Dodany: 17.05.2007 11:52|Autor: cynkol

Książki i okolice> Pomoc

Pytanie do filologów


...chyba przede wszystkim do polonistów :-)

1. Czy znacie jakieś dobre opracowania teorii literatury powszechnej (i nie tylko)?

2. Na podstawie jakich opracowań przerabia się teorię literatury na polonistyce, teatrologii itp.?

Pozdrawiam :-)
Wyświetleń: 4733
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: juka 17.05.2007 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: ...chyba przede wszystkim... | cynkol
Nie wiem, jak to jest obecnie, ale za moich czasów (kilkanaście lat temu) opieraliśmy się na "Zarysie teorii literatury" Głowińskiego, Okopień-Sławińskiej, Sławińskiego (podstawy, bardzo przystępnie napisane) i "Teorii badań literackich" Z. Mitosek (nie polecam, okropnie naukowy język). Przydatny też był "Słownik terminów literackich", "Poetyka. Wstęp do teorii dzieła literackiego" Kulawika, jeszcze jakaś "Poetyka" chyba Mayenowej, no i przede wszystkim wykłady. Chyba było coś jeszcze, ale nie pamiętam już.
Czy w pkt.1 chodzi o teorię literatury czy może historię (bo nie wiem skąd ta powszechna ) - najlepiej napisz, co Cię z tej teorii interesuje, to spróbuję pomóc. Bo jeśli ogólnie podstawy, to polecam "Zarys..." Głowińskiego, a jeśli jakieś bardziej szczegółowe zagadnienia, to jest sporo artykułów z teorii lit. - tytuły można znaleźć w spisach lektur uczelni.
Użytkownik: Sesolello 17.05.2007 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, jak to jest obe... | juka
Nadal przerabia się słynne Trojaczki (Zarys teorii literatury) :), ale to głównie dotyczy poetyki. Teorię literatury opierano u mnie wyłącznie na wielu tekstach źródłowych teoretyków, bo nie da się tego zrobić na podstawie 1 podręcznika.
Użytkownik: Ala 17.05.2007 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: ...chyba przede wszystkim... | cynkol
O, właśnie mam egzamin z teorii w najbliższej sesji :-). Na moich studiach (polonistyka na UW) polecane są trzy podręczniki:

"Literatura - teoria - metodologia" pod red. Danuty Ulickiej - funkcjonuje u nas właściwie jako skrypt.
"Teorie badań literackich" Zofii Mitosek - i tu się zgadzam, że język jest trudny, raczej ciężkawa pozycja.
"Teorie literatury XX wieku" Anny Budzyńskiej i Michała Pawła Markowskiego, wydany pod koniec 2006 roku przez wydawnictwo Znak - według mnie najlepszy, przystępnie i ciekawie napisany, przejrzysty, nowoczesny podręcznik; pojęcia wyjaśnione są w osobnych rameczkach, na marginesach są informacje o treści akapitu, dzięki czemu łatwiej się po nim poruszać. W komplecie wydana została także antologia tekstów źródłowych, niestety dosyć droga (jakieś 70 złotych, o ile mnie pamięć nie myli).

Poza tym oczywiście czyta się teksty źródłowe najczęściej z antologii
"Współczesna teoria badań literackich za granicą" pod red. Henryka Markiewicza. Szczegółowa lista lektur (jeśli Cię ona interesuje) powinna się kryć gdzieś na stronie Zakładu Poetyki i Teorii Literatury, można tam trafić przez stronę www.ilp.uw.edu.pl.

"Trojaczki", Mayenowa, Kulawik - to się czytało na poetyce, choć precyzyjne rozdzielenie poetyki od teorii takie łatwe nie jest, i część tekstów źródłowych czytanych na te przedmioty się pokrywa (a przynajmniej ucząc się teorii, dobrze mieć w pamięci wiedzę z poetyki).
Użytkownik: Ala 17.05.2007 21:56 napisał(a):
Odpowiedź na: O, właśnie mam egzamin z ... | Ala
Przepraszam, pomyliłam się w nazwisku współautorki podręcznika - Anny Burzyńskiej oczywiście.
Użytkownik: Sesolello 18.05.2007 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam, pomyliłam si... | Ala
Miałam wykłady z dr Burzyńską :) Link do mojej listy lektur: https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_actio​n=actionx:katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot(prz_k​od:WPl@2f1nSUM@2f2)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: