Dodany: 08.11.2011 14:50|Autor: dagmara1976

Książki i okolice> Książki w ogóle

Historia Polski

W czasie edukacji szkolnej miałam pecha i trafiałam na historyków dla których przedmiot ten był zlepkiem dat, nazwisk i miejsc, których nigdy jakoś nie udało mi się połączyć w sensowny ciąg przyczynowo-skutkowy. Później historia zaczęła kojarzyć mi się z polityką, więc literatury z tego zakresu unikałam jak ognia.
Jednak ostatnio trafiłam na kilka ciekawych pozycji z tej dziedziny ("Historia życia prywatnego" "Japonia, portret miasteczka" książki Philippy Gregory), które zachęciły mnie do dalszych poszukiwań - teraz chcę czegoś więcej.
Może ktoś poleciłby mi jakieś warte uwagi lektury, które czyta się przyjemnie i wnoszą one coś z zakresu tej dziedziny. Najlepiej by dotyczyły one historii Polski. Mogą być to powieści historyczne w których nie wszyscy bohaterowie są postaciami autentycznie dawniej żyjącymi, ale tło i przedstawiane fakty zgadzają się prawdziwą wiedzą historyczną. Mogą to być też jakieś ciekawe opracowania, które wciągają od pierwszej strony :) Jednak najlepiej by dotyczyły czasów do XIX w włącznie.
Wyświetleń: 1921
Użytkownik: anek7 08.11.2011 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: W czasie edukacji szkolne... | dagmara1976
Z pełną odpowiedzialnością polecam książki Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech). To są opracowania ale czyta się jak powieść.

Zaś jeśli chodzi o powieści to Bunsch Karol i jego cykl "Powieści Piastowskie", Korkozowicz Kazimierz - dwa cykle: "Czarny" o stosunkach polsko-krzyżackich w czasach Jagiełły i "Ostatni Zwycięzca" o czasach Jana III Sobieskiego. To takie powieści z wątkiem sensacyjnym, bo główni bohaterowie są ówczesnymi "agentami wywiadu".

Nie napisałaś o jaki okres historyczny Ci chodzi, więc nie wiem czy trafiłam w Twoje zainteresowania:)
Użytkownik: Lykos 08.11.2011 17:20 napisał(a):
Jest tego mnóstwo.

Dla dzieci i młodzieży:

Książki Antoniny Domańskiej, zwłaszcza "Historia żółtej ciżemki" i "Paziowie króla Zygmunta",

Władysława Łozińskiego, zwłaszcza "Oko proroka" i "Nowe opowiadania Imć Pana Wita Narwoja rotmistrza Konnej Gwardii Koronnej A.D. 1764-1773", "Prawem i lewem..." (a także oparta na tym książka Józefa Hena "Przypadki starościca Wolskiego"),

Walerego Przyborowskiego "Szwedzi w Warszawie", "Szwoleżer Stach" i wiele innych,

Wacława Gąsiorowskiego trylogia "Huragan", "Rok 1809" i "Szwoleżerowie gwardii", "Bem", "Księżna łowicka", "Pani Walewska".

Tyle mi przychodzi na pamięć ad hoc.

Dla dorosłych (raczej, ale podane wyżej też mogą być interesujące) książki Karola Bunscha, starego i niesmiertelnego Józefa Ignacego Kraszewskiego (niemodne, ale poza "Starą baśnią" raczej oparte na źródłach i czytać można - obejmują praktycznie całą historię Polski),

Eseistyka:

Książki Pawła Jasienicy, zwłaszcza "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", "Rzeczpospolita Obojga Narodów", "Ostatnia z rodu", "Polska anarchia",

Mariana Brandysa (wspaniały "Koniec swiata szwoleżerów", bardzo mądry, ale długi i nie zawsze łatwy w czytaniu; także inne książki z początku XIX wieku, łatwiejsze, ale też wartościowe: "Oficer największych nadziei", "Kozietulski i inni", "Kłopoty z panią Walewską", "Generał Arbuz", "Nieznany książę Poniatowski"),

Jerzego Łojka "Historia pięknej Bitynki", "Potomkowie Szczęsnego: Dzieje fortuny Potockich z Tulczyna" i kilka innych,

Książki Normana Daviesa, zwłaszcza "Boże igrzysko".

Może przypomni mi się więcej.
Użytkownik: dagmara1976 08.11.2011 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W czasie edukacji szkolne... | dagmara1976
Dziękuję za podpowiedzi, myślę że znajdę w tych tytułach coś co mnie zainteresuje :)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 08.11.2011 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W czasie edukacji szkolne... | dagmara1976
Ja bym jeszcze polecił autora Zamoyski Adam - wprawdzie czytałem dwie jego książki tylko wyrywkowo, ale te wycinki były bardzo dobre.