Dodany: 2007-06-27 22:50|Autor: donia 12

Książki i okolice> Książki w szczególe> Sienkiewicz Henryk (1846-1916)

2 osoby polecają ten tekst.

Sienkiewicz jako jeden z najpopularniejszych autorów


Co sadzę na temat Henryka Sienkiewicza. Sądzę, że jest on jednym z najlepszych autorów jaich znam. Mam kilka swoich ulubionych autorów/rek, ale Henryk Sienkiewicz moim zdaniem zasługuje na uznanie. Najbardziej lubie " POTOP" Pozniej " OGNIEM I MIECZEM " i " NA POLU CHWAŁY " ale i inne książki tez mi się podobają.
Czy ktos podziela moje zdanie?
Wyświetleń: 15554
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 23
Użytkownik: gregok 2007-06-27 23:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Ja najbardziej lubiłem "Krzyżaków" i "Ogniem i mieczm". Zgadzam się z Tobą w Twojej opinii na temat tego autora - zasługuje na uznanie, ale to nie znaczy że nie ma lepszych od niego.

Moge zapytać, dlaczego nie oceniłaś jego utworów?
Użytkownik: bobcio15 2008-07-30 23:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja najbardziej lubiłem &q... | gregok
tez nie lubiłam Danusi...;) i wiem,że nie ja jedna... :P
Użytkownik: Ysobeth nha Ana 2007-06-28 00:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
No cóż, ja powieści Sienkiewicza uważam za sprawnie napisane przygodówki, takie szlacheckie "westerny" ;-) Czytałam je chętnie mając około czternastu lat, chociaż raziły mnie sceny tortur, które drogi Autor umieszczał z upodobaniem w prawie każdej z nich. Do zalet tych książek należy to, że gładko się je czyta, mają żywą i w miarę skomplikowaną akcję, bohaterów łatwo polubić, no i przybliżają nam ludzi z przeszłości - chociaż jako źródło rzetelnej wiedzy o historii się nie nadają (Sienkiewicz bardzo naciągał i dopasowywał fakty do potrzeb akcji). Przyznaję im jednak, że uczyniły wiele dla rozbudzania potrzeby lektury. Gorzej, jeśli ktoś na Sienkiewiczu poprzestanie i uzna jego książki za jedyne warte czytania dla Polaka i patrioty ;-)

Teraz, po upływie wielu lat, widzę też wady prozy Sienkiewicza. Wkurzają mnie na przykład niepomiernie młode bohaterki - te sepleniące słodko rozkoszne dziewcząteczka na poziomie pięciolatki, mające lat naście. Dlatego na przykład nie byłabym już w stanie wziąć do ręki "W pustyni i w puszczy" - szczebiocząca cienkim głosikiem jak małe dzidzi Nel jest absolutnie nie do zniesienia, szlachetny do mdłości i bezkrytycznie patriotyczny Staś dość papierowy (a na pewno bardziej naiwny, niż wypada dorastającemu chłopakowi), a przekłamania historyczne, rasizm i niezrozumienie realiów opisywanego afrykańskiego świata chwilami porażające. Jak miałam dziesięć lat to inaczej się to czytało ;-))))
Użytkownik: jakozak 2007-06-28 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Nie jest to mój ulubiony autor, ale uważam, że należy mu się szacunek i uznanie. Padły tu w Bnetce kiedyś jakieś słowa nieprzyjemne na jego temat. Uważam, że nie zasłużył na nie, bo zrobił bardzo dużo dla polskiej literatury. :-)
Użytkownik: martamatylda 2007-06-28 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Właśnie połykam "Ogniem i mieczem" i jestem zdziwiona tym, że tak bardzo mi się to podoba :). Wciągająca, zaskakująca. Czemu Sienkiewicz uważany jest za nudziarza? Może rzeczywiście opisy są drastyczne, Polacy opisywani subiektywnie, o ich klęskach Sienkiewicz po cichu mruczy, a o "wikrotiach" pisze całe stronice, ale przecież warto to czytać! :)
Użytkownik: Jagusia 2007-06-28 12:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Gombrowicz powiedział o Sienkiewiczu "pierwszorzędny pisarz drugorzędny". Zgadzam się z tą opinią. Oczywiście jego powieściopisarstwo historyczne nie ma sobie równych, gdyby nie Sienkiewicz, naszej literaturze polskiej było by czegoś brak. Nigdy nie rozsmakowałam sie w Sienkiewiczu, ale za to, że utrwalił w swych powieściach tak piękną archaiczną polszczyznę - chwała Ci Henryku!
Użytkownik: galenlomiel 2007-06-28 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Gombrowicz powiedział o S... | Jagusia
Gombrowicz powiedział, że Sienkiewicz to "pierwszorzędny pisarz drugorzędnej literatury", a nie "pierwszorzędny pisarz drugorzędny" ;)
Użytkownik: mafia 2007-06-28 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Ja osobiście Sienkiewicza lubię. Oczywiście dostrzegam w jego twórczości różne wady. Mniejsze lub większe.

Ale z drugiej strony nie spotkałam się z książką, która by była dla mnie idealna i bez wad. ;-)
Użytkownik: exilvia 2007-06-28 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja osobiście Sienkiewicza... | mafia
O! To moja definicja arcydzieła. Dzieło, w którym nic nietrzeba a wręcz nie można zmienić :) "Sto lat samotności" Marqueza i wielkie powieści Dostojewskiego - to sztandarowe arcydzieła, które przychodzą mi do głowy w tym temacie jako pierwsze.
Użytkownik: mafia 2007-07-01 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: O! To moja definicja arcy... | exilvia
Tak, Dostojewskiego czytałam co prawda tylko jedną powieść, ale jak dla mnie bliska ideału. Podobnie jak "Dżuma" A. Camus. Ale te dwie mi tylko do głowy przychodzą. ;-)
Użytkownik: bobcio15 2007-07-31 12:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
ja takze uwielbiam twórczość Sienkiewicza. Najlepsze jest wegług mnie "Ogniem i mieczem", "Quo Vadis" i weile innych. Ciekawe równiez jest to, że w (prawie) każdej książce H.Sienkiewicza występuje wątek porwania kobiety. W "Ogniem i mieczem" Bohun porywa Helenę, w "potopie" nanjpierw kmicic, a potem Boguś Radziwiłł porywaja Oleńkę, w 'panu wołodyjowskim" Azja porywa Basię, a w "w pustyni i w puszczy" zostaja porwane dzieciaki, ale jak by nie było, jest to porwanie. Ciekawe, co?? no i jest jeszcze "Quo Vadis". Tam tez jest porwanie... ciekawe...
Użytkownik: Lancan 2007-08-04 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: ja takze uwielbiam twórcz... | bobcio15
Interesujące... Nigdy nie zwróciłem uwagi na tą prawidłowość.
Sienkiewicz to zdecydowanie mój ulubiony autor. Można mieć mu za złe "naciąganie faktów historycznych" czy pewien tendecjonalizm, ale to i tak - w moim odczuciu - pisarz wybitny. "Qvo Vadis" jest po prostu genialne. Ciekawe czy postać Nerona byłaby każdemu tak dobrze znana (nawet, jeżeli jednostronnie zobrazowana), gdyby Sienkiewicz nie napisał owego arcydzieła. Przecież był i szaleniec Kaligula, i Komodus, a jednak przeciętnemu człowiekowi więcej mówi właśnie Neron.
Trylogia zaś to cudowna patriotyczna opowieść, pełna postaci niewzruszenie szlachetnych i podłych zdrajców, a także osób stojących jakby po środku, jak chociażby Bochun. Do tego dochodzą wspaniałe kreacje bohaterów (może mniej udane kobiet), opisy, pasjonujące bitwy, uczucia... To się chcę czytać.
Pozdrawiam!
Użytkownik: annmarie 2007-07-31 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Ja bardzo lubię Sienkiewicza. W tej chwili jest moim ulubionym polskim pisarzem. Najbardziej lubię Trylogię, ale zawsze podobało mi się również "W pustyni i w puszczy". "Krzyżacy" również byli ok, nie lubiłam tylko Danusi... "Quo vadis" zrobiło na mnie mniejsze wrażenie, niż oczekiwałam, ale to nie znaczy, że mi się nie podobało.
Z jego krótkich utworów polubiłam nowelę "Ta trzecia".

Sienkiewicza uwielbiam za niesamowitych bohaterów, takich jak Kmicic, Bohun, Zagłoba czy Jurand. A także za wartką akcję, świetne dialogi i w ogóle ciekawe przygody bohaterów. Do tego bardzo podoba mi się osadzenie akcji w czasach historycznych.
Użytkownik: marta15520 2007-08-13 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Owszem, Sienkiewicz jest bardzo dobrym pisarzem, ale niestety, lektury, powiedzmy tacy "Krzyżacy" przerabiani w gimnazjum najwiekszą popularnością się nie cieszą. Młodzieży nie chce się czytać obszernyh i często dla nich niezrozumiałych książek. Wiem to bardzo dobrze, bo mam 14 lat i przerabiałam ich w tym roku, a chyba ponad 50% osób z klasy jej nie przeczytało. Ja darzę Sienkiewicza bardzo dużym szacunkiem, a książki jego autorstwa mi sie podobają.
Użytkownik: Tinu_viel 2007-08-17 16:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Owszem, Sienkiewicz jest ... | marta15520
To prawda. Przyznam jednak, że "Krzyżacy" mi się podobali, dopóki nie musiałam omawiać tego w szkole. Potem mi przeszło. Z kolei z "Ogniem i mieczem" było odwrotnie, najpierw przeczytałam to jako lekturę, a dopiero potem uznałam tę książkę za świetną.
Użytkownik: marta15520 2007-09-03 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Ja "Krzyżaków" wcześniej nie przeczytałam, zabrałam się do n\tej lektury dopiero jak nam kazali :P Ale ksiązka i tak mi się podobała. Wiele osób zakłada, że lektury im się nie podobają, a polubią tylko te ksiązki, które przeczytają z własnej woli. U mnie tak na szczęście nie jest :]
Użytkownik: Wiki :) 2009-08-25 21:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Odświeżę tak dawny temat... ale warto znów powołać go do życia ;).
Kocham utwory Sienkiewicza - mistrzowskie, genialne. Mistrz słowa, mistrz języka... Nie tylko w cudownych powieściach historycznych, także w obyczajowych, a nawet w zupełnie innym gatunku czyli w dramatach.
Henryk Sienkiewicz jest zawsze po prostu Mistrzem.
Użytkownik: ewa_86 2009-08-26 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
"Trylogię" czytałam tysiące razy. Uwielbiam! Szczególnie "Pana Wołodyjowskiego". Na drugim miejscu jest "Potop", dopiero na trzecim "Ogniem i mieczem".
Kupiłam też sobie w antykwariacie "Listy z Afryki" Sienkiewicza (wydanie z 1901 roku!), choć jeszcze nie miałam czasu, żeby się za nie zabrać. Polecam natomiast felietony Sienkiewicza. Czytałam te zebrane w tomie BN-owskim "Programy i dyskusje literackie okresu pozytywizmu" i byłam zachwycona. Sienkiewicz to doskonały ironista - warto poznać go również od tej strony.
Użytkownik: Arienne 2009-08-29 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Powieści Sienkiewicza to dla mnie przede wszystkim wartka akcja, niezwykłe przygody, wielkie uczucia, klimat dawnych czasów i niepowtarzalny, rubaszny humor, który uosabia stary, poczciwy Zagłoba. Jego rozmowy z Podbipiętą i z Rochem Kowalskim powalają na kolana.
Jeśli chodzi o prawdę historyczną zawartą w utworach Sienkiewicza - nie podchodziłabym do tematu tak sceptycznie. W okresie pozytywizmu wielu historyków podziwiało amatorskiego fascynata historii, a nawet zazdrościło mu wiedzy. Nie należy też zapominać o patriotycznym wydźwięku utworów, ściśle związanym z sytuacją polityczną kraju i hasłami epoki.
Spośród wszystkich utworów Sienkiewicza najbardziej lubię "Ogniem i mieczem". Reszty "Trylogii" wcale nie uznaję za dużo gorszą. "Krzyżacy" i "W pustyni i w puszczy" to dla mnie głównie wartka, "wciągająca" akcja; "Quo vadis" - materiał do rozmyślań; nowele - źródło łez nad ludzką niedolą; "Bez dogmatu" (o którym chyba nie było jeszcze mowy w tym wątku) - źródło konsternacji i łez nad upadkiem kunsztu mistrza akcji...
Użytkownik: costa01 2009-09-11 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Jak dla mnie Sienkiewicz jest wybitny, ale nie twierdzę, że najlepszy, zresztą za mało w życiu przeczytałem, żeby w ogóle takie osądy wydawać.
Zdecydowanie najlepszym jego dziełem jest dla mnie "Quo vadis". Jak na razie to obok "Mistrza i Małgorzaty" najlepsza książka jaką w życiu czytałem i już chociażby za to dzieło będę uznawał Sienkiewicza za wybitnego pisarza.
Bardzo dobre jest też "Ogniem i mieczem" (choć nie czytałem pozostałych części trylogii, ale kiedyś pewnie to zrobię).
"Krzyżacy" też mi się podobali, ale ją wchłonąłem jeszcze jako dziecko, więc nie wiem jak bym teraz ja odbierał.
Użytkownik: vane2sa 2009-11-30 17:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
"Krzyżaków" czytałam w gimnazjum i już wtedy denerwowała mnie dziecinna Danusia.
"Ogniem i mieczem" bardzo mi się podobało w czasach licealnych, podobnie "Potop". Te książki były bardzo wciągające, choć może na początku sprawiały inne wrażenie. Na szczęście, gdy udało mi się przebrnąć pierwsze kilkadziesiąt stron akcja się rozkręcała i nie mogłam się wprost oderwać od czytania.
Chciałam też przeczytać "Pana Wołodyjowskiego", ale jakoś nie miałam czasu, żeby porządnie wgryźć się w intrygę i do dziś nie udało mi się dokończyć "Trylogii", mimo, iż już kilka razy zabierałam się za tą lekturę. Może w kolejne wakacje mi się to uda.
Użytkownik: AliShidaev 2010-02-10 23:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Co sadzę na temat Henryka... | donia 12
Czytalem "Krzyzacy" wiele lat temu (jeden rok uczylem sie w gymnazium w Bialymstoku), bardzo mi podobal sie. Teraz mieszkam na ojczyzne w Czeczenie, w zwiezku z tym ne mam dostepu do polskoj biblioteki. Ale bardzo chcialem jesce przeczytac "Krzyzacy" albo inne książki Sienkiewicza . Prosze przyslac odsylanie na książki Henryka Sienkiewicza na moj e-mail: shlomali@mail.ru.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2010-03-29 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytalem "Krzyzacy" wiele... | AliShidaev
Większość utworów Sienkiewicza (a także innych klasyków polskich) możesz znaleźć na tej oto stronie:
http://www.pbi.edu.pl
Nie trzeba się logować, jest dostępna dla każdego. W wyszukiwarkę po prawej w dolne okienko wpisz nazwisko autora, otworzy Ci się strona z alfabetycznym spisem utworów. Pewnym minusem jest, że
nie da się ich ściągnąć w całości, chyba żeby kopiując stronę po stronie.
Trochę klasyki - w tym "Krzyżacy" i "Trylogia" jest też np. na
http://www.lektury.one.pl/ - tu nawet lepiej, bo są linki po kolei do poszczególnych rozdziałów.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: