Dodany: 06.02.2011 11:04|Autor:

Książka: Niemiecki bękart
Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith)
Notę wprowadził(a): agnesines

Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjälbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku.

Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera.

Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel.

Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

W "Niemieckim bękarcie" Camilla Läckberg sprawnie przetyka współczesną narrację opowieścią o doświadczeniach młodej kobiety w latach 40.

"Najlepsza w swojej klasie".
"Expressen"

"Jest tu wielu ludzi wartych uwagi, których relacje szybko stają się równie fascynujące, co sama intryga kryminalna".
"Expressen"

"...niezwykle dobra historia z wyrafinowanymi migawkami wspominającymi dramatyczne losy grupy przyjaciół podczas wojny".
"Expressen"

"Piąta książka sensacyjna Camilli Läckberg o Fjällbacka da każdemu coś miłego i ma bardzo elegancki finał".
"Göteborgs-Posten"

"Läckberg broni swego miejsca na tronie".
"Falu-Kurinen"

"Można to powiedzieć na głos. »Niemiecki bękart«, najnowsza powieść Camilli Läckberg, to jej najlepsza książka do tej pory (...) przemyślana i dobrze opowiedziana, wiarygodna i bardzo fascynująca. To pisarstwo kryminalne najwyższej próby".
"Bohuslänningen"

"Wciąga od pierwszych stron, a potem człowiek zapomina o czasie i przestrzeni, jest tylko we Fjällbacka".
"Allas Veckotidning"

"Specjalnością Läckberg jest wyjaśnianie teraźniejszego zła i błędów przeszłości. Tak właśnie jest i w tej książce i ta metoda sprawdza się doskonale...".
"Nerikes Allehanda"

"W swej nowej powieści Camilla Läckberg łączy życie rodzinne i śledztwo kryminalne, teraźniejszość i historię, w ten sam skuteczny sposób, dzięki któremu stała się jedną z najpoczytniejszych szwedzkich pisarek. Snuje opowieść tak, że przykuwa uwagę czytelnika, poważne fragmenty na temat nowego i starego nazizmu równoważy humorem sytuacyjnym z udziałem komendanta policji Mellberga, a oprócz śledztwa w sprawie morderstwa dostajemy też opisy związków i codzienne problemy bohaterów".
"Hallandsposten"

"Camilla Läckberg odrobiła pracę domową z historii i zna swoje rzemiosło. Na 400 stronach spisała niezwykłą historię. Mówiąc wprost, aż chce się wiedzieć, co będzie dalej, i to wiedzieć natychmiast!".
"Hallands Nyheter"

"Jest tu i realizm, i sceny skłaniające do myślenia. Czytając opisy narodzin można się poczuć, jakby się przy tym było, a dyskusja o polityce, feminizmie i moralności jest tak naturalna, że ledwo zauważamy głos autorki. Ludzie Läckberg żyją i rozwijają się tak, jak powinni bohaterowie powieści. Ciekawie będzie obserwować rozwój małej Mai w kolejnych książkach. A ci, którzy jeszcze nie odkryli Camilli Läckberg mają pięć dobrych książek do nadrobienia".
"Folkbladet"

"Camilla Läckberg to współczesna pisarka, która doskonale wie, że wszyscy uwielbiają szczęśliwe zakończenia!".
"Hallands Nyheter"

"Camilla Läckberg odrobiła pracę domową i stworzyła wiarygodny obraz życia w Fjällbacka w latach 40., pełen napięcia i cichego dramatu".
"Borås Tidning"

"Kiedy otwieram książkę Camilli Läckberg, wiem że czeka mnie kilka godzin podniecenia i atrakcyjnej codziennej rzeczywistości. »Niemiecki bękart« nie był tu wyjątkiem".
Johanna Bergström , "Värmlands Folkblad"

"Läckberg ma talent do snucia opowieści, potrafi popychać ją do przodu. Po prostu trudno się oderwać, naprawdę chce się wiedzieć, co będzie dalej".
"Borås Tidning"

[Wydawnictwo Czarna Owca, 2011]

Użytkownik: marza_mr 13.04.2011 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Piąta część rewelacyjnej ... | agnesines
Zgadzam się że z całej serii ta część jest najlepsza. Widać, że autorka rozkwita i jest coraz lepsza. Książkę czyta się świetnie, ja przeczytałam ją w ciągu 2 dni.
Użytkownik: ybraks 24.01.2012 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się że z całej se... | marza_mr
Zgadzam się z przedmówczynią a moim zdaniem wspaniale przeplatają się horyzonty czasowe :D
Użytkownik: Lwiica 12.02.2013 09:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z przedmówczy... | ybraks
I jaka jest prorodzinna! :)
Użytkownik: ybraks 17.02.2013 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: I jaka jest prorodzinna! ... | Lwiica
To niepoprawne politycznie umiłowanie rodziny :D
Użytkownik: reniferze 02.06.2014 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Piąta część rewelacyjnej ... | agnesines
W istocie, zacna książka. Przeczytałam w podróży w ciągu czterech godzin, nie czując znużenia treścią :).