Dodany: 28.02.2007 17:26|Autor: dorsz

O Osieckiej pod Harendą

Jutro (czwartek 1 marca) o godz. 18:00 w warszawskiej Piwnicy Pod Harendą (ul. Krakowskie Przedmieście 4/6) odbędzie się spotkanie upamiętniające dziesiątą rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. Zaproszeni są Kazimiera Szczuka, prof. Jerzy Bralczyk i Rafał Bryndal. Spotkanie poprowadzi Anna Janko, a Magdalena Smalara wykona piosenki Agnieszki Osieckiej. Świeżo ukazało się wznowienie "Zabaw poufnych", zbioru felietonów.
Użytkownik: Bacia 28.02.2007 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Jutro (czwartek 1 marca) ... | dorsz
To już 10 lat. Wierzyć się nie chce. Jakiś przypadkowy wydaje mi się dobór gośći. Czy to nie idzie na fali popularności tych osób. Może się mylę. Właściwą osobą jest tutaj Magdalena Smalara. Przepięknie śpiewa piosenki Agnieszki. Z tego co wiem udziela się również w Fundacji "Okularnicy".
Przypomniał mi się wiersz Agnieszki napisany w okresie gdy była już chora. Nie pamiętam tytułu.

"Nie ratuj mnie, Panie,
nie tul. Nie ciągnij na wódkę.
Ja już właściwie nie - tu.
Zabrałam szmatki... Suknie.

Nie daruj mi w raju jabłek
ni w celi - kajetu i pióra.
Ja ci tak pięknie słabnę
Jak popołudnie w biurach...

Ach, lekko kamień mój dźwigać...
Lżej niż po innych pierścionki.
Z nim umknę, w niebo wzięta,
jak w niebo biorą skowronki."

Przepiękny. Nie smućmy się jednak. Agnieszka napisała przecież:
"Umrzeć to znaczy przecież
Wyjechać.
W pewnym sensie..."
Chciałabym być na tym spotkaniu. Jestem wielką admiratorką poezji Osieckiej. Niestety, do Warszawy daleko.
Użytkownik: Bacia 08.03.2007 17:37 napisał(a):
Odpowiedź na: To już 10 lat. Wierzyć si... | Bacia
Dziesiąta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej minęła wczoraj. Radio nadało parę wspomnieniowych audycji. W telewizji było cichutko,raczej tylko informacyjnie, że to właśnie dzisiaj. Na TVP3 trafiłam na ciekawy reportaż Joanny Cichockiej - Guli przypominający epizody z życia Agnieszki, które związane były bezpośrednio z Wybrzeżem. Wspominali ludzie związani z teatrem Atelier. Z tym właśnie teatrem Osiecka była związana przez ostatnie trzy lata życia.
Już 10 lat Agnieszki nie ma znami, a jej piosenki zdobywają kolejnych słuchaczy. Kolejne pokolenia Polaków słuchają ich, zapamiętują, zachwycają się nimi. Jej piosenki się nie starzeją.
Dzisiejszy Dziennik dołączył do wydania płytę z nagraniami piosenek Agnieszki w wykonaniu M. Umer, A. Dąbrowskiego, Skaldów i in.