Dodany: 02.03.2007 00:02|Autor: bogna

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

KONKURS nr 38 pt. „ŁACINA i GREKA w LITERATURZE"

Przedstawiam KONKURS nr 38 pt. "ŁACINA I GREKA w LITERATURZE", który przygotowała emkawu:

Motto:
                                  Grecja dała światu dużo arcydzieł, ale też pozostawiła taką
                               plagę ludzkości, pod postacią swego języka, że gdyby cholera
                                         była wydusiła za czasów Peryklesa wszystkich Greków,
                                                 świat byłby może dziś weselszy, a ludzie zdrowsi.
                                                                                         Henryk Sienkiewicz

Salvete amici!

W moim konkursie spodziewaliście się zapewne Homera, Platona i mnóstwa innych starożytnych autorów. No i są, tylko, by tak rzec, nieosobiście. :-)
Większość dusiołków to utwory z XX wieku, przeważają pozycje znane, lubiane i z mnóstwem ocen. Myślę, że będziecie zaskoczeni jak często w popularnych książkach poukrywali się moi Ulubieni Starożytni.
Przyznam, że jest też parę trudnych passusów. Wybrałam je aby odrobinę wypromować kilka książek, które uważam za godne przeczytania.

REGULAMIN

1. Jak zwykle za każdy odgadnięty passus można otrzymać dwa punkty – po jednym za autora i tytuł.
2. Korzystanie z Google’a jest surowo zabronione.
3. Do książek papierowych i elektronicznych, własnych i cudzych, księgarnianych i bibliotecznych można zaglądać do woli
4. Po długim namyśle dopuszczam podpowiedzi na forum, z dwoma wyjątkami:
   4/a. Zabronione są podpowiedzi z gatunku czytałaś(łeś)/nie czytałaś(łeś)
   4/b. oraz podpowiedzi odnoszące się bezpośrednio do nazwiska autora i tytułu książki – innymi słowy, podpowiedzi umożliwiające zgadnięcie książki o której się nigdy wcześniej nie słyszało.
5. Zachęcam do sięgania po wszystkich wymienionych niżej autorów i dzieła oraz do samodzielnego tłumaczenia pojawiających się tu i ówdzie sentencji – rezultatami można, a nawet należy pochwalić się na forum. Pewne kłopoty sprawiać może dialog z passusu 14 – w razie czego przetłumaczę go sama.
6. Odpowiedzi podpisane nickiem z BiblioNETki proszę przysyłać na adres:
[...] do godziny 24:00 12 marca.

Powodzenia i dobrej zabawy!

Pamiętajcie: pathemata mathemata!

UWAGA!
Odpowiedzi nie zamieszczamy na Forum!

FRAGMENTY KONKURSOWE

1. Niektórym języki klasyczne towarzyszą od urodzenia:

Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego język grecki, gdy uczyłem się go w dzieciństwie, budził we mnie tak wielką odrazę. Lubiłem lekcje łacińskie – nie te początkowe, lecz lekcje poświęcone studiowaniu literatury. Początkowe lekcje, podczas których uczyłem się czytać, pisać i liczyć, wcale nie mniejszą były dla mnie udręką niż wszystkie godziny greckie.
Z czego to wynikało? Oczywiście z grzechu i głupoty. Ciałem byłem, wiatrem, który gna gdzieś, a nie wraca.
(...) Sama trudność języka obcego skrapiała żółcią wszystkie greckie uroki bajecznych opowieści. Przedtem nie znałem żadnych słów greckich. Groźbami, karami zmuszano mnie do ich poznawania. To prawda, że i łaciny nie rozumiałem, gdy byłem niemowlęciem. Ale nauczyłem się jej po prostu słuchając, bez lęku i batów, gdy piastunki mnie pieściły, gdy wszyscy śmiali się do mnie i wesoło się ze mną bawili.

2. Inni muszą je z mozołem wkuwać w szkole…

Ani jeden z uczniów nie był w stanie wyłuszczyć treści "Iliady" ani objaśnić jakie właściwie przygody wykuwa na pamięć po grecku całymi rozdziałami. Nikt go zresztą o to nie pytał. Czytanie "Iliady" w oryginale oznaczało (…) przyswojenie sobie wielkiego mnóstwa słów greckich i form gramatycznych, a zarazem łupanie całych stronic na pamięć.
Rosjanin wykładający język grecki był z zamiłowania archeologiem slawistą. Homera objaśniał z musu, jako urzędnik takiej a takiej rangi delegowany przez rząd do pompowania takiej a takiej ilości kubłów greczyzny.

3. …i poza szkołą

- Jakże wasze studia?
- Dość dobrze. Dziś wieczór pożegnamy Wergiliusza. Pozostało nam wszystkiego dwadzieścia wierszy do końca; potem nie zajrzymy do książki aż do września.
- Czy myślisz, że uda ci się wstąpić na uniwersytet?
- Nie wiem – X marząco patrzała w dal na opalowy horyzont. – Wzrok M. nigdy już się nie poprawi, chociaż i tak jesteśmy wdzięczne niebu, że się nie pogorszył. A mamy przecież pod opieką bliźnięta.

4. Nauka miewa nieprzewidziane skutki:

X. miała 14 lat, kiedy wstąpiła do gimnazjum. Rodzice zawsze uważali ją za skarb, ale wraz z wniknięciem w tajniki algebry i łaciny X. sięgnęła obłoków, na które ojciec i matka nie mogli już za nią podążyć. Utracili ją. Czuli, że została przeniesiona do wyższych sfer.
Nauczyciel łaciny był bladym, skupionym młodzieńcem, któremu nie powiodły się studia w szkole teologicznej, ale który miał dostateczne wykształcenie, by wykładać nieuniknioną gramatykę, Cezara i Cycerona. Ten cichy, młody człowiek wziął sobie swoje niepowodzenie mocno do serca. W głębi duszy mniemał, że Bóg go odtrącił, i nie bez racji.
Od pewnego czasu zauważono, że w Ygreku zapłonął jakiś ogień i że w oczach jarzy mu się dziwna moc. Nigdy nie widywano go z X. i nikt nawet nie przypuszczał, że coś ich może łączyć.
Y. stał się mężczyzną. Chodził sprężystym krokiem i podśpiewywał sobie pod nosem.

5. Czytamy Liwiusza

mój ojciec i ja za nim
czytaliśmy Liwiusza przeciw Liwiuszowi
pilnie badając to co jest pod freskiem
dlatego nie budził w nas echa teatralny gest Scewoli
krzyk centurionów tryumfalne pochody
a skłonni byliśmy wzruszać się klęską
Samnitów Gallów czy Etrusków
liczyliśmy mnogie imiona ludów startych rzez Rzymian na proch
pochowanych bez chwały które dla Liwiusza
niegodne były nawet zmarszczki stylu

6. i… Liwiusza

- Salvete, discipuli.
- Salve magistra

Dała znak, żebyśmy siedli i weszła na katedrę. Odłożywszy wszystko, wyjęła z teczki okulary i nie wkładając ich, rozejrzała się po sali.
Tekst, który zadałam na ostatniej lekcji – przeszła od razu do rzeczy – pochodzi z Liwiusza. – Odwróciła się i napisała starannie na tablicy: „Ab urbe condita – Od założenia miasta.” Historia ta wydarzyła się dwa tysiące czterysta pięćdziesiąt siedem lat temu – odłożyła kredę. – A jednak dylemat „dobro publiczne czy osobiste?” nadal jest aktualny. Po tym, co przeżyli wasi starsi braci i siostry walczący w Powstaniu Warszawskim, bohater Liwiusza powinien być wam szczególnie bliski.
(…)
- Hoc tibi iuventus Romana indicimus bellum – przeczytał Marek. – „To my, młodzież rzymska wypowiadamy ci wojnę.”
Powoli uniosłem głowę. Oczy wszystkich wlepione były w nauczycielkę. Wciąż stała.
- Cum rex simul ira incensus…- przeczytała początek kolejnego zdania i spojrzała z uśmiechem na Owadowicza.
Wstał i odrzuciwszy włosy spadające na wysokie czoło zaczął cicho:
- „Król, rozgniewany i przerażony zagroził Muciusowi torturami, jeśli nie wyjawi wszystkiego.”
Modulując głos, Owadowicz zwrócił się do Porsenny:
- „Robię to dla ciebie, abyś pojął, jak niską cenę ma ciało dla tych, którzy szukają chwały” – i wzorem Muciusa, który po tych słowach włożył prawą rękę do ognia zapalonego na ofiarę, wyciągnął przed siebie ramię z zaciśniętą pięścią.
(…)
Opowiadając, jak Porsenna zawarł pokój z Rzymem, a Mucius otrzymał przydomek Scaevoli (mańkuta), Łacinniczka otworzyła dziennik, wyjęła z torebki wieczne pióro i włożyła okulary.
Dlaczego wciąż rozumiemy Liwiusza? – zapytała cicho. – Czy zmieniliśmy się tak mało?

7. Cierpliwy uczeń zostanie w końcu nagrodzony

Uczysz się, wkuwasz, terra, terrae,
A potem: amo, amas, amat,
I fero, tuli, latum, ferre...
Jaka to męka! co za dramat!

A ile ut’ów! jakie cum’y
Supiny, groźne gerundivy!
I dręczą cię wyjątków tłumy,
I strasznie jesteś nieszczęśliwy!...

Aż nagle... nagle wszystko umiesz,
Już krąży w twojej krwi łacina
I dumny jesteś, że rozumiesz:
"Quousque tandem, Catilina?..."

8. Na zakończenie nauki czeka nas mały egzamin:

E: Nominativo: hic, haec, hoc. A jak pędzie accusativo?

W: Accusativo? Eee… hinc.

E: Pynajmniej nie hinc, ale, wręcz przeciwnie, hunc. Accusativo: hunc, hanc, hoc. A jak pędzie vocativo, wołacz?

W: Wołacz? Nie wiem, ale na pewno zaczyna się od dużego „O” a na końcu ma wykrzyknik.

E: Otóż nie, mój chłopcze, przypomnij sopie tapelę deklinacji: wołacz zaimka hic, haec, hoc to w tapeli deklinacji, wręcz przeciwnie, pozioma kreska.

Pani C.: Pozioma kreska, kto by pomyślał! Ile to uczoności takie dziecko musi spamiętać!

E: Nie pleć pstur, kopieto.

Pani P.: Cicho, cicho.

E: A jak pędzie genitivo?

W: Huius.

Pani C.:Takich wyrazów nigdy nie używaj, chłopcze! Czego też w tych szkołach dzisiaj uczą!

E: Przymknij dzióp, kopieto! – Ale huius to jaki rodzaj?

W: Męski.

Pani C. Przecież, że nie kobiecy! Miejcież wy litość nad dzieckiem: nie dość, że musi znać na pamięć wszystkie Chinki, Hanki i hocki-klocki, to jeszcze ma się w tym wieku wyznawać na sprawach męsko-damskich? I kto go tego uczy – ksiądz! Wstyd!

9. Kiedy wreszcie opanujemy oba języki, możemy swobodnie przechodzić z jednego w drugi:

Rzeczywiście, X szybko przerzucił stronice i dotarł do tekstu greckiego. Zobaczyłem od razu, że karty były z materii odmiennej i miększej; pierwsza prawie wyrwana, część marginesu wystrzępiona, usiana bladymi plamami, jakie zazwyczaj upływ czasu i wilgoć odciskają i w innych księgach. X przeczytał pierwsze linijki, najpierw po grecku, następnie przekładając na łacinę i ciągnąc już w tym języku, tak że nawet ja mogłem się dowiedzieć, jaki jest początek zgubnej księgi.

10. Ale właściwie po co?

- (…) nie będziesz chyba na tyle nierozsądny, by zabierać się do nauki łaciny?
- Ale łacina to nie tylko kultura – przerwała R. – stanowi ona podstawowe wyposażenie umysłu.
- No i co, czy zamierzasz się jej uczyć? – nastawał O.
M. był srodze zakłopotany. Wiedział, że R. z niecierpliwością oczekuje jego odpowiedzi.
- Obawiam się, że nie będę miał na to czasu – odparł wreszcie. – Chciałbym wprawdzie, ale nie podołam.
- A widzicie? M. nie szuka kultury – ucieszył się O. – on chce dojść do czegoś, chce coś zdziałać.
- Ale przecież łacina jest ćwiczeniem umysłowym. Wyrabia dyscyplinę myślenia. Kształtuje umysły. – R. spoglądała wyczekująco na M. (…)
- Powinnaś zostawić M. w spokoju, R. On sam doskonale wie, czego mu potrzeba. Spójrz tylko, co dotąd osiągnął.

11. Może po to, by nie najeść się wstydu w dorosłym życiu?

Kłótnie ich były krótkie, bo nie można się było długo sprzeczać z Y, który nie zwracał uwagi na ostre słowa i czekał tylko sposobności, aby ukłuć w nieosłonięte miejsce. To ona wykłócała się o wszystko – nie Y. On zadowalał się wypowiadaniem niedwuznacznej opinii o niej, o jej postępkach o jej domu i nowych znajomych. A niektóre z jego opinii były takie, że nie mogła ich ignorować ani obrócić w żart.
Kiedy na przykład postanowiła zmienić szyld […] na bardziej efektowny, poprosiła go, aby obmyślił nazwę, której częścią byłoby słowo emptorium. Y. poddał projekt "Caveat emptorium" zapewniając ją, że będzie to nazwa bardzo stosowna dla rodzaju towarów sprzedawanych w sklepie. X. uważała, że nazwa brzmi bardzo imponująco, i kazała nawet wymalować szyld, gdy A., bardzo zakłopotany, przetłumaczył jej, co te słowa znaczą. Y. wyśmiewał się tylko z jej wściekłości.

12. Niektórzy mają bardziej wzniosłe cele

Opuściwszy gimnazjum z początkiem bieżącego stulecia, poświęciłem się bez wahania studium języków klasycznych, w których już jako uczeń odznaczałem się w pewnym stopniu i zgłębiałem je na uniwersytetach w Giessen, Jenie, Lipsku, a w latach 1904 do 1905 w Halle, w tym samym więc i nieprzypadkowo w tym samym czasie gdy i L. tam studiował.
Tu, jak nieraz już, nie mogę się powstrzymać, aby mimochodem nie napawać się wewnętrznym i niemal tajemniczym związkiem pomiędzy upodobaniem filologii starożytnej a żywym i pełnym miłości zmysłem piękna i godności rozumu ludzkiego - związkiem, który już choćby w tym się wyraża, że świat języków klasycznych określa się jako „humaniora”, nadto zaś w tym jeszcze, że duchowa synteza językowych i humanistycznych pasji zostaje ukoronowana ideą wychowania i powołanie wychowawcy młodzieży wynika niemal samo przez się z powołania uczonego-lingwisty (...) Wydaje mi się również, że owa inna, może tkliwsza, lecz cudownie nieartykułowana mowa dźwięków (jeśli wolno tak określić muzykę) nie jest włączona w pedagogiczno-ludzką sferę, mimo iż wiem doskonale, że odegrała służebną rolę w wychowaniu greckim i w ogóle w życiu publicznym polis.

13. Można też błysnąć sentencją

– Chcę zadać jedno pytanie autorce wypracowania.
- To zadaj, s’il te plait, byleby tylko do rzeczy – nie dawała chwili wytchnienia.
- Je ferai de mon mieux. – odrzekłem z zimną uprzejmością, po czym zwróciłem się do Agnieszki Wąsik: - Jak rozumiesz łacińską sentencję której użyłaś jako motto w swoim wypracowaniu?
- D’accord, ca peut aller. – uznała moje pytanie X i rzekła do Agnieszki: - Proszę, wyjaśnij mu to.
- Par les aspirations… par les esperances aux toples – wyrecytował bez zająknienia Agnieszka podnosząc się z miejsca.
- Bon – skwitowała, jak zwykle, jej odpowiedź X i znów zwróciła się do mnie: - No, zadowolony?
- Oui, ca confirme bien – stwierdziłem ironicznie – słuszność moich przypuszczeń – i zabrałem się do siadania.
- Attends! – wstrzymała mój ruch. – Co chcesz przez to powiedzieć? Coś takiego przypuszczał?
- Że ona po prostu nie wie, co znaczy ta sentencja. "Aspera" po łacinie nie znaczy "aspiracje" et encore moins "esperances", mais… - utknąłem niespodziewanie, nie mogąc sobie przypomnieć jak jest „cierń” po francusku.

14. Nastraszyć służącą.

Wojcieszka zastukała do drzwi
- Eiselthe, hostis kan ei.
Babina cofnęła się.
- Laboga, a to ci po jakiemu?
(…)
X zagadał znów po grecku:
- Ti bulei, o daimon lasje?
Wojcieszka niespokojnie zamrugała powiekami.
- Niby jak?
X powtórzył.
- Ti bulei, o daimon lasje?
- Ady niechze wasza mość idą już spać. Juz po północku. Jejmość pani przebudzili się i powiadają…
- Dei moi eti stigme egregorseos.
- Nie zadne eos beos, jeno juz kury na północek piały. Jakze to, cała świeca spalona… I jejmość pani powiadają…
- Apelthe en eirene, dzoon trichoton!
Wojcieszka trochę się przestraszyła, czy aby Iksikowi od tego pisania w głowie się nie przeinaczyło.
(…)
-Jakiesi takie gadali… No, bo jak powiadają: pater, dominus, jak pleban przy ołtarzu, to wiadomo – po łacinie. Ale tera to takie eos beos… Moge to pojąć?

15. Walczyć o własne „ja”

To jest prawdziwa bitwa, chłopcy – krzyknął.- To wojna! Wasze młode dusze pełne są buntu i krytycyzmu. Albo poddacie się teraz woli akademickiego "hoi polli" i wasz owoc obumrze, zanim urodzi się wino, albo… zwycięży w was indywidualność.

16. Mniej lub bardziej skutecznie szukać ukojenia

Gdy nie szło mu poprawianie klasówek, w akcie rozpaczy sięgał po Platona, którego wciąż miał nadzieję tłumaczyć lepiej, niż to zrobił Witwicki. Wydawało mu się nawet, że to był jego prawdziwy język – te piękne, dźwięczne słowa greki, które przypominały mu harmonijne, geometryczne figury. Zamieniał je na polskie, już nie tak kształtne, bo wieloznaczne, pełne przedrostków, które nieoczekiwanie zmieniały cały sens. Bóg, jeżeli istniał, musiał mówić po grecku.
(…)
Znał Platona prawie na pamięć, ale jakoś nigdy nie zauważył jednego fragmentu. W ósmej księdze „Państwa” jest pewne zdanie, które nagle odkrył i które go poraziło. Zamarł, gdy je przeczytał i pojął jego sens: „Kto skosztował ludzkich wnętrzności, ten musi stać się wilkiem.” Tak, właśnie tak było napisane.

17. Niestety, po zakończeniu edukacji niejeden pilny uczeń wszystko zapomniał…

i jako tako, raczej źle
znał z Eneidy linie dwie.
(…)
Nie z tych, co czcią dla słów goreją,
nad życie ceniąc dźwięków ład
nie umiał jambów od chorejów
odróżnić mimo dobrych rad.
Ganił Homera, Teokryta
Adama Smitha za to czytał.

18. A jeśli nawet pamiętamy, czego się nauczyliśmy, nie zawsze nas to cieszy.

Znużona ludźmi, a nierzadko i sobą, sięgała po książki, niegdyś tak ukochane, wysmarowane po brzegach nie zawsze czystymi rękami dziewczynki – dawnej, bardzo dawnej Amalasunty, która czytając zagłębiała powalane atramentem palce w jasne jak srebro włosy. Wergiliusz… Tacyt… Propercjusz… Te same litery, ale gdzie w nich ogień, marzenie i płacz, i uśmiech? Książki, widać, starzeją się dla nas także. A zachwycać się samym tętentem heksametru? – "Quadrupedante putrem sonitu quatit ungula campum…" ? Kiedyś i ona uważała to za jakiś szczyt, za jakiś cel. Lecz rozwiał się niepostrzeżenie, jak rozwiewają się chmury, które wydawały się górskim łańcuchem.

19. Jednak łacina i greka mogą być wiernymi towarzyszkami przez całe życie

Dawno tu nie był. Czy to możliwe? Aż osiem lat? "Ależ tak - myślał, człapiąc powoli od bramy do schodów przy głównym wejściu. - Zwolnili mnie w pierwszym roku stanu wojennego. Osiem lat".
Krzywda była tak wielka, żal tak silny, że nigdy potem nie mógł się zdobyć na przyjście tutaj. Zresztą, nie było po co. Ścisnęło go w gardle, kiedy po wejściu na schody zatrzymał się przed wielkimi czarnymi drzwiami i dotknął klamki kutej w kształt liścia akantu. Jak zwykle, klamka stawiła opór - trzeba było mocno ją przycisnąć w dół, a potem pociągnąć ku sobie.
W głównym hallu było pusto, trwała lekcja, ale on i tak słyszał setki, setki młodych głosów, które rozbrzmiewały tu latami.
(…)
Minął klasę, z której dochodziło zbiorowe skandowanie:
- Exegi monumentum aere perennius... - powtarzały młode głosy zawsze tym samym zaśpiewem, jak za jego młodości i jak w wiele lat potem.

20. Aż po życia kres

– Umieram – rzekł Y ściskając mu dłoń. – Módl się.
- Gdyby pan chciał duchownego… - powiedział lekarz.
Y. przecząco potrząsnął głową i z jeszcze większym naciskiem zwrócił się do X-a:
- Módl się.
Wśród szlochów i łez X. modlił się z całej mocy za tę duszę, która odchodziła, a która zdawała się wyzierać z takim bezbrzeżnym żalem z tych wielkich, smutnych błękitnych oczu.
Gdy modlitwa X-a ucichła, Y. ujął go za rękę i patrzył nań z powagą, ale w milczeniu. Potem zamknął oczy, lecz nie rozluźnił uścisku dłoni. Albowiem u bram wieczności ręka czarna i ręka biała obejmują się z jednaką siłą. Głosem przerywanym konający wyszeptał do siebie:
Recordare, Jesu pie
……………………………………
Ne me perdas – illa die
Quaerens me – sedisti lassus.

================================
Dodane 21 kwietnia 2011:
Tytuły utworów, z których pochodzą konkursowe fragmenty, znajdziesz tutaj:
Rozwiązanie konkursu
Użytkownik: bogna 02.03.2007 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Zapraszam w imieniu emkawu do zabawy!
Użytkownik: emkawu 02.03.2007 00:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
No cóż, Anna 46 i Czajka znają mnie jak zły szeląg i bezbłędnie odgadły temat konkursu. Zapraszam. :-)
Użytkownik: sonja1 02.03.2007 01:01 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, Anna 46 i Czajka ... | emkawu
Nie mogłam się powstrzymać i wysłałam swoje typy:-)) Trzech jestem pewna, yupiiiii.
Użytkownik: joanna.syrenka 02.03.2007 01:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mogłam się powstrzyma... | sonja1
U mnie też coś koło tego :)
Zaskakująco dużo, jak na "pierwsze czytanie". :)
Użytkownik: janmamut 02.03.2007 02:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
O! W przeciwieństwie do poprzedniego konkursu widzę, że różne rzeczy czytałem. Nawet pamiętam, że u mnie "utów" i "cumy" były na pewno bez apostrofu, choć, przyznam, kursywą.
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 04:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Jaki piękny konkursik!! :-))
Trzy wiem (to można podpowiadać?), albo nawet cztery, jak tylko wyjdę z uczuć mieszanych, to policzę.
I jakich ładnych słów Emkawu używa - passus (to chyba dusiołek jest) i promocja (a to zwykłe tortury).
Użytkownik: joanna.syrenka 02.03.2007 08:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaki piękny konkursik!! :... | Czajka
A mnie Witwicki gnębi. Czytałam go chyba, tylko gdzie??

Ale odpowiedzi wysłane :)
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie Witwicki gnębi. Cz... | joanna.syrenka
Mnie w ogóle nic nie gnębi, czyli chyba nic nie czytałam oprócz tych czterech. Ale czekam na diagnozę z załamaniem wstępnym. :-)
Witwicki to w ogóle gnębi miłośników Platona, tak słyszałam, że niedobry. :-)
Użytkownik: esterka 02.03.2007 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
No proszę, prawie trzy pewniaki :) I jeszcze kilka jakoś znajomo wygląda...
Użytkownik: imarba 02.03.2007 09:35 napisał(a):
Odpowiedź na: No proszę, prawie trzy pe... | esterka
a ja doliczyłam sie szściu pewniaków... ale jeszcze nie wysłałam, więc nieą wiem.
Użytkownik: Vemona 02.03.2007 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: a ja doliczyłam sie szści... | imarba
To mądre jesteście - ja na razie mam jednego pewniaka. :-)
Użytkownik: Joka Bees 02.03.2007 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Po pierwszym czytaniu rozpoznaję 5 dusiołków. Kilka podejrzewam.
A konkursik bardzo mi się podoba.:-)
Użytkownik: sonja1 02.03.2007 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Po pierwszym czytaniu roz... | Joka Bees
Mnie również się podoba, i to jak jeszcze!!! Całe 7 odgadłam:-))
Użytkownik: imarba 02.03.2007 12:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie również się podoba, ... | sonja1
ja mam potwierdzone 6 ale coś mi sie jeszcze majaczy...
Użytkownik: Szaraczek 02.03.2007 14:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Ciekawy i zaskakujący dla mnie konkurs! Nie wiedzieć czemu, spodziewałam się fragmentów klasyków greckich i rzymskich, a tu starożytność w nowożytności. Wydaje mi się, że uda mi się udzielić prawidłowo 2,5 odpowiedzi. Ale nie poddaję się bynajmniej! Per aspera ad astra! :)
Użytkownik: Tuppence 02.03.2007 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Wydaje mi się, że rozpoznałam cztery fragmenty. Nie jest źle :)
Użytkownik: librarian 02.03.2007 16:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Cała masa fragmentów pasuje mi do całej masy tytułów, pytanie: co do których?

Ale konkurs bardzo mi się podoba. Najbardziej "eos beos" z 14ki.
Użytkownik: imarba 02.03.2007 18:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Cała masa fragmentów pasu... | librarian
ja chyba złapałam jeszcze cztery z czego dwa nie wysłane, dwa nie potwierdzone, ale kto wie, może ktoś coś pomataczy?
Użytkownik: Vemona 02.03.2007 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: ja chyba złapałam jeszcze... | imarba
Ja na razie mam dwa, potwierdzone, informację, że jeszcze kilka czytałam i wielką ochotę zakrzyknąć "O, vae".
Użytkownik: imarba 02.03.2007 18:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja na razie mam dwa, potw... | Vemona
Ja wiem, że czytałam cztery, z tego jedno chyba wiem, ale reszty nie wiem zupełnie zaraz idę "zajść w głowę" może tam co znajdę ale i tak mam osiem potwierdzonych.. .
Na niwicjuszkę to całkiem dobrze
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 18:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wiem, że czytałam czte... | imarba
Też mam osiem! :-) Ale punktów. :-)
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Cała masa fragmentów pasu... | librarian
Eos beos jest dobre. Tylko szkoda, że nie wiem co to. :-)
Użytkownik: librarian 02.03.2007 21:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Eos beos jest dobre. Tylk... | Czajka
Eos beosem a co z piękną tradycją kontrkonkursów? Mam bardzo smakowity kawałek z łaciny, czy wypada?
Użytkownik: Sherlock 02.03.2007 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Cała masa fragmentów pasu... | librarian
Tylko co on tam gada? Chyba εν ειρηνη to będzie "w spokoju" (stąd pochodzi imię: Irena), a ζωο to raczej jest "zwierzę".
Użytkownik: emkawu 04.03.2007 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko co on tam gada? Chy... | Sherlock
Bardzo dobrze, εν ειρηνη to "w spokoju" albo "w pokoju".
apelthe en eirene- odejdź w pokoju.

Dzoon to zwierzę, stąd zoo i zoologia. :-)
Zwierzę, albo w ogóle stworzenie, istota, coś żywego od "dzoe" - życie.

trichoton - to znaczy kosmaty, albo kudłaty. :-)

"Odejdź w pokoju, zwierzu kosmaty!"
Użytkownik: Cirilla 03.03.2007 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Cała masa fragmentów pasu... | librarian
Nie tylko "eos beos" jest fajny. Cała 14. to super książka :)
Użytkownik: librarian 04.03.2007 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie tylko "eos beos&... | Cirilla
Dowiedziałam się, że by mi się podobała, ale ponieważ nie czytałam, to nie wiem czy z podpowiedzi się uda odgadnąć.
Użytkownik: flaming 02.03.2007 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Znam tyklo dwa dusioły... Trochę mało, żeby wziąść udział w konkursie, w którym podpowiedzi są surowo zabronione. Ale konkursik milutki, a humaniora kochane :)
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam tyklo dwa dusioły...... | flaming
Do wzięcia udziału w konkursie nie jest potrzebna znajomość dusiołków, tylko znajomość adresu mailowego. Dwa to jest bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że można coś dodatkowo ustrzelić. :-)
Użytkownik: flaming 02.03.2007 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Do wzięcia udziału w konk... | Czajka
A dziękuję Czajko miła... Może jak wyślę dwa, które mam to reszta się jakoś objawi.
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 18:49 napisał(a):
Odpowiedź na: A dziękuję Czajko miła...... | flaming
Słusznie prawisz. Dusiołki się objawiają, to ich specjalność. :-)
Czasem tylko objawiają się dopiero na wynikach, ale chęci mają zawsze dobre. Poza tym Emkawu (Emma Kappa) w swojej mądrości powie Ci co czytałaś. I wtedy może Cię oświecić. (albo załamać, ale to są rzadkie przypadki).
Użytkownik: janmamut 09.03.2007 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Do wzięcia udziału w konk... | Czajka
A propos adresów: serwis female.pl podaje następujący przepis na Czajkę po grecku. (Groza jakaś! W takim stanie jeszcze zgadywać dusiołki! Podziwiam...)

Składniki na jeden duży półmisek

0,5 kg czajki (filety)
0,5 kg marchwi
1 duży seler (korzeń)
2 pietruszki (korzeń)
2 średnie cebule
1 jajo, bulka tarta - do panierowania
olej do smażenia
przyprawy - sól, pieprz, Vegeta lub curry

1) Czajkę natrzeć solą i przyprawą (może być curry lub warzywko, zależy co kto lubi) i pozostawić na 30 min, aż czajka przesiąknie przyprawami

2) Marchew, seler i pietruszkę dokładnie umyć, obrać ze skórki, a następnie pokroić na bardzo drobne paseczki (ok 1,5 cm długości i ok. 3mm grubości) lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

3) Pokrojone warzywa wrzucamy na patelnię lub do rondla i przysmażamy na oleju, a następnie dusimy pod przykryciem przez kilka minut, aż będą miękkie. Warzywa solimy i pieprzymy do smaku, można dodać keczup lub koncentrat pomidorowy do smaku (ok. 1 mała łyżka) - zależy co kto lubi.

4) Cebulę obieramy i kroimy drobno, a następnie smażymy na gorącym oleju ale UWAGA! tylko do zeszklenia. (Cebula jest zeszklona po kilku minutach smażenia (2-3 min), kiedy staje się błyszcząca i szklista). Nie możemy przesmażyć cebuli gdyż stanie się gorzka!!!

5) Gdy warzywa są już miękkie, wrzucamy zeszkloną cebulę i mieszamy. Garnek z warzywami zdejmujemy z gazu i odstawiamy, pozostawiając sos pod przykryciem (musimy pozwolić, aby cebula zmieszała się z pozostałymi składnikami). Uwaga! Warzywa muszą być miękkie, ale ciągle chrupiące, nie możemy zrobić z nich papki!!!

6) Wcześniej nasoloną czajkę panierujemy, czyli obtaczamy w jajku i bułce tartej, i smażymy na gorącym oleju.

7) Usmażoną czajkę układamy na półmisku i pokrywamy sosem warzywnym. Potrawę tę można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno.
Użytkownik: Czajka 09.03.2007 07:06 napisał(a):
Odpowiedź na: A propos adresów: serwis ... | janmamut
:-D
Już wiem, dlaczego mi tak ciężko idzie w tym konkursie - te warzywa mnie rozpraszają com nimi obłożona. :-)
Ostatkiem pamięci spod cebuli zgaduję.
(Natarcie solą i warzywkiem bardzo mi się podoba)
Użytkownik: Anitra 02.03.2007 19:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Motto przecudne, ale regulamin okrutny jak jeszcze nigdy:
"Zabronione są (...) podpowiedzi odnoszące się bezpośrednio do nazwiska autora i tytułu książki – innymi słowy, podpowiedzi umożliwiające zgadnięcie książki o której się nigdy wcześniej nie słyszało" - tzn. jeśli się okaże, że nic z tego nie czytałam, to nie mogę brać udziału. :((
Użytkownik: emkawu 02.03.2007 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Motto przecudne, ale regu... | Anitra
Anitro, zaręczam, że COŚ czytałaś. ;-)

(Punkt 4a regulaminu pozostaje w mocy. Prawie każdy z Was COŚ z dusiołków czytał, szczegóły ujawniam w mailach)
Użytkownik: Smeagol 02.03.2007 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, zaręczam, że COŚ ... | emkawu
A kiedy mi ujawnisz te szczegóły? Czekam i czekam i już mnie ręka boli od odświeżania poczty :P
Użytkownik: Anitra 02.03.2007 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, zaręczam, że COŚ ... | emkawu
Niemożliwe! Po przeczytaniu fragmentów podejrzewam dwa tytuły, ale ich z pewnością nie czytałam, więc zaskoczyłaś mnie całkowicie... I teraz będę się dręczyć. :/ Ale przynajmniej mam nad czym myśleć. :-)
Użytkownik: Czajka 02.03.2007 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Niemożliwe! Po przeczytan... | Anitra
A ja podejrzewam dwa tytuły, które z pewnością czytałaś. Jeden z dużą pewnością, drugi z mniejszą. :-)
Anitro, nie można się załamywać pierwszego dnia. Najwcześniej trzeciego, albo piątego. :-)
Użytkownik: Anitra 07.03.2007 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja podejrzewam dwa tytu... | Czajka
Czy to już piąty dzień konkursu? Bo straciłam rachubę... ;)
Okazało się, że rzeczywiście coś czytałam, ale na razie odgadłam dwa utwory, których akurat nie znam (to znaczy: znam je z innych źródeł). I nie wiem, co dalej będzie, bo te niby znane fragmenty wydają mi się jeszcze bardziej nieznane od tych nieznanych, hi, hi. ;)
Użytkownik: emkawu 07.03.2007 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy to już piąty dzień ko... | Anitra
- Anitro! Spróbuj no mi tylko nie zgadnąć trójki! - pogroziła palcem organizatorka.
Użytkownik: Czajka 08.03.2007 07:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy to już piąty dzień ko... | Anitra
Anitro, nie wyobrażam sobie Ciebie z nieodgadniętą trójeczką. :)
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 18:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, nie wyobrażam sob... | Czajka
Autora już mam, ale skąd mam wiedzieć, co to d o k ł a d n i e jest? :(
Użytkownik: Joka Bees 09.03.2007 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Autora już mam, ale skąd ... | Anitra
To z czym autor/ka jest najczęściej kojarzony/a. Wczytaj się dokładnie w ten fragment i pomyśl w jakim wieku może byc bohaterka.. . i tytuł też wydedukujesz.:-)
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: To z czym autor/ka jest n... | Joka Bees
Właśnie ten wiek mi mylił, bo przecież pozostawia szerokie pole możliwości, ale po Twoim komentarzu dotarło do mnie, że przecież we fragmencie jest jedno słowo, które powinno problem rozwiązać. Wysłałam i zobaczymy. :-)
Użytkownik: Czajka 10.03.2007 04:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Autora już mam, ale skąd ... | Anitra
Już dawno temu zgłaszałam stosowną poprawkę do regulaminu, niestety, dostałam odpowiedź od Kochanej Organizatorki grecko-łacińskiej, że nie została jeszcze wprowadzona w życie.
Moim zdaniem to skandal legislacyjny. :-)
Ja rzuciłam jedną odpowiedź dosłowną, a drugą cofniętą i było dobrze.
Użytkownik: KrzysiekJoy 10.03.2007 04:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Już dawno temu zgłaszałam... | Czajka
Nie mam czasu na obserwowację konkursowego forum, ale widzę, że tu jeżdżą straszne wozy pancerne i mają lufy z ogromnym kalibrem. Pozdrawiam podpowiadaczy i męczących się.:-)
Użytkownik: imarba 02.03.2007 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, zaręczam, że COŚ ... | emkawu
Dziękuję! Jasne, że to nie to! Właśnie mnie oświeciło, a przynajmniej tak mi sie zdaje. Poczekam, aż coś jeszcze mnie oświeci, wtedy doślę!
Użytkownik: inaise 02.03.2007 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Emkawu, ja Cię chyba kocham.

Czysty powrót do maturalnych lekcji. Jestem przeszczęśliwa, mimo, że niektóre dusiołki są dla mnie kompletnie czarną magią.

(co prawda, nic z łaciny nie pamiętam, nad czym ubolewam, ale sentyment i sympatia pozostała)

Mogę tylko co do 14 powiedzieć, że "Ti bulei, o daimon lasje" to coś w rodzaju "czego chcesz, duchu kosmaty". Moja nieoceniona łacinniczka tak do nas mawiała :D
Użytkownik: emkawu 02.03.2007 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Emkawu, ja Cię chyba koch... | inaise
Ooch, inaise, duchu kosmaty, jestem wzruszona. :-)

"Ti bulei, o daimon lasje" przetłumaczone bardzo ładnie. :-)
Użytkownik: inaise 02.03.2007 20:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooch, inaise, duchu kosma... | emkawu
A że jeszcze się spytam, czy tam na pewno jest hoi polli? nie polloi? :>
Użytkownik: emkawu 02.03.2007 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: A że jeszcze się spytam, ... | inaise
Tak, tak jest napisane w książce kilka razy, chociaż masz rację, że powinno być "hoi polloi". Może to wynika z ichniej wymowy?
Użytkownik: inaise 02.03.2007 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tak jest napisane w ... | emkawu
To nie ja mam rację, to moja wyrocznia, słownik Kopalińskiego :)))))

Żebym to ja jeszcze wiedziała, z czego ten dusioł ;)
Użytkownik: kasia_olsztyn 02.03.2007 20:49 napisał(a):
- Salvete, discipuli.
- Salve magistra.
Tak zaczynamy każdą lekcję łaciny:) Właśnie dziś miałam klasówkę z wszystkich pięciu deklinacji... Ciężko było:))
Po łacinie już się nie żegnamy, bo 'vale magistra' mogłoby się źle kojarzyć;) Sama nauczycielka tak stwierdziła :)
Użytkownik: librarian 02.03.2007 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: - Salvete, discipuli. - ... | kasia_olsztyn
Naraz się zrobiło cudownie nostalgicznie. Kiedy to ja siedziałam w ławce i tłumaczyłam "Galia est omnis divisa in partes tres"? To naprawdę tak dawno było?
Użytkownik: imarba 02.03.2007 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Naraz się zrobiło cudowni... | librarian
Oj librarianko... czy dla Ciebie było dawno, możliwe, ale dla mnie??? Toż to kawał życia, ale z łaciny aż tak zdolna nie byłam. Niestety!
Użytkownik: inaise 02.03.2007 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Naraz się zrobiło cudowni... | librarian
Wcale nie dawno :)
Przecież nikt z nas nie ma więcej nad 25 lat :)

A Cezara tłumaczyć nie lubiłam, wolałam Liwiusza.
Był łatwiejszy i nie miał maniery nadużywania ablativus absolutus, z którym miałam zawsze problemy :)))
Użytkownik: inaise 02.03.2007 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: - Salvete, discipuli. - ... | kasia_olsztyn
heh :) moja urocza łacinniczka do ociągającej się grupki uczniów zaprzyjaźnionych z nią (w tym mnie)
- no, moi discipuli, won :)
na co jej odrzekłam - jak discipuli won, to ja vale magistra :)))
Użytkownik: imarba 02.03.2007 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: heh :) moja urocza łacinn... | inaise
Moja niestety była trochę "nie tego..." Na lekcjach śpiewała "Santa Lucia" i nie tylko ja wiedziałam, że to nie po łacinie ;-)!
Użytkownik: librarian 02.03.2007 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja niestety była trochę... | imarba
A mój łacinnik był bardzo miłym starszym panem, i żal mi go było, bo prawie nikt nie lubił łaciny, więc się starałam jak mogłam. Zresztą ja właśnie lubiłam uczyć się języków. Nie zmienia to faktu, że te tłumaczenia żmudne były, dopiero teraz z daleka, tak się miło wspomina.
Użytkownik: imarba 02.03.2007 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: A mój łacinnik był bardzo... | librarian
Kochałam zajęcia z tłumaczeń ( doświadczenie ze studiów) ale francuskich i włoskich. Moja łacinnica była nudna. Najbardziej żałuje, że nie nauczyłam się rosyjskiego, a MOGŁAM!
Użytkownik: librarian 02.03.2007 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochałam zajęcia z tłumac... | imarba
No tak, z rosyjskiego znam jeden wiersz o psie. Ładny bardzo, ale tylko jeden. Z tym rosyjskim było tak jak tu u nas z francuskim, uczą się i uczą ale nieefektywnie.
Użytkownik: janmamut 03.03.2007 00:28 napisał(a):
Odpowiedź na: No tak, z rosyjskiego zna... | librarian
Jaki wiersz, jaki? Skoro ładny, to może i inni mogliby go poznać? No, chyba że chodzi o ten powszechnie znany o kobiecie z kupą bagażu i maleńkim pieskiem...
Użytkownik: Czajka 03.03.2007 04:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaki wiersz, jaki? Skoro ... | janmamut
O! Mój mąż też zna taki z czemadanem. Dobrze że jest w delegacji i nie grozi mu obudzenie przez mnie. Ale może zadzwonię, o! :-)
Użytkownik: librarian 04.03.2007 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaki wiersz, jaki? Skoro ... | janmamut
Tak jest o kobiecie. Nie, nie o bagażu. Pies chyba nie jest mały (zabawka) raczej poważniejszy, taki partner do rozmowy dla poety. Jak ja mam ten wiersz napisać? Fonetycznie? Obawiam się, że bukwami nie dam rady.
Zaczyna się tak: "Daj Dżim na sczastie łapu mnie, takoju łapu nie widał ja s rodu, Dwaj s toboj połajem pri łunie na tichuju biezszumnuju pagodu.." Wiersz jest bardzo piękny i romantyczny.
Użytkownik: janmamut 05.03.2007 02:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jest o kobiecie. Nie,... | librarian
Chyba znalazłem:
To? Ładne. Zaczyna się trochę nieskładnie, ale im dalej, tym lepiej. Chyba nigdy nie widziałem żadnego tłumaczenia.
Użytkownik: Sherlock 09.03.2007 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba znalazłem: http://... | janmamut
Tłumaczenie jest tutaj:
Użytkownik: librarian 11.03.2007 20:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Tłumaczenie jest tutaj: ... | Sherlock
Nie znałam tego wiersza w tłumaczeniu, a to jest po prostu doskonałe. Jakżeby inaczej, mistrz tłumaczy mistrza. Dziekuję, jesteś prawdziwy Sherlock Holmes.:)
Użytkownik: janmamut 11.03.2007 22:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znałam tego wiersza w... | librarian
Oj, tak, mistrz! A jednak pewnie jeden z najbardziej niedocenianych polskich poetów, niestety.
Użytkownik: imarba 03.03.2007 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: No tak, z rosyjskiego zna... | librarian
Odwiedziłam kiedyś Quebec - piękny... Angielski też im tam za bardzo nie idzie, pewnie nie wszystkim, ale nie specjalnie kochają się go uczyć...
Użytkownik: Sherlock 11.03.2007 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: A mój łacinnik był bardzo... | librarian
Nie lubili łaciny? Ale chyba nie byli złośliwi i nie próbowali przed lekcją pisać na tablicy "magis ter meus asinus est"? Oddzielnie napisane "magis ter" jest tu istotne, gdyż sprytni uczniowie dzięki temu mogą się tłumaczyć, że mieli na myśli coś bardzo niewinnego...
Użytkownik: emkawu 03.03.2007 00:35 napisał(a):
Podsumowanie pierwszej doby konkursu:

- bawi się ze mną już 15 osób
- w tym 14 pań

"Gdzie ci mężczyźni, konkursowiacy,
Joye, mamuty, Sznajpery?"

- nieodgadnięte pozostają numery 6 i 12
- najczęściej odgadywane: 2, 3 i 9
- jak zauważyliście, trochę Wam podpowiadam w mailach. UWAGA: podpowiedzi nie dotyczą piątki i siódemki, bo to stwory samodzielnie występujące w przyrodzie i trudno stwierdzić, czy je czytaliście, czy nie.
Użytkownik: lusinka1992 03.03.2007 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Podsumowanie pierwszej do... | emkawu
No kurczę, podobno czytałam 19, a wogóle nie mogę skojarzyć, cóz to za książka. Próbuję dalej!
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: No kurczę, podobno czytał... | lusinka1992
Witaj w klubie. Ze mną jest jeszcze gorzej - nie mogę skojarzyc sześciu dusiołków, które podobno czytałam.:-((
Użytkownik: imarba 03.03.2007 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj w klubie. Ze mną je... | Joka Bees
Ja zdaje się czytałam 8 - nic nie rozumiem ;-( i 20... To coś mi się majaczy, ale książki nie mam w domu, więc nie sprawdzę... Chyba, że zdobędę.
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 11:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj w klubie. Ze mną je... | Joka Bees
No, mnie już czytane nie męczą, mam wszystkie. Teraz kombinuję, jak odgadnąć te pozostałe. :)
Użytkownik: imarba 03.03.2007 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: No, mnie już czytane nie ... | nutinka
Nie przeczytanych to jednak chyba nie sposób odgadnąć bez mataczenia, a tu zakaz!
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 12:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie przeczytanych to jedn... | imarba
Nie no, można. Jest wiele sposobów kojarzenia tytułu z fragmentem, a potem można strzelać, w granicach przyzwoitości oczywiście ;).
Użytkownik: imarba 03.03.2007 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie no, można. Jest wiele... | nutinka
strzelanie w granicach przyzwoitości?
chodzi o ilość strzałów, czy o jakość tytułów?
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: strzelanie w granicach pr... | imarba
Hihi, o ilość strzałów, niestety... :))
Użytkownik: imarba 03.03.2007 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Hihi, o ilość strzałów, n... | nutinka
A są jakieś ( rozumiem niepisane) zasady? Ja miałam dotychczas jedno pudełko ;-)
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: A są jakieś ( rozumiem ni... | imarba
Kiedyś sobie założyłam, że mogę oddać 3 strzały w jednego dusiołka. Nie zawsze udaje mi się trzymać tej zasady, ale się staram :).

Ale jeżeli organizator konkursu tego nie zastrzega, to nie trzeba się kierować powyższym.
Użytkownik: Czajka 03.03.2007 13:37 napisał(a):
Odpowiedź na: strzelanie w granicach pr... | imarba
Nie powinno się celować w Organizatora. Przynajmniej nie z premedytacją. :-)

Nutinka dobrze prawi.
Użytkownik: Sznajper 04.03.2007 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Podsumowanie pierwszej do... | emkawu
Och, skoro tak bezpośrednio zostałem wywołany do tablicy, to nie pozostaje mi nic innego niż wysłać swoje odpowiedzi :)
Użytkownik: janmamut 05.03.2007 02:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Och, skoro tak bezpośredn... | Sznajper
Ja też czułem, że muszę. W końcu: "Mamut sokołem? Tego jeszcze nie było!".
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 15:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
No to co z tym mataczeniem proszę państwa? ;)

Ja mam już 13 fragmentów potwierdzonych, a poszukuję: 6, 10, 12, 13, 17, 18 i 19. Kto co chce i co da w zamian? ;)
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: No to co z tym mataczenie... | Smeagol
Bohater 10 odczuwał ogromny głód wiedzy. A ten z 13 to młody erudyta.
A ja bym prosiła 6, 8, 9, 16.
Pozdrawiam.:-)
Ps. Czuję lekki niepokój, czy aby nie zostanę skarcona...
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 15:20 napisał(a):
Łaknę 12 :).

Wczytaj się bardzo uważnie w 9, zwłaszcza ostatnie słowa, tam właściwie wszystko jest powiedziane. Bardzo znany dusiołek.
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 15:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Bohater 10 odczuwał ogrom... | Joka Bees
9. jest jednym z łatwiejszych fragmentów, zgadniesz nawet jak nie czytałaś (wedle regulaminu nie powiem Ci czy masz to w ocenionych ;) Słowo klucz: "zgubnej księgi", drugi klucz: stosunek tych dwóch bohaterów do siebie (kim może być jeden dla drugiego) i co wnioskujesz z faktu, że tłumaczy z greki na łacinę, zamiast na jakiś "żywy" język.

6 i 8 nie mam sama a nad 16 muszę jeszcze pomyśleć jak zamataczyć.

A i nie sugerujcie się moimi ocenami, bo większość wydedukowałam bez czytania (chociaż, część z nich to, aż wstyd, że jeszcze mam przed sobą ;)
Użytkownik: imarba 03.03.2007 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Bohater 10 odczuwał ogrom... | Joka Bees
16 - w szesnastym najważniejsze są dwa ostatnie zdania. ( w mataczeniu jam nowicjuszka - niech mnie nikt nie wytarga za... częstochowski rym!)
Użytkownik: emkawu 03.03.2007 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Bohater 10 odczuwał ogrom... | Joka Bees
"Czuję lekki niepokój, czy aby nie zostanę skarcona..."

Dlaczego? Przecież bardzo ładnie podpowiadasz i regulaminowo. :-)
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 15:32 napisał(a):
Odpowiedź na: "Czuję lekki niepokó... | emkawu
Uff...Oddycham z ulgą.:-)))
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: No to co z tym mataczenie... | Smeagol
O, właśnie, mataczenie czas zacząć. :)

Smeagolku, pomatacz mi 8 (mam bardzo mgliste podejrzenia, ale sprawdzę dopiero w poniedziałek, bo nie posiadam) i 14, a ja spróbuję Ci coś powiedzieć o 13 i 17. W obu ważną rolę pełni miłość, w pierwszej książce nieco niestereotypowa, w drugiej jak najbardziej zwykła, aż klasyczna ;). W pierwszej ważną rolę odgrywa język, w którym celuje jedna z uczestniczek konkursu, druga była tłumaczona z pięknego języka przez wielu (przynajmniej we fragmentach).
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 15:33 napisał(a):
Odpowiedź na: O, właśnie, mataczenie cz... | nutinka
14. Książka nie jest tak znana jak osoba, o której prawi (to jest tak duża podpowiedź co do gatunku, że chyba dostanę w łeb od emkawu, bo teraz wystarczy już tylko poszperać w jej zawężonych ocenach ;). Aha - i tytuł mylący, więc proszę przeglądać dokładnie.

o 8. jeszcze pomyślę
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: 14. Książka nie jest tak ... | Smeagol
Czy pomyślałaś już o 8? Bo mnie nie chce olśnic, pomimo że czytałam.:-(
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy pomyślałaś już o 8? B... | Joka Bees
Autor 8. jest bardzo znany, ale często się go nie poznaje, ze względu na ilość przekładów. Jak się przyjrzysz dusiołkowi, to będziesz wiedziała co to za gatunek (ten podział na kwestie:P) Kumasz? ;)
Użytkownik: emkawu 03.03.2007 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor 8. jest bardzo znan... | Smeagol
"Jak się przyjrzysz dusiołkowi, to będziesz wiedziała co to za gatunek (ten podział na kwestie:P) Kumasz? ;)"

Piękne, Smeagol, piękne. :-)

Drodzy, może przy okazji podzielę się z Wami przeuroczą odpowiedzią na pytanie nr 11. Miałam przytoczyć zabawne cytaty z Waszych maili dopiero przy ogłoszeniu wyników, ale po prostu nie mogę się powstrzymać, tak mnie to rozbawiło:

"11. "Kłótnie ich były krótkie, bo nie można się było długo sprzeczać... itd"
Może to "Lalka" kontynuacja? Iza ze Stasiem. Hihi."

:-)

Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: "Jak się przyjrzysz ... | emkawu
fjuuu, myślałam, że mi się za to oberwie :)))
Użytkownik: Joka Bees 10.03.2007 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor 8. jest bardzo znan... | Smeagol
Dziękuję.:-) Strasznie długo biedziłam się nad tą 8. Właściwie, to po Twojej podpowiedzi przez chwilę zastanawiałam się dlaczego zadajesz mi takie dziwne pytanie... Teraz już wiem i stwierdzam wszem, wobec i przy świadkach, że jesteś geniuszem. Długo nie miałam odwagi strzelac w Tego Wielkiego. Dopiero, kiedy Anitra napisała:"strzelaj w oczywiste", zaryzykowałam i udało się.:-)
Użytkownik: Smeagol 10.03.2007 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję.:-) Strasznie dł... | Joka Bees
Cieszę się, że ktoś wreszcie zauważył to pytanie ;)
Użytkownik: Joka Bees 10.03.2007 13:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się, że ktoś wresz... | Smeagol
Zauważyłam od razu tylko na początku miałam kłopoty z interpretacją.:-)
Użytkownik: imarba 03.03.2007 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: No to co z tym mataczenie... | Smeagol
ja zas mam 1,2, 5,7, 9,11,13, 15, 16, 17 a resztę czarno widzę...
Użytkownik: nutinka 03.03.2007 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: ja zas mam 1,2, 5,7, 9,11... | imarba
Jeśli 20 widzisz czarno to bardzo dobrze, tam dużo tego koloru w różnych odcieniach. 19 to coś, co musiało się znaleźć w konkursie na ten temat. Z 18 będzie trudno, chociaż we fragmencie jest wskazówka w postaci imienia - z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę.
Użytkownik: lusinka1992 03.03.2007 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli 20 widzisz czarno t... | nutinka
Oddam wszytsko za podpowieź (chociaż maleńką) do tej nieszczęsnej 20. Cóż by to mogło być. Chodzi mi po głowie, tylko na razie za bardzo w tyle:)
Użytkownik: imarba 03.03.2007 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Oddam wszytsko za podpowi... | lusinka1992
moje pomataczę za jakąś podpowiedź... do reszty...
Użytkownik: lusinka1992 03.03.2007 17:58 napisał(a):
Odpowiedź na: moje pomataczę za jakąś p... | imarba
Piątkę proszę kojarzyć sobie z rokiem 1920, ważnym dla pewnego miasta...miasta autora tego utworu.
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: moje pomataczę za jakąś p... | imarba
to ja poproszę jeszcze coś do 13 i 17

3 - zdanie kluczowe, można wręcz powiedzieć, że identyfikujące X "m a r z ą c o patrzała w dal na opalowy horyzont" i inicjał M. też jest baaardzo istotny.

4 - bardzo znane i sfilmowane (kilkakrotnie z tego co wiem). O książce ciężko mi coś powiedzieć, więc parę szczegółów o filmie: w najstarszej wersji i najbardziej znanej główną rolę zagrał aktor, który mimo iż dużo nie zdążył się nagrać stał się legendą kina i bożyszczem wielu kobiet (dawno to było, a nadal wiele wzdycha ;) A imiona głównych bohaterów (zresztą nie tylko imiona) są zaczerpnięte z jednej najbardziej "międzynarodowej" i "międzypokoleniowej" książki świata.
Użytkownik: imarba 03.03.2007 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: to ja poproszę jeszcze co... | Smeagol
13 to historia pewnego uczucia do pewnej oczywiście jakby inaczej kobiety, moim zdaniem bez szans ani na przyszłość ani na teraźniejszość.
Przeszłość ma znaczenie, ale nie dla uczucia.

17 to wielka miłość opisana śpiewnym językiem.
Użytkownik: imarba 03.03.2007 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: to ja poproszę jeszcze co... | Smeagol
Smeagolku, lub też Smeagolinko (jak wolisz) :-) jesteś wielka!
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 20:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Smeagolku, lub też Smeago... | imarba
cieszę się, że udało mi się pomóc :) ale wielka nie jestem, bo nadal nie wiem co zrobić z 6, 10, 12, 13, 17, 18, 19 i chyba tak już zostanie :/
Użytkownik: imarba 03.03.2007 20:36 napisał(a):
Odpowiedź na: cieszę się, że udało mi s... | Smeagol
to dodam, bojąc się kłopotów ;-), że ktoś wyżej napisał o 13 i 17 coś co dotyczy języków. Język, o który chodzi w 13 kocham i znam, tego drugiego nie udało mi się nauczyć niestety, i wielu go nie lubi (z różnych przyczyn).
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: cieszę się, że udało mi s... | Smeagol
10 uważana jest za książkę zawierającą wątki autobiograficzne i nietypową dla autora.Jest tu i miłośc, i pęd do wiedzy, i głód książek.
13- też jest tu miłośc, ale z gatunku tych raczej platonicznych. A bohater to bardzo zdolny młody człowiek.
Użytkownik: imarba 03.03.2007 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: 10 uważana jest za książk... | Joka Bees
czasami można powiedzieć, że "przesadnie zdolny".. . młody człowiek
Użytkownik: Joka Bees 03.03.2007 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: czasami można powiedzieć,... | imarba
Często tak właśnie się go ocenia...
Użytkownik: imarba 03.03.2007 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Często tak właśnie się go... | Joka Bees
A tak literacko to historia B A R D Z O młodego człowieka do... kobiety. Młody, zdolny... a ona właściwie ( właściwie!) go nie zauważa.
Użytkownik: imarba 03.03.2007 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: 10 uważana jest za książk... | Joka Bees
wiem, że 10 czytałam, mimo iż jej nie oceniłam. Cała scena stoi mi przed oczami... ale nic mi z tego nie przyjdzie, tak samo i z tych, które oceniałam, a jeszcze są takie dwie :-(
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: wiem, że 10 czytałam, mim... | imarba
czego Ci brakuje jeszcze z tego co ja mam? czyli: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 14, 15, 16 i 20
Użytkownik: imarba 03.03.2007 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: czego Ci brakuje jeszcze ... | Smeagol
8, 14, 20 ;-)))))
Użytkownik: Smeagol 03.03.2007 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: 8, 14, 20 ;-))))) | imarba
8 i 14 dałam już wyżej

W 20. kluczem jest "Albowiem u bram wieczności ręka czarna i ręka biała obejmują się z jednaką siłą", a z błękitnych oczu można wywnioskować, że umierający jest białym człowiekiem, więc czarny stoi nad jego łóżkiem ;) Cytowane zdanie jest tak "patetyczne", że chyba określa już klimat książki, a jest jedna taka, która z tym "patetycznym tematem" kojarzy się chyba każdemu, nawet jak ktoś nie czytał ;)
Użytkownik: janmamut 04.03.2007 05:54 napisał(a):
Odpowiedź na: cieszę się, że udało mi s... | Smeagol
Po uwzględnieniu całości dyskusji: bohater 17 nie jest psem.
Użytkownik: librarian 05.03.2007 15:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Po uwzględnieniu całości ... | janmamut
Niezła podpowiedź. Ale pochwalę się, że rozpoznałam w końcu sama. :))
Użytkownik: Czajka 04.03.2007 07:06 napisał(a):
Odpowiedź na: to ja poproszę jeszcze co... | Smeagol
Po zakończeniu konkursu mogę zdradzić pewien szczegół dotyczący urody tego bożyszcza, hihi. :-)
Dzięki za krystalizację moich majaków mgielnych, idę pisać do MiKappy.
Użytkownik: imarba 04.03.2007 09:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Po zakończeniu konkursu m... | Czajka
6, 8, 10 12, 14, 18, 19, 20 -to czarne dziury w mojej głowie. Jedna bardzoooo czarna się krystalizuje choć wcale nie ma na to ochoty i jedna jest przeszukiwana cal po calu, w celu zapchania, ale nie idzie łatwo. Może ktoś domataczy 6, 10, 12 i 18, 19???
Użytkownik: janmamut 04.03.2007 08:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Oddam wszytsko za podpowi... | lusinka1992
Była raz Lusinka mała,
Która wszystko by oddała
Za podpowiedź o Murzynach.
Lecz to przecież nie jej wina,
Że ci weszli jej na głowę!
Takie niewolnictwo nowe...
Użytkownik: lusinka1992 04.03.2007 14:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Była raz Lusinka mała, K... | janmamut
Cóż za wspaniała podpowiedź! Teraz będę przypominać sobie wszytskie ksiazki o Murzynach jakie znam:)
Użytkownik: janmamut 04.03.2007 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Cóż za wspaniała podpowie... | lusinka1992
To dla ułatwienia: słowa "niewolnictwo" i "Murzyn", a nawet Negr, są w tym wierszyku istotne.
Użytkownik: Czajka 04.03.2007 08:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli 20 widzisz czarno t... | nutinka
Nutinko, a co Ci się stało w kontuzję?
Użytkownik: nutinka 06.03.2007 08:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, a co Ci się stał... | Czajka
W kontuzję kolano sobie stłukłam boleśnie. Teraz mogę na nim analizować odcienie fioletu - sporo tego jest. ;)

Ale postów napisaliście. Kiedy ja to nadrobię...
Użytkownik: emkawu 04.03.2007 11:03 napisał(a):
Podsumowanie drugiej doby konkursu:

- w konkursie biorą udział już 22 osoby
- parytetu płci prawdopodobnie nie osiągniemy, ale sytuacja na tym polu się poprawiła
- nieodgadnięty pozostaje nr 6 - jutro pojawi sie jakaś podpowiedź na forum
- najczęściej niecelnie strzelacie w ósemkę
- inne trudne to: 10, 12, 14, 18. Dziesiątka w tym gronie dość mnie dziwi, myślałam, że to będzie łatwe.

A teraz minipodpowiedź: jeden z dusiołków jest bardzo stary. Dużo starszy od innych. Właściwie to on jest starożytny. ;-)
Użytkownik: emkawu 04.03.2007 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Podsumowanie drugiej doby... | emkawu
A po czym poznać, że organizatorka konkursu jest zmęczona?

Po tym, że wchodząc na Forum Biblionetki myśli sobie: "O, jaki dziwny tytuł: "Jelita i huśtawki". Ciekawe, co to takiego.
Użytkownik: janmamut 04.03.2007 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Podsumowanie drugiej doby... | emkawu
A można wiedzieć, czy "bardzo stary" to starszy niż XIX wiek?
Użytkownik: emkawu 05.03.2007 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: A można wiedzieć, czy &qu... | janmamut
Owszem. Ale Ty już go i tak zgadłeś.
Użytkownik: janmamut 07.03.2007 03:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Owszem. Ale Ty już go i t... | emkawu
Tak mi się wydawało, że TO jest najstarsze, ale kto to wie? Jeszcze by się np. okazało, że już starożytni Grecy wiedzieli o Powstaniu Warszawskim...
Użytkownik: emkawu 04.03.2007 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Przeglądając książkę Juliusza Domańskiego "Tekst jako uobecnienie" wymyśliłam podpowiedź do czternastki.

Tytuł czternastki pochodzi z wiersza pewnego wielkiego poety. Wiersz ów z kolei nawiązuje do jednej z pieśni Horacego. Nie napiszę której, bo byłoby za łatwo.
Niewykluczone, że pisząc tę pieśń Horacy inspirował się pewną myślą Platona zawartą w "Fedonie" (84e-85b) i streszczoną przez Cycerona następująco:

"Itaque commemorat [Socrates], ut cygni, qui non sine causa Apollini dicati sint, sed quod ab eo divinationem habere videantur, qua providentes quid in morte boni sit cum cantu et voluptate moriantur, sic omnibus bonis et doctis esse faciendum."
(Rozmowy tuskulańskie I,XXX,73)
Użytkownik: lusinka1992 04.03.2007 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeglądając książkę Juli... | emkawu
19 zawsze kojarzyłam sobie z dużym stołem, gdzie zmieści się wiele osób i panuje sielska atmosfera....
Użytkownik: imarba 04.03.2007 17:38 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 zawsze kojarzyłam sobi... | lusinka1992
A ja chyba MUSZĘ dać za wygraną :-( z niczym mi się nie kojarzy
Użytkownik: mika_p 04.03.2007 19:21 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja chyba MUSZĘ dać za w... | imarba
19 to książka, w której młoda dziewczyna porównana jest do miedzianego rondla.

Szkoda, że nikt nie potrzebuje mataczenia do 11, bo sobie wymysliłam całkiem nieksiązkową podpowiedź ;)
Użytkownik: Joka Bees 04.03.2007 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 to książka, w której m... | mika_p
Jak to nie, ja nie mam 11.:-)
Użytkownik: mika_p 04.03.2007 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak to nie, ja nie mam 11... | Joka Bees
No to mataczę 11 :)

11 została sfilmowana. Aktor, który grał w adaptacji filmowej, znawcom smaczków kinematograficznych kojarzy się z pewnym skandalem odzieżowym. Dokładniej, chodziło o brak pewnego spodniego elementu garderoby. Skandal NIE wydarzył się w XXI wieku.
Użytkownik: Joka Bees 04.03.2007 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: No to mataczę 11 :) 11... | mika_p
Dziękuję.:-))) 11 podobno czytałam; idę więc intensywnie myślec.:-)
Użytkownik: imarba 04.03.2007 19:31 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 to książka, w której m... | mika_p
Miko_P tępa jestem i można mnie porównać do tępego narzędzia... Chyba do młotka :-((
Nic nie kojarzę a 6, 8, 10 12, 14, 18, 19 śnia mi sie po nocach. Koszmary wredne!
Użytkownik: mika_p 04.03.2007 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Miko_P tępa jestem i możn... | imarba
Narzędzie, zardzewiałe i przez to tępe, faktycznie w 19 wystąpiło! Dokładniej, to była chyba biała broń.
Użytkownik: lusinka1992 04.03.2007 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Narzędzie, zardzewiałe i ... | mika_p
Jestem genialna! Wpadłam na 20! Okazało się, że cały czas spokojnie sobie spoczywa na półce. Cóż za roskosz wiedzieć,że się wie. Błogosławmy twórcę wierszyka- janamamuta!:)
Użytkownik: emkawu 04.03.2007 22:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeglądając książkę Juli... | emkawu
Szóstka – to miał być najtrudniejszy fragment i jest najtrudniejszy, bo nikt nie może go rozszyfrować.
Czas i miejsce akcji można łatwo odgadnąć.
Cytat został przeze mnie mocno pocięty, przez co znikło kilka wskazówek ułatwiających rozszyfrowanie książki.
Oto jeden z wyciętych passusów:

"[żona dozorcy] spojrzała kiedyś na mnie i zatrzymała wzrok na moich oczach.
- Nasi takich nie mają – powiedziała do rzeźnika.
Przed wojną znała wielu "żydków". Hitler ich wykończył. Pokiwała głową. Cóż, dali się wyrżnąć jak owce. Tak czy inaczej, czekała ich śmierć. Mogli przynajmniej trochę Niemców wciągnąć do grobu (...).
Dlaczego nie przypomniałem żonie dozorcy o Powstaniu w Getcie? Co na moim miejscu zrobiłby Mucius?"
Użytkownik: librarian 05.03.2007 15:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeglądając książkę Juli... | emkawu
Teraz to jesteśmy naprawdę w szkolnej ławie :) Młodości podaj mi skrzydła, żeby rozpoznać 14tkę.
Użytkownik: imarba 05.03.2007 10:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
I zakrzyknąć by się chciało "matacze wszystkich dusiołków (W)łaczcie się!"
Tak mnie organizatorka podbudowała, że zgadywać mi się chce, a kiepsko ze mną, bez jakowej pomocy skończę marnie!
Co wy na to?
Ja też chętnie odmataczę to co mam... Chyba, że wy już wszystko macie...
Użytkownik: emkawu 05.03.2007 10:59 napisał(a):
Odpowiedź na: I zakrzyknąć by się chcia... | imarba
Wszystkiego nikt jeszcze nie ma. :->
Użytkownik: flaming 05.03.2007 14:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Mam dwa pytania do wszystkich miłosiernych konkursowiczów dotyczące 2 i 3 które sa podobno łatwe (bo jakoś nikt o nie specjalnie nie pyta..). Mam pewne podejrzenia, więc:
Czy do dwójki zmusza się dzieci w szkołach? i Czy trójka jest bardzo dziewczęca?
Użytkownik: Vemona 05.03.2007 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam dwa pytania do wszyst... | flaming
Trójka jest bardzo dziewczęca. :-) A Twoje pytanie o dwójkę chyba mi dało dobrą podpowiedź, dziękuję!!
Czuję się jak asinus asinorum przy tym konkursiku. :-(
Użytkownik: lusinka1992 05.03.2007 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam dwa pytania do wszyst... | flaming
Tak. Chyba twoje podejrzenia są dobre.
Użytkownik: librarian 05.03.2007 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Poproszę zgrabną podpowiedź do 4,6,10.
Dodam, że tytuł 18tki jest zdaniem stanowczym, prawdziwym, refleksyjnym. Może kojarzyć się z wieloma rzeczami, na przykład z rzeką lub z piosenką.
Użytkownik: imarba 05.03.2007 15:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Poproszę zgrabną podpowie... | librarian
przeczytaj co wyżej napisała Smeagol o 4.
Mi to dało CAŁKOWITĄ odpowiedź i skup sie na najsławiniejszych braciach świata!
Użytkownik: imarba 05.03.2007 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: przeczytaj co wyżej napis... | imarba
Proszę zamataczcie coś z tych dla mnie...
Ale z "sercem" bo ZUPEŁNIE nie wiem o co chodz :-(
6, 10 12, 14, 18, 19
Użytkownik: librarian 05.03.2007 16:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę zamataczcie coś z ... | imarba
Oj jeśli chodzi o serce, to duużo tego w 19tce, naprawdę, nawet na okładce (przynajmniej mojego egzemplarza).
18 to jedna z tych naprawdę pięknych książek, o których się nie wie, dopóki nie wciągnie nas Biblionetka, a Amalasunta to postać z krwi i kości. Nie wiedziałam o niej dwa lata temu, kiedy na zamku w Malborku oglądałam biżuterię, jaką mogła nosić.
Użytkownik: librarian 05.03.2007 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: przeczytaj co wyżej napis... | imarba
Mam pewne podejrzenia co do 4, ale niestety nie mam pod ręką aby sprawdzić. W dodatku dwa bożyszcza plączą mi się po głowie i nie wiem, który to z nich, ten nasz, czy ten obcy.
Użytkownik: Smeagol 05.03.2007 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pewne podejrzenia co ... | librarian
może to zabrzmi mało patriotycznie, ale chyba żadnego naszego nie nazwałabym "legendą kina" ;P
Użytkownik: librarian 05.03.2007 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: może to zabrzmi mało patr... | Smeagol
Poszło i zostało zatwierdzone.
A teraz zostały mi "tylko" 6,8,10,11,12,14,15,16. Czy to możliwe, że wszyscy już wszystko zgadli? Anno, Joy, gdzie się podziewacie??
Użytkownik: KrzysiekJoy 05.03.2007 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Poszło i zostało zatwierd... | librarian
Librarianko 10, 11 i 12 to wielkie przez duże W powieści.

10 to najbardziej znana powieść tego pisarza*. Bardzo istotny inicjał M. Czy osiągnięcie bogactwa daje zawsze szczęscie? W większości powieści tak, w tej koniec jest smutny.
11. Toć to jest właśnie to. Nie bój się Librarianko. Napewno liznęłaś trochę historii nowych sąsiadów.
12. Ależ mnie korci pochodzić w krótkich gaciach, ale za stary jestem i nie te obyczaje, posłucham sobie lepiej trochę muzyki klasycznej.
Użytkownik: KrzysiekJoy 05.03.2007 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko 10, 11 i 12 t... | KrzysiekJoy
Zapomniałem dodać, że * to może być obojga płci. A podpowiedź do 12 jest dla zaawansowanych i starych konkursowiczów.:-))
Użytkownik: librarian 05.03.2007 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapomniałem dodać, że * t... | KrzysiekJoy
:)))
Użytkownik: janmamut 06.03.2007 00:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko 10, 11 i 12 t... | KrzysiekJoy
Tylko muzyki klasycznej! Przy innej z nosa wychodzą robaki.
Użytkownik: mika_p 06.03.2007 01:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko muzyki klasycznej! ... | janmamut
W prawe ucho - Bach! W lewe - Grieg! A przez nos - marsz żałobny Chopina!

To nie podpowiedź, tylko głupie skojarzenie przegrzanych komórek ;) Cytat, nie wiem na ile dokładny ;)
Użytkownik: janmamut 06.03.2007 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: W prawe ucho - Bach! W le... | mika_p
O! A z czego to cytat? Bo ten o wychodzeniu robaków, to -- co prawda niedokładnie -- z 12.
Użytkownik: mika_p 08.03.2007 11:49 napisał(a):
Odpowiedź na: O! A z czego to cytat? Bo... | janmamut
Z "Tytusa, Romka i A'Tomka", tej księgi, w której Tytus jest uczłowieczany przez umyzykalnianie, bodajże.
Użytkownik: emkawu 08.03.2007 11:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Z "Tytusa, Romka i A... | mika_p
A właśnie, Tytus też miał być w konkursie, ale wyleciało mi z głowy. :-)

Miał być dialog z księgi VIII "Tytus astronomem":

Kopernik: Jak to? Jesteście w szóstej klasie i nie umiecie pisać po łacinie? To czego was uczą w szkole?
A'Tomek: Matmy, fizy, polaka...
Romek: Gimny...
Tytus: Jak zrobić deseczkę do mięsa...

Użytkownik: Vemona 06.03.2007 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko 10, 11 i 12 t... | KrzysiekJoy
Joy, jak dobrze, że jesteś! :-) Chyba mi pomogło Twoje matactwo do 11, kłaniam się nisko. :-)
Użytkownik: KrzysiekJoy 05.03.2007 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Witam po krótkim niebycie. Emkawu, konkurs jest super. Co prawda pogubiłem się co mam a co nie, ale to co mam w miarę możliwości mogę pomatyczyć, choć aby to zrobić tak, by nie naruszyć punktu 4b regulaminu będzie mi ciężko.:-)
Użytkownik: oblivion 05.03.2007 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Może mi ktoś jeszcze coś powiedzieć o 8,15 i 19... Zaoferowałabym coś w zamian, ale mam tylko 3,9 i 16... jakby ktoś potrzebował to nie ma sprawy;)
Użytkownik: librarian 05.03.2007 20:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Może mi ktoś jeszcze coś ... | oblivion
8 i 15 niestety nie mam. O 16 chętnie się dowiem :)
Co do 19 to już trochę było. Jest to jeden z moich ulubionych w ulubionej serii. Trochę w niej melancholii, deszczu i mgły, pierwsza miłość, ważny stary Nauczyciel. Piękne zakończenie. Tytuł można skojarzyć z pewną kiedyś piękną i popularną gwiazdą filmową, a raczej z jej inicjałami.
Użytkownik: KrzysiekJoy 05.03.2007 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: 8 i 15 niestety nie mam. ... | librarian
Librarianko w 15 też jest ważny nauczyciel choć nie jest on stary.:-)
Użytkownik: librarian 05.03.2007 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko w 15 też jest... | KrzysiekJoy
Bardzo Ciebie lubię Joy.
Użytkownik: KrzysiekJoy 06.03.2007 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo Ciebie lubię Joy. | librarian
Miło mi. Ab invicem Librarianko. Pomogło Ci moje mataczenie?:-)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Miło mi. Ab invicem Libra... | KrzysiekJoy
Bardzo pomogło. Dawno mi tak dobrze nie szło. Zostało mi 8,14 i 16. :)))
Użytkownik: Smeagol 05.03.2007 22:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko w 15 też jest... | KrzysiekJoy
Stary czy nie stary - nie przejmuje się tak jak Ty obyczajami i jakby wymagała tego sytuacja, odważyłby się założyć krótkie gacie. Jak mniemam ;)
Użytkownik: imarba 05.03.2007 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: 8 i 15 niestety nie mam. ... | librarian
Librarianko, weź dosłownie to co napisałam wyżek o NAJSŁAWNIEJSZYCH braciach w historii i... literaturze, a nawet i w czymś innym
Użytkownik: emkawu 05.03.2007 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko, weź dosłowni... | imarba
Hihi, ciekawa jestem, kto po przeczytaniu podpowiedzi imarby pomyślał w pierwszej chwili to samo co ja.

A propos, myślałam też o temacie "Bliźnięta w literaturze" :-)
Użytkownik: janmamut 06.03.2007 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Hihi, ciekawa jestem, kto... | emkawu
W pierwszej chwili? Ależ oczywiście bracia Lumiere!
Użytkownik: librarian 06.03.2007 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko, weź dosłowni... | imarba
Skojarzyłam inaczej i teraz dopiero widzę CO masz na myśli.
Użytkownik: oblivion 05.03.2007 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: 8 i 15 niestety nie mam. ... | librarian
Dzięki:) Co do 16, to trudno się ją podpowiada... Z samego fragmentu wynika, do jakiej grupy należy zawęzić poszukiwania... Autor(ka) często pojawia się w konkursach. Dla tej jego/jej książki charakterystyczne jest pojawianie się wielu bohaterów (jednym z nich jest nauczyciel z fragmentu - nie jest on głównym bohaterem!). Ale chyba ważniejszą rolę odgrywa tu miejsce, w którym rozgrywa się akcja (z miejscem tym silnie związany(a) jest autor/ka).
Użytkownik: flaming 05.03.2007 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Może mi ktoś jeszcze coś ... | oblivion
15 jest nietypową książką, bo napisaną na podstawie filmu
Użytkownik: oblivion 05.03.2007 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: 15 jest nietypową książką... | flaming
Chyba mam 15, dzięki:)
Użytkownik: imarba 05.03.2007 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: 15 jest nietypową książką... | flaming
szesnaście to ksiąka o DZIWNYM klimacie. Dużo się tam wspomina o ulubionym przysmaku jednej z biblionetkowiczek.
Użytkownik: librarian 05.03.2007 22:51 napisał(a):
Odpowiedź na: szesnaście to ksiąka o DZ... | imarba
Hm. Dziwność a raczej ciemność widzę niestety.
No i 8 i 14, najzabawniejsze fragmenty, ciągle poza moim zasięgiem.
Użytkownik: Smeagol 05.03.2007 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Hm. Dziwność a raczej cie... | librarian
Trafnie strzeliłaś z tym określeniem do 8 ;) Powiem nawet: prawie gorąco ;)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 17:08 napisał(a):
Ludzkie wnętrzności????
Użytkownik: imarba 06.03.2007 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ludzkie wnętrzności???? | librarian
Nie przesadzajmy!
Użytkownik: imarba 06.03.2007 17:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie przesadzajmy! | imarba
Pisałam nie o fragmencie, a o całej książce. I choć NIE JEST to książka kucharska można znaleźć w niej kilka A R C Y C I E K A W Y CH przepisów, ale nie na ludzkie wnęczności.
a TAK A PROPOS.... MASZ COŚ NA 6, 10, 12?
Użytkownik: librarian 06.03.2007 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: szesnaście to ksiąka o DZ... | imarba
16. Czy temat psa tutaj aktualny?
Użytkownik: librarian 06.03.2007 18:10 napisał(a):
Odpowiedź na: 16. Czy temat psa tutaj a... | librarian
Oj pytanie o psa odnosi się do 8, nie do 16. 16 to zdaje się zupełnie inny zwierzak.
Użytkownik: imarba 06.03.2007 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj pytanie o psa odnosi s... | librarian
Librarianko dzięki twojej pomocy odgadłam 14 ( miedzy innymi) przeczytaj SWOJĄ WŁASNĄ wypowiedź z 2007-03-05 15:40:18 tam masz wszystko prawie co dotyczy 14
Użytkownik: librarian 06.03.2007 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko dzięki twojej... | imarba
Niewiarygodne. Podpowiedziałam sama sobie, i dalej nie wiem.
Użytkownik: imarba 06.03.2007 21:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Niewiarygodne. Podpowiedz... | librarian
Wiesz. To jest z "ławy szkolnej" - mojej- nie wiem ile masz lat, ale pewnie i Twojej, i dwa słowa z Twojej wypowiedzi, zaraz po "młodości", tylko, że tytuł to jest pytanie...
Użytkownik: Joka Bees 06.03.2007 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Niewiarygodne. Podpowiedz... | librarian
Dzięki Librarianko! Chyba mam 14 dzięki Tobie i czuję się uskrzydlona do dalszego odgadywania.:-)))
Użytkownik: KrzysiekJoy 06.03.2007 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj pytanie o psa odnosi s... | librarian
A co Ty z tym psem? Nie znam zbyt dobrze 8 ale jakiś dobry pies tam jest.
Opowiedział bym Ci kawał żeby Ci było radośnie ale przeciwnie, skrzyczę Cię! To Ty tam masz pewnie całe stosy tam w biliotece poszukiwanego/nej a w ocenach nic!
Ja czułem, że 8 radosna i najpierw strzeliłem w swojego ulubionego z tego gatunku ale potem przepłynąłem 32 kilometry w najwęższym miejscu (nie na zarobek tam płynąłem!) i trafiłem.:-)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: A co Ty z tym psem? Nie z... | KrzysiekJoy
No sama nie wiem, jak kto się stało Joy. Ja przepadam za radosnymi! Jak tylko odgadnę zaraz zacznę czytać. Ale widzę, że najpierw muszę się zamoczyć, z tym będzie kiepsko, bo tu u nas minus dwadzieścia i tylko jakieś morsopodobne osobniki się zanurzają.
Użytkownik: KrzysiekJoy 06.03.2007 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: No sama nie wiem, jak kto... | librarian
Musisz odgadnąć 8. On/a bardziej kojarzony jest raczej z nie radosnymi.
Skup się najpierw na odgdnięci autora/ki.:-)
Użytkownik: labeg 05.03.2007 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Exegi monnumentum, aere perenius....

Tu ne quaesieris - scire nefas- quem mihi quem tibi
finem di dederint, Lecone, nec Baylonios
temptaris numeros!
Carpe diem, quam minimum creula postero!

Czyli Nawojkowa znajomość łaciny. Całe "dostatecznie" w liceum. I wystarczy. Do konkursu na pewno :) Coś mi majaczy.. 3 wiem na pewno. Emkawu, moge jeszcze dołączyć, prawda?
Użytkownik: emkawu 05.03.2007 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Exegi monnumentum, aere p... | labeg
No jasne, czekam na Twoje odpowiedzi! :-)
Użytkownik: Cirilla 06.03.2007 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: No jasne, czekam na Twoje... | emkawu
Posłałam Ci maila, droga Emkawu, z rozwiązaniami wszystkich brakujących mi supełków. Niektóre są dość zaskakujące... :D
Użytkownik: imarba 06.03.2007 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Tak jakby ktoś mi zamataczył 6 i/lub 12 wcale bym się nie obraziła... Resztę moge pomataczyć z przyjemnościa.
Użytkownik: Szaraczek 06.03.2007 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jakby ktoś mi zamatac... | imarba
Co do szóstki to nie pomogę - sama nie mam, ale co do 12 to zwróć uwagę na nazwy geograficzne, po których dojdziesz do autora. Powieść bardzo znana, choć inna powieść tego autora uhonorowana została najwyższym z możliwych laurów.
Użytkownik: janmamut 06.03.2007 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jakby ktoś mi zamatac... | imarba
To moje robaczki do 12 nie wystarczają? To dodam, że źródłem sukcesów bohatera były również krętki.

A tak coś o 8 i 14 ponad to, co jest już na forum?
Użytkownik: imarba 06.03.2007 21:07 napisał(a):
Odpowiedź na: To moje robaczki do 12 ni... | janmamut
ale te Twoje robaczki były dla wytrawnych konkursowiczów, a ja nowicjuszka... Jeszcze nie rozumiem, może mnie ranek oświeci?
Użytkownik: Joka Bees 06.03.2007 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: ale te Twoje robaczki był... | imarba
Też nie umiem rozwikłac robaczków:-( Może dlatego, że i mój staż w Biblionetce nie jest zbyt długi.
Użytkownik: librarian 06.03.2007 21:13 napisał(a):
Odpowiedź na: ale te Twoje robaczki był... | imarba
Te robaczki to widać dopiero po duuużym powiększeniu.
Użytkownik: janmamut 06.03.2007 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Te robaczki to widać dopi... | librarian
Nie mylmy robaczków z krętkami. Te drugie spowodowały, że bohater widział te pierwsze.
Użytkownik: Czajka 07.03.2007 04:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mylmy robaczków z krę... | janmamut
Hyhy, już tu ktoś prorokował, że niedługo w konkursach zaczną się pozycje z okulistyki i spawalnictwa. No i masz. ;)
Użytkownik: janmamut 08.03.2007 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Hyhy, już tu ktoś proroko... | Czajka
:-). To może rzeczywiście: efekty pracy bohatera 12 w słuchu przypominają co prawda nie spawanie, ale obróbkę mechaniczną twardych materiałów.
Użytkownik: janmamut 08.03.2007 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: :-). To może rzeczywiście... | janmamut
Oczywiscie w słyszeniu, nie w słuchu.
Użytkownik: Joka Bees 06.03.2007 21:14 napisał(a):
Odpowiedź na: To moje robaczki do 12 ni... | janmamut
14 mam jeszcze niepotwierdzone, ale uskrzydliła mnie Librarianka i zaraz ślę pocztę.:-)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 21:16 napisał(a):
Odpowiedź na: To moje robaczki do 12 ni... | janmamut
Ja też poszukuję 8 i 14, pomimo, że dokonałam wielkiej sztuki - sama sobie już 14tkę podpowiedziałam. I co z tego? Nic.
Użytkownik: Joka Bees 06.03.2007 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też poszukuję 8 i 14, ... | librarian
Gdzieś tam wyżej Imarba pięknie skomentowała tę Twoją podpowiedz dla siebie samej. Myślę, że jak się w to wczytasz, to poczujesz się uskrzydlona, podobnie jak ja.:-)))
Użytkownik: imarba 06.03.2007 21:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też poszukuję 8 i 14, ... | librarian
14 to WIELKI i prawie PIERWSZY poeta polski ( oczywiście nie on to napisał)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jakby ktoś mi zamatac... | imarba
Autor/ka pisząc 12tkę był pod dużym wpływem pewnego filozofa, który wygłosił słynne zdanie: Nach Auschwitz noch ein Gedicht zu schreiben ist barbarisch, z którego potem się wycofał, przyznając jednak ciepieniu prawo do ekspresji.
Użytkownik: imarba 06.03.2007 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor/ka pisząc 12tkę był... | librarian
przetłumacz to na francuski, włoski, angielski lub rosyjski... NIE znam niemieckiego...( jak bys mogła :-)))))
Użytkownik: librarian 06.03.2007 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: przetłumacz to na francus... | imarba
Eeee, masz przecież INTERNET.
Użytkownik: Szaraczek 06.03.2007 23:07 napisał(a):
Odpowiedź na: przetłumacz to na francus... | imarba
Moja znajomość francuskiego jest więcej niż nikła, ale ja bym to zdanie bardzo nieudolnie przetłumaczyła jako "Après Auschwitz écrire encore un vers, c'est barbare." [W tym miejscu wszystkich francuskojęzycznych z góry przepraszam za błędy!!] Z rosyjskim byłoby łatwiej, ale niestety mam problemy z wygenerowaniem "bukw" na moim komputerze, a bez nich to by nieelegancko wyglądało.
Użytkownik: janmamut 11.03.2007 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: przetłumacz to na francus... | imarba
No, i mamy jak w,, Wyprawie na żmirłacza'': nikt nie wpadł na to, żeby przetłumaczyć na polski. ;-)
Użytkownik: librarian 06.03.2007 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jakby ktoś mi zamatac... | imarba
6tka omałoco nie dostała słynnej Nagrody, a autor/ka nawet dwa razy omałoco nie dostał/a tej słynnej Nagrody.
Użytkownik: Cirilla 07.03.2007 07:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
O Freude! Trafiłam szóstkę! :D Mam podejrzenia graniczące z pewnością odnośnie brakujących mi dwóch supełków do rozwiązania :) Niestety chyba (vide poprzednie konkursy) mataczyć nie umiem :( ale mimo wszystko służę radą potrzebującym :)
Użytkownik: Cirilla 07.03.2007 07:18 napisał(a):
Odpowiedź na: O Freude! Trafiłam szóstk... | Cirilla
Przepraszam, za ewentualne błędy - wybaczcie zapracowanej kobiecie :)
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 09:24 napisał(a):
Odpowiedź na: O Freude! Trafiłam szóstk... | Cirilla
To może coś opowiesz o 9, 17 i 19??? Dowiedziałam się, że czytałam, ale cóż, pamięć moja zaległo i trzeba rozjaśnić mroki. :-(
Użytkownik: imarba 07.03.2007 09:36 napisał(a):
Odpowiedź na: To może coś opowiesz o 9,... | Vemona
9 to sfilmowana książka żyjącego autora. Przeczytaj ostatnie zdanie. jego dwa ostatnie słowa mówią o czym jest opowieść.

17 to prawdziwy wielki romans. Nie zawsze w dosłownym sensie. W każdym razie jest miłość. Kobiety do mężczyzny, a nie odwrotnie...

19 przeczytaj DOKŁADNIE co napisała librarianka 2007-03-05 20:41:40. Powinno Ci to cos powiedzieć. Mnie powiedziało...
Użytkownik: imarba 07.03.2007 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: 9 to sfilmowana książka ż... | imarba
Ja dalej dostaję szału na temat 12 i 6!!!
Z czego o dwanaście powiedziano wiele, szkoda, że nie rozumiem :-(
Użytkownik: Czajka 07.03.2007 09:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja dalej dostaję szału na... | imarba
O, to tak jak ja. Mnie tylko raz tu uskrzydliło, ale maoże z uskrzydlaniem czajki mają w ogóle łatwiej. :-)
Użytkownik: imarba 07.03.2007 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: O, to tak jak ja. Mnie ty... | Czajka
z dużą pewnością!
Użytkownik: janmamut 07.03.2007 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja dalej dostaję szału na... | imarba
To może, by połączyć 17 i 12: bohater 17 wychodził z toalety przypominając Wenerę, nie znaczy to jednak, że cierpiał na tę samą przypadłość, co bohater 12.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: To może, by połączyć 17 i... | janmamut
Bagam.... coś na temat 6!
drobnego, malutkiego, cośkolwieczek....
Użytkownik: nutinka 07.03.2007 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Bagam.... coś na temat 6!... | imarba
Malutkiego coś? Może: cykl.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: To może, by połączyć 17 i... | janmamut
Dobra, świetna nawet, ale nieco "chorobliwa" podpowiedź! Dzięki!
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 09:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 9 to sfilmowana książka ż... | imarba
Popróbuję, już jedna z wypowiedzi librarianki z komentarzem dodatkowym dała mi do myślenia i czekam na potwierdzenie. :-)
Użytkownik: Cirilla 07.03.2007 18:49 napisał(a):
Odpowiedź na: To może coś opowiesz o 9,... | Vemona
9 – genialną podpowiedź podała Ci dzisiaj Imarba
W 17 połącz to, co napisała Imarba dziś i 2007-03-03 19:11:38 :)
19 teoretycznie mogła się pojawić w jednym z konkursów, ale organizator/ka zadecydował/a inaczej :)
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: 9 – genialną podpow... | Cirilla
19 udało mi się zgadnąć dzięki librariance, podobnie 14, nad 9 i 17 jeszcze kombinuję. Dla mnie informacja o ekranizacji zazwyczaj nie jest ułatwieniem, bo ja wybitnie nie filmowa. :-)) Ale dziękuję i dalej męczę te szare komórki, które mi jeszcze pozostały niewybielone intensywnym użytkowaniem. :-)
Użytkownik: imarba 07.03.2007 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 udało mi się zgadnąć d... | Vemona
To jeszcze raz o 9. Pomyśl o epoce lub o środowisku ( a najlepiej i o JEDNYM i o DRUGIM), które używa jednego z języków wymienionych we fragmencie. Tego na który tekst jest tam tłumaczony. ;-)
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: To jeszcze raz o 9. Pomyś... | imarba
Myślę i nawet mi środowisko i epoka przychodzą do podgolonej głowy, nie wiem dokąd mnie to zaprowadzi, ale idę męczyć Emkawu swoimi pomysłami, będzie miała rozrywkę. :-))
Użytkownik: imarba 07.03.2007 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę i nawet mi środowis... | Vemona
dodaj do tego bibliotekę :-)
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: dodaj do tego bibliotekę ... | imarba
Idę strzelać, jeśli trafię, to stwierdzam autorytatywnie, żeś genialnym mataczem!!! :-))
Użytkownik: janmamut 07.03.2007 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: dodaj do tego bibliotekę ... | imarba
Bibliotekę? Nie! Jeśli zacznie lizać palce, będzie Vemoną zagrzebaną, ale na pewno nie w teorii.
Użytkownik: Vemona 07.03.2007 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Bibliotekę? Nie! Jeśli za... | janmamut
To już jestem pewna mimo chwilowego braku potwierdzenia. A tak na marginesie, to co ja tu robię, zamiast pisać teorię?? Może mi ktoś wytłumaczy?? :-))
Użytkownik: imarba 07.03.2007 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: 9 – genialną podpow... | Cirilla
Cirillo masz może jakies matactwo dla 6?
Użytkownik: Cirilla 07.03.2007 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Cirillo masz może jakies ... | imarba
Spróbuję coś wykombinować :)
Użytkownik: Cirilla 07.03.2007 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Cirillo masz może jakies ... | imarba
Widzisz, trudno mi to mataczyć, bo nie czytałam. Emkawu dała podpowiedź do 6, która po przemyśleniach i w połączeniu z fragmentem konkursowym rozjaśniła mi mroki :)
Użytkownik: nutinka 07.03.2007 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzisz, trudno mi to mat... | Cirilla
Bardzo pomaga w odgadnięciu skupienie się też na nagrodzie, której o mało co autor nie dostał.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 20:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo pomaga w odgadnięc... | nutinka
Oj "się" skupiłam i nadal skupiam. To moja jedyna nadzieja! Choć regulamin srogi to jednak fajny bo WYMAGAJĄCY.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 20:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzisz, trudno mi to mat... | Cirilla
szkoda... OJ SZKODA!
Użytkownik: emkawu 07.03.2007 14:27 napisał(a):
VARIA OKOŁOKONKURSOWE, część pierwsza

Utwór cytowany w passusie dwudziestym to piękna, choć groźna średniowieczna pieśń "Dies irae". Całość, wraz z polskim tłumaczeniem znajdziecie tutaj:

Użytkownik: lusinka1992 07.03.2007 14:54 napisał(a):
Odpowiedź na: VARIA OKOŁOKONKURSOWE, cz... | emkawu
Czy jakiś miłosierny samarytanin mógłby umieścić dodatkową podpowiedź do 8. Chyba zwariuję, jak tego nie odgadne. Służę pomocą przy: 2,3,5,7,9,15,19 i 20. Niewiele tego, ale zawsze to więcej niż nic.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy jakiś miłosierny sama... | lusinka1992
Osiem napisał ktoś Wielki! Naprawdę Wielki! Nie wiem, czy w tej dziedzinie nie największy :-)
Użytkownik: janmamut 07.03.2007 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Osiem napisał ktoś Wielki... | imarba
Och, imarbo, jesteś Wielka. Naprawdę Wielka! Nie wiem, czy w tym konkursie nie największa :-)
Użytkownik: imarba 07.03.2007 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Och, imarbo, jesteś Wielk... | janmamut
coś mi się przewidziało? A... chyba PRZEczytało. Normalnie mam 158... (na wysokość!)
Użytkownik: janmamut 08.03.2007 02:42 napisał(a):
Odpowiedź na: coś mi się przewidziało? ... | imarba
Wysokość słupka z napisem IQ!

Nie wiem, jak to zrobiłem, ale wymyśliłem sobie, że najstarsza jest 20, choć najstarszą znalazłem za pierwszym razem. W rezultacie z uporem odrzucałem rozsądne pomysły na 8. Twój komentarz o Wielkim zawrócił mnie ze złej drogi.

Użytkownik: imarba 08.03.2007 08:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Wysokość słupka z napisem... | janmamut
Niewiele to mi przy 6 pomaga... Cóż poddać sie przyjdzie:-(((( żebym choć wiedziała, że to co on/ona o mało co nie dostał to było przez duże, czy małe N? ( choć i to i to nagroda)
Użytkownik: librarian 08.03.2007 09:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Niewiele to mi przy 6 pom... | imarba
Ta nagroda bardzo dobrze komponuje sie z konkursem.
Aha i wyczytalam, ze autor/ka zaczal pisac w poznym wieku. Znaczy wszystko przed nami. Czajko czy slyszysz. Przepraszam nie moge znalezc znaku zapytania.
Użytkownik: imarba 08.03.2007 09:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta nagroda bardzo dobrze ... | librarian
Wszystko czyli co????
Strzeliłam i chyba wiem. Dzięki Tobie!
Użytkownik: Czajka 10.03.2007 05:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta nagroda bardzo dobrze ... | librarian
Teraz widzę. :-)
Hihi, tak, tak, wszystko przed nami, ale kolejne światłe przyklady stają się nieaktualne z biegiem. Na przykład van Gogh już z dziesięć lat jest przedatowany. :-)
Użytkownik: janmamut 08.03.2007 11:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Niewiele to mi przy 6 pom... | imarba
Też się nabrałem. To nie Nagroda, lecz nagródka z własnego ogródka.
Użytkownik: imarba 08.03.2007 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Też się nabrałem. To nie ... | janmamut
Strzeliłam i mam, ale chętnie coś podpowiem ;-) potrzbującym
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Strzeliłam i mam, ale chę... | imarba
Chętnie posłucham. :-)
Użytkownik: librarian 10.03.2007 05:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Też się nabrałem. To nie ... | janmamut
Oj tak, zupelnie jak order z kartofla - tak mi sie ogrodkowo skojarzylo.
Użytkownik: janmamut 10.03.2007 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj tak, zupelnie jak orde... | librarian
Też tak po nagrodzeniu dwuokreśleniowo-dywizowego dzieła uważam. Jednak owijanie orderu z kartofla w gazetę robi swoje... No, mnie akurat zniechęca, alem ja mamut.
Użytkownik: Szaraczek 07.03.2007 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy jakiś miłosierny sama... | lusinka1992
Lusinko, imarba ma absolutną rację: autor 8 jest twórcą WIELKIM i jego twórczość bez względu na reformy edukacji na 100 % będzie w galerii lektur obowiązkowych na wieki wieków amen. Choć z poważniejszymi tytułami niźli tytuł 8. :)
Na pewno czytałaś dzieła autora 8, w najgorszym wypadku jedno lub dwa. Nie sprawdzałam Twoich ocen, ale ktoś kto kocha literaturę, nie uchowa się na tym świecie bez autora 8. Powiem więcej, nawet tym, co go nie czytali (bo z zasady lektur/klasyków nie czytają), jego nazwisko na pewno jest bardzo dobrze znane. Wraz przynajmniej z jednym tytułem, choć tytuł 8 w tym gronie się nie znajdzie.
Użytkownik: imarba 07.03.2007 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Lusinko, imarba ma absolu... | Szaraczek
ale jest WESOŁY prawda?
Użytkownik: imarba 07.03.2007 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: ale jest WESOŁY prawda? | imarba
Mówię o tytule, nie o autorze OCZYWIŚCIE!!!!
Użytkownik: inaise 09.03.2007 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: VARIA OKOŁOKONKURSOWE, cz... | emkawu
Och, to była najpiękniejsza moja lekcja łaciny :) z tłumaczeniem dies irae i słuchaniem różnych wykonań. Właśnie wtedy zakochałam sie w "Requiem" Mozarta :)
Użytkownik: emkawu 07.03.2007 16:10 napisał(a):
VARIA OKOŁOKONKURSOWE, część II

Gorąco polecam Wam fantastyczny łaciński przekład "Lokomotywy" Tuwima, przypomniany dwa lata temu przez Lykosa:

Taka sobie bajeczka...

"HEU! ut ardenter!...
HEI! Ut ferventer!
HEM! Ut fervide!
HEI! Ut calide!"
Użytkownik: librarian 08.03.2007 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Dzien dobry rannym ptaszkom. Ja cierpie na bezsennosc. Kto ladnie zamota mi16. Aha przepraszam, ale nie mam polskich literek.
Użytkownik: imarba 08.03.2007 08:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzien dobry rannym ptaszk... | librarian
zobaczymy co da się zrobić.
16 to ksiązka autora/ki wielokrotnie nominowanej do pewnej nagrody, i nie tylko nominowanej. Jest w niej mowa o WIELU bohaterach. Z wielu okresów historii.
Autor/ka związana jest z pewnym niewiekim miastem w dość specyficznym rejonie kraju.
Masz coś na 6? I jeszcze... która u Ciebie godzina?
Użytkownik: librarian 08.03.2007 08:41 napisał(a):
Odpowiedź na: zobaczymy co da się zrobi... | imarba
Ciekawe co piszesz. Musze to przemyslec. U mnie jest w tej chwili dokladnie 2:39,o przepraszam juz 2:43.
Z 6tka ciezko, bo nie czytalam. Hm. Ma ciekawy tytul taki mozna powiedziec obrazliwy jakby.
Użytkownik: imarba 08.03.2007 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe co piszesz. Musze... | librarian
No i jak Ci poszło librarianko? ( z tym mysleniem;-))
Użytkownik: imarba 08.03.2007 21:38 napisał(a):
Odpowiedź na: No i jak Ci poszło librar... | imarba
Podpowiedziałaś genialnie. Książkę i tak bym przeczytała, gdyby wpadła w moje ręcę, ale księgarnie nie dla mnie, a biblioteki nie wszystko mają...( ten temat mnie interesuje) :-)))))
Użytkownik: librarian 09.03.2007 05:43 napisał(a):
Odpowiedź na: No i jak Ci poszło librar... | imarba
Cos jakby mi swita, ale nic jeszcze nie zostalo potwierdzone przez nasza mila organizatorke. Piekne dzieki za owocna wspolprace.
Użytkownik: emkawu 08.03.2007 11:45 napisał(a):
Po szóstym dniu:

W konkursie bierze udział 30 osób. :-)
Wszystkie passusy zostały odgadnięte. :-)
Najwięcej problemów sprawiają 6 i 18.
Najczęściej strzelacie niecelnie w 8.

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie miłe słowa i za łacińskie wstawki w mailach :-)
Użytkownik: librarian 08.03.2007 13:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Po szóstym dniu: W kon... | emkawu
Ide strzelac w 8,
Użytkownik: imarba 08.03.2007 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ide strzelac w 8, | librarian
podziałało!!!! Dziękuję!
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Ide strzelac w 8, | librarian
Ja właśnie ostatnio strzeliłam w 8-kę i od razu celnie - ku swemu wielkiemu zdumieniu, bo opierałam się tylko na podpowiedziach forumowych. Polecam tę metodę. :-)
Użytkownik: Joka Bees 09.03.2007 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja właśnie ostatnio strze... | Anitra
A mnie 8 za nic nie chce się odblokowac, chociaż czytałam. Pewnie wielkośc autora mnie przygniotła.:-(
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie 8 za nic nie chce ... | Joka Bees
Oj, wielki on, wielki. :-) Naprowadził mnie na jego trop Joy: "przepłynąłem 32 kilometry w najwęższym miejscu (nie na zarobek tam płynąłem!) i trafiłem". Strzelaj w oczywiste. :]
Użytkownik: imarba 09.03.2007 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, wielki on, wielki. :-... | Anitra
cały czas się zastanawiałam na ta podpowiedzią. 8 mam, ale dalej jej nie rozumiem. Jak skończy się konkurs, wyjaśnicie mi?
Użytkownik: janmamut 09.03.2007 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: cały czas się zastanawiał... | imarba
A ile jest przez zimne wody do kraju ósemki? Teraz jasne?
Użytkownik: lusinka1992 09.03.2007 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: cały czas się zastanawiał... | imarba
Bajecznie, czadersko wam dziękuję za rewelacyjne podpowiedzi do 8. Na razie odgadłam autora (dla mnie to totalne zaskoczenie, nigdy bym go nie podejrzewała o takie dzieło),ale tytuł to kwestia czasu. Teraz ten namolny smarkacz, czyli, ja, równie rozpaczliwie prosi podpowiedź, choćby najmniejszą, do 10.
W zamian mała podpowiedź do 6- idźcie, jak ja, tropem Madame Antoniego Liberty, a tę książkę też znajdziecie...Zwróćcie uwagę na pewną serię wydawniczą...(mam nadzieję, że podpowiedź ta niebyła wbrew regulaminowi).
Użytkownik: janmamut 09.03.2007 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Bajecznie, czadersko wam ... | lusinka1992
Po użyciu słowa "czadersko" nie licz już na jakąkolwiek podpowiedź ode mnie.
Użytkownik: janmamut 10.03.2007 03:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Bajecznie, czadersko wam ... | lusinka1992
A to:
"UWAGA!
Odpowiedzi nie zamieszczamy na Forum!"
to co jest? Ozdobnik?!

Emkawu! Gromu na 1992 metry długiego!

Użytkownik: librarian 10.03.2007 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: A to: "UWAGA! Odpo... | janmamut
Barbarus ante portas!
Użytkownik: Joka Bees 10.03.2007 13:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, wielki on, wielki. :-... | Anitra
Bez Twojej podpowiedzi ciągle miałabym wątpliwości. Dziękuję.:-)
Użytkownik: librarian 09.03.2007 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie 8 za nic nie chce ... | Joka Bees
On jest wielki, ale bynajmniej nie ciężki. Czasami leciutki jak sen.
Użytkownik: Joka Bees 10.03.2007 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: On jest wielki, ale bynaj... | librarian
Dziękuję. Po tym co napisałaś nabrałam odwagi, by w strzelac do Największego. Rzeczywiście bywa on czasem lekki jak sen, a czasem nawet wesoły.:-))))
Użytkownik: librarian 09.03.2007 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja właśnie ostatnio strze... | Anitra
Uf. 8 już mam, ale 16 niestety spudłowałam. Help!
Użytkownik: Anitra 09.03.2007 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Uf. 8 już mam, ale 16 nie... | librarian
16 mam autora - czekam na natchnienie co do tytułu (nie pogardzę żadną wskazówką). :-)
Użytkownik: librarian 09.03.2007 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: 16 mam autora - czekam na... | Anitra
Bądź człowiek, powiedz coś. :)
Użytkownik: Anitra 12.03.2007 11:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Bądź człowiek, powiedz co... | librarian
Nie bardzo wiem, co, bo nadal nie mam tytułu. :( Chyba będę zmuszona strzelać...
Użytkownik: Anitra 12.03.2007 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie bardzo wiem, co, bo n... | Anitra
Ha, ha! Strzeliłam i trafiłam. :-) Ale mam szczęście!
Niestety za bardzo podpowiedzieć nie mogę, bo do tytułu odwoływać się nie wolno (patrz: regulamin), a treści nie znam. :( Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie tak dawno temu ta książka pojawiła się już w konkursie, a jej autor bywa bardzo często wykorzystywany.
Użytkownik: librarian 12.03.2007 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha, ha! Strzeliłam i traf... | Anitra
No cóż chyba będę zmuszona się poddać, nie mam siły przedzierać się przez wszystkie konkursy. Wkrótce się dowiem :))
Użytkownik: imarba 10.03.2007 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Uf. 8 już mam, ale 16 nie... | librarian
żartujesz?
to jeszcze raz o 16
Autor/ka znany i ceniony nie pisze "lekkich" pozycji. czasami tłumaczy z/na jeden z języków naszych sąsiadów, bo mało kto to robi. W tej książce, (jak pisałam) jest wielu bohaterów. Jeden z nich, nie ten z fragmentu, to ktoś BARDZO "mistyczny", albo inaczej, wyjątkowo uduchowiony. Nie pochodzi z naszych czasów...
Użytkownik: lusinka1992 10.03.2007 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: żartujesz? to jeszcze ra... | imarba
Słowo "czadersko" występuje w słowniku i nie wiem z jakiej przyczyny miałabym się go wystrzegać. A w swoim komentarzu nie umieściłam odpowiedzi. To tak jak się nieuważnie czyta...
Użytkownik: janmamut 10.03.2007 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Słowo "czadersko&quo... | lusinka1992
W słowniku występują też słowa d...a, k...a, p...lić a jednak istnieje JAKAŚ przyczyna, dla której ich tu nie używamy. Mój staż w BiblioNETce jest co prawda krótki, ale zawsze uważałem ją za miejsce, gdzie spotykają się ludzie dbający o pewne wartości. Jako człowiek już nie z pokolenia "róbta co chceta" mogę się jednak mylić.

Użytkownik: emkawu 10.03.2007 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: W słowniku występują też ... | janmamut
Kochani!

Concordia res parvae crescunt, discordia maximae dilabuntur!

Bądźmy dla siebie mili. Pamiętajmy, że konkurs to przede wszystkim zabawa i okazja odkrycia ciekawych lektur.
Użytkownik: Smeagol 10.03.2007 17:16 napisał(a):
Odpowiedź na: W słowniku występują też ... | janmamut
Nie przesadzasz trochę? W słowie "czaderski" nie ma nic złego, tak jak w w słowach "git" i "kumasz" np. Jak Cię tak razi poprawna polszczyzna, to nie powinieneś wchodzić na forum konkursowe, gdzie możesz narazić się na trafienie na radosne słowotwórstwo typu "dusiołki", "szczelić", "omałoco".
Użytkownik: librarian 10.03.2007 15:04 napisał(a):
Odpowiedź na: żartujesz? to jeszcze ra... | imarba
Trudna sprawa. Spróbuję jeszcze raz strzelić, ale przekonania nie mam. Ten dusiołek się skutecznie przede mną ukrył. Gratia.
Użytkownik: imarba 10.03.2007 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Trudna sprawa. Spróbuję j... | librarian
O tym dusiołku piszą, że określenie "powieść" jest mylące bo jest on hybrydą tekstową...
Użytkownik: lusinka1992 10.03.2007 17:40 napisał(a):
Odpowiedź na: O tym dusiołku piszą, że ... | imarba
Gdybym użyła wulgarnego słowa w zaszczytnym gronie kulturalnych czytaczy książek. Ale to nie było nic z tych przekleństw. Słowo "czaderski" używam zawsze wtedy, kiedy jestem szczególnie szczęśliwa. Słowa najprostsze kryją w sobie najwiecej treści. Nie ja to wymyśliłam, ale uważam za wyjątkową mądrość. Poza tym i w literaturze poważanej, klasycznej wyrazy takie występują. Z resztą bezsennsownie jest się tłumaczyć z czegoś, co nie uważa się za złe. A jeśli pan janmamut się oburza to jego sprawa i święte prawo.
Użytkownik: janmamut 10.03.2007 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdybym użyła wulgarnego s... | lusinka1992
Nie chciałbym podgrzewać negatywnych emocji, wręcz przeciwnie. Zatem: krótkie wyjaśnienie, a później zamilknę.

Nie twierdzę, że słowo, którego nie będę powtarzał, jest złe per se. Stwierdziłem tylko, że jego użycie spowodowało u mnie brak jakiejkolwiek chęci do pomocy. Mój nick jest w końcu dobrany z pełną świadomością: mamutom bliższy jest nieco inny świat...
Użytkownik: imarba 10.03.2007 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdybym użyła wulgarnego s... | lusinka1992
Lusinko. W ŻADNYM wypadku nie chcę Cię zdenerwować, to tylko dla polszczyny... Chodzi o to, żeby była piękna i polska... ;-)
Piszesz, że "Słowa najprostsze kryją w sobie najwiecej treści". Rozumiem i zgadzam się z Tobą, ale słowo
czad to albo jeden z krajów afrykańskich, jezioro w Afryce, lub tlenek wegla... jaką widzisz w tym treść?
Użytkownik: lusinka1992 10.03.2007 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Lusinko. W ŻADNYM wypadku... | imarba
No właśnie. Najciekawsze jest to, że słowo mające całkowicie odmienną etymologię znaczy w dzisiejszym świecie inaczej. Bardzo to interesujące.
Użytkownik: imarba 10.03.2007 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie. Najciekawsze ... | lusinka1992
najważniejsze, nie denerwować si ;-)))))
Użytkownik: lusinka1992 10.03.2007 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: najważniejsze, nie denerw... | imarba
W żadnym momencie naszej rozmowy nie byłam zdenerwowana. Jeśli tak zostało to odebrane- przepraszam.
Użytkownik: imarba 10.03.2007 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: W żadnym momencie naszej ... | lusinka1992
Lusinko, nie masz czego przepraszać ;-) a może czegoś Ci brakuje?
Użytkownik: imarba 10.03.2007 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Lusinko, nie masz czego p... | imarba
W sensie KONKURSU!!!!( ojej...)
Użytkownik: lusinka1992 11.03.2007 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: W sensie KONKURSU!!!!( oj... | imarba
Pewnie, że tak! Najbardziej łaknę 10 i każda do niej podpowiedź będzie przeze mnie przyjęta z wręcz nabożną czcią (mam nadzieję, że janmamut nie ma nic przeciwko słowu "nabożny". W końcu to wzywanie Pana Boga nadaremno;)
Użytkownik: Sherlock 11.03.2007 10:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie, że tak! Najbardzi... | lusinka1992
Jak wiadomo, bohaterka cyklu, w skład którego wchodzi 3, decyduje się na oddanie swojego opowiadania do druku, ale ma poważne kłopoty, gdyż wydawcy czasopism nie chcą opowiadania opublikować. Kłopoty te są odzwierciedleniem problemów autora/autorki, mającego również niegdyś problemy z drukiem pierwszej swojej książki z tego cyklu. Otóż główny bohater 10 ma podobne kłopoty z wydawcami - i też jest to reminiscencja problemów autora/autorki 10, mającego niegdyś analogiczne kłopoty w początkach swojej kariery.
Użytkownik: Szaraczek 11.03.2007 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo, bohaterka cy... | Sherlock
Jeśli Ci to jeszcze coś pomoże, to zwróć uwagę na ostatnie zdanie konkursowego dusiołka nr 10. Za nim nastąpiły problemy opisane wyżej przez Sherlocka, w książce wydarzyło się parę ważnych rzeczy. Po pierwsze pewna kolacja, po drugie nieoczekiwana miłość. Wiesz,jak to jest: on biedny, prosty, niewykształcony, ona z dobrego domu. Co tu więcej pisać??! :)
Użytkownik: imarba 11.03.2007 18:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie, że tak! Najbardzi... | lusinka1992
nie denerwuj się na Janmamuta, mamuty są miłe :-)
Podpowiedź jest taka. Młody biedny chłopak zakochuje się w pieknej i bogatej pannie. Dla niej postanawia zrobić wszysko...
Użytkownik: janmamut 11.03.2007 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: nie denerwuj się na Janma... | imarba
Prawda, że są miłe? Tylko chyba trzeba mieć odpowiednio wysoki... wzrost, żeby to docenić.
Użytkownik: Cirilla 12.03.2007 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: nie denerwuj się na Janma... | imarba
...Są miłe i jak widać bardzo zarozumiałe. :P
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: ...Są miłe i jak widać ba... | Cirilla
:-D

" -- Dziadku, czy mamuty są zarozumiałe, grzeszą pychą?
-- Mów głośniej, wnuczku.
-- Czy mamuty są pyszne?!
-- Oj, tak, muszą być bardzo pyszne! Inaczej ludzie pierwotni nie polowaliby na nie tak zawzięcie. Taak, za wzięcie kawałka mięsa.''

Ze smaków bardziej współczesnych polecam Czajkę po grecku. Lwów przyprawianych (nadziewanych?) Cirillą jeszcze nie próbowałem...
Użytkownik: Czajka 12.03.2007 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na: :-D " -- Dziadku,... | janmamut
JanMamut, nie bądź taki odważny, bo chronologicznie jesteś pierwszy do garnka. :)
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 14:02 napisał(a):
Odpowiedź na: JanMamut, nie bądź taki o... | Czajka
To właśnie dlatego już wyginąłem, zwłaszcza że nie mogły mnie osłaniać warzywa, a nawet inteligentne ziemniaki. ;-)
Użytkownik: Szaraczek 12.03.2007 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: To właśnie dlatego już wy... | janmamut
Aż jestem wzruszona do głębi, że nikt tutaj jeszcze nie wspomniał o żadnych pasztetach, ani zbliżającej się Wielkanocy. :D
Użytkownik: Czajka 12.03.2007 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Aż jestem wzruszona do gł... | Szaraczek
Szaraczku, pomyślimy jak już będziesz nie tylko wzruszony, ale skruszony też. :-)
Zapędy kulinarne wobec konkursowiczów są właściwie tradycyjne już. :)
Użytkownik: imarba 12.03.2007 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Szaraczku, pomyślimy jak ... | Czajka
nie przesadzając "jęczący" pasztet jest jak najbardziej smakowity...
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Aż jestem wzruszona do gł... | Szaraczek
Był wielki poeta, co wiersze poświęcił
Stworzonkom drobniutkim, mizernym.
Choć boję się trochę, to jednak mnie nęci,
By Broniewskiemu być wiernym.

Wiem, mowa ma może wnet zostać przeklęta,
A ja wywieziony na taczkach;
Lecz jeśli kochacie wróbelka, dziewczęta,
To POLUBICIE Szaraczka.

Użytkownik: Szaraczek 12.03.2007 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Był wielki poeta, co wier... | janmamut
Gdzie przepisy na czajki, w jarzynach mamuty
wykwitły jak pąki na krzaczkach,
Nie może zabraknąć - powiem bez obłudy -
zwłaszcza szaraczka w buraczkach.
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdzie przepisy na czajki,... | Szaraczek
No, mamut to był po neandertalsku, nie grecku, więc pewnie nie tylko bez jarzyn w ilości podwójnej własnej wagi, ale na surowo i pewnie często w stanie odbiegającym od świeżości.
Użytkownik: Szaraczek 12.03.2007 19:08 napisał(a):
Odpowiedź na: No, mamut to był po neand... | janmamut
Oj, tak!! Wszystkim znane są najstarsze książki kucharskie ze światowej wręcz sławy przepisami na mamuty. Choć w nich są zawarte sposoby głównie na mamuty świeże, prosto z rusztu - że się tak wyrażę. Sama mam zdjęcia takiej jednej, przepięknej książki naściennej, malowanej w jaskiniach okręgu Lascaux i Périgord we Francji. Muszę przyznać, że o równie historycznych przepisach na zające nie słyszałam.
Użytkownik: imarba 12.03.2007 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, tak!! Wszystkim znane... | Szaraczek
Przepisy (wszelkie, nawet te kulinarne) wymyślili ludzie, stąd wnioskuję, że pierwszym ich (przepisów) temamtem był jednak człowiek ;-)
w końcu zawsze łatwiej było o udko z babci...
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, tak!! Wszystkim znane... | Szaraczek
No, jeśli te z rogami to były mamuty, to te czerwone, jak sama nazwa wskazuje, to Szaraczki. ;-)
Choć może rzeczywiście: od razu w buraczkach.
Użytkownik: Czajka 12.03.2007 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: To właśnie dlatego już wy... | janmamut
E, pociesz się że warzywa w okładzie nie są atracyjne, nawet jeżeli są w miarę inteligentne.
Czy ten ziemniak jest jakiś podpowiadający i pomocny w grece?
Użytkownik: imarba 12.03.2007 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: E, pociesz się że warzywa... | Czajka
inteligentne warzywo... czyż jedno nie zaprzecza drugiemu? Choć na straganie w dzień targowy, podobno sobie konwersują ;-)
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 16:10 napisał(a):
Odpowiedź na: inteligentne warzywo... c... | imarba
Inteligentne ziemniaki są tu:
[artykuł niedostępny]
Użytkownik: janmamut 12.03.2007 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: E, pociesz się że warzywa... | Czajka
O to należałoby zapytać specjalistów. Jeśli jest takie słowo: Lambda-epsilon-mi lub Lambda-eta-mi, to prawdopodobnie tak.
Użytkownik: Szaraczek 12.03.2007 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: O to należałoby zapytać s... | janmamut
Znalazłam następującą pozycję książkową "Ziemniak jest dobry na wszystko. Wybór ciekawostek o ziemniaku wydany z okazji XXV-lecia Instytutu Ziemniaka". :)
Użytkownik: emkawu 13.03.2007 00:07 napisał(a):
Czas minął. ;-)
Ale z ogłoszeniem wyników zaczekam do rana, bo może ktoś mi wysłał maila tuż przed północą?
Użytkownik: janmamut 13.03.2007 01:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas minął. ;-) Ale z og... | emkawu
Czekamy niecierpliwie, by móc świętować na uczcie ze świeżego mamuta, Czajki po grecku i Szaraczka w buraczkach.
Użytkownik: Cirilla 13.03.2007 01:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Czekamy niecierpliwie, by... | janmamut
Świeżego?! Przesada! Toć to prehistoria! :D
Użytkownik: janmamut 13.03.2007 01:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Świeżego?! Przesada! Toć ... | Cirilla
O, prawda! Zapomniałem o lwach nadziewanych, z wierzchu posrebrzanych.
Użytkownik: Cirilla 13.03.2007 01:13 napisał(a):
Odpowiedź na: O, prawda! Zapomniałem o ... | janmamut
Cirilla gdzie lwy, nie na odwrót! Cirilla nadziewana (po radosnej konsumpcji) tymiż lwami ;)
Użytkownik: janmamut 13.03.2007 01:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Cirilla gdzie lwy, nie na... | Cirilla
Ach, to ten dziwny wołacz i brak znaków przestankowych!

-- Cirilla, gdzie lwy?
-- Zabiłam i zjadłam!
Użytkownik: Czajka 13.03.2007 06:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czekamy niecierpliwie, by... | janmamut
Na wszelki wypadek podjęłam jednak pewne kroki nazewnicze, żeby nie zostać zjedzoną wśród przyjaciół. :)
Ale reszta menu jest jak najbardziej kusząca. :)