Dodany: 02.04.2007 09:39|Autor: matis

Czcigodne starocie


Leszek Kołakowski twierdzi, że humaniora, w odróżnieniu od zdobyczy nauk ścisłych, narastają, a nie zastępują poprzedników; trudno się z nim zgodzić po lekturze książki Burckhardta. Nie sposób choćby na moment zapomnieć, że dzieło pochodzi sprzed 150 lat. Uderza naukowa naiwność autora, czy też, jak kto woli, brak, będącego obecnie normą w tego typu publikacjach, co najmniej udawanego obiektywizmu. Autor odwołuje się do wiedzy i zainteresowań czytelnika XIX-wiecznego, przez co część aluzji umyka, a tematyka miejscami rozchodzi się z naszymi oczekiwaniami. Nie powiem, żeby mnie to strasznie raziło, jednak jeśli ktoś będzie chciał "Kulturę Odrodzenia" potraktować jako jeszcze jedną pozycję popularnonaukową z historii kultury, to raczej powinien poszukać czegoś nowszego.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2689
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: spornik 22.03.2009 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Leszek Kołakowski twierdz... | matis
Polecam, bo to, wbrew opinii matisa, któremu coś umyka i coś się miejscami rozchodzi, zapewne najlepsza książka z dziedziny sztuki, jaką kiedykolwiek napisano.
Użytkownik: matis 24.03.2009 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam, bo to, wbrew opi... | spornik
Eeeeeeeeee tam... zresztą to nie jest pozycja z dziedziny sztuki tylko raczej tzw cywilizacji. No chyba, że mówimy o sztuce życia, bo do niej można zaliczyć np. perypetie kondotierów. Z dziedziny sztuki jest np. Siostry Wendy "Historia malarstwa. Wędrówki po historii sztuki zachodu", której nie mogę polecić lub nie, bo nie czytałem. Być może coś mi umyka, ale przeczytanie, zamiast tej dostojnej pozycji, ponad sto lat świeższej "Kultury Odrodzenia" Delumeau (też nie najnowszej - za kilka lat stuknie pięćdziesiątka) uważam za korzystniejszą inwestycję.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: