twarz. A w jaki sposób stworzył sceny erotyczne! To trzeba widzieć! Celebruje ten moment, kobiece ciało jest dla niego najwyższą śwętością. Ogląda się to z niedowierzaniem, że istnieć może
taki film!

Użytkownik: Aleena 03.07.2007 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Bo czyż nie jest cudowny... | Mandala
Rewelacyjny film i książka! Wrzeszczący stryjek Pepin i siedząca na kominie Maria - te sceny pamiętam najbardziej.
Uwielbiam Hrabala. Nawet, pochwalę się, spotkałam go osobiście :) Siedział w praskiej knajpce U zlateho tygra przy kuflu piwa. Na stole leżały przed nim kanapki w zatłuszczonym papierze. Cały Hrabal, prawda? Trema mnie strasznie zżerała, ale udało mi się wydukać prośbę o autograf.
I mam!

Polecam też innego Czecha, Ota Pavlę i jego "Śmierć pięknych saren". Hrabala bardzo cenię też za "Zbyt głośną samotność" oraz "Obsługiwałem angielskiego króla". A "postrzyżyny" maja też drugą część: "Taka piękna żałoba". Miłego czytania
Użytkownik: Mandala 03.07.2007 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Rewelacyjny film i książk... | Aleena
Dzięki wielkie: z racji swojej nieodgadnionej, a niedawno odkrytej miłości do bohemistyki na pewno sięgnę po wyżej wymienione pozycje. Pozdrawiam :-)
p.s. Wkurza mnie to, że ludzie kojarzą Czechy tylko z tym małym i ślepym krecikiem. nie ahoj!