Dodany: 21.02.2007 13:48|Autor: Oktawia

Ogólne> Matury

2 osoby polecają ten tekst.

Mitologia grecka w literaturze różnych epok.


Proszę o pomoc w znalezieniu ciekawych i ambitnych ;) tytułów na prezentację maturalną. Pełny temat brzmi: "Wykorzystanie postaci, motywów i wątków z mitologii greckiej w literaturze różnych epok. Omów na wybranych przykładach."

Będę wdzięczna za wszelką pomoc :).
Wyświetleń: 10253
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: Korniszon13 21.02.2007 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę o pomoc w znalezie... | Oktawia
A Ty nie masz żadnych pomysłów? Jakiejś koncepcji? Może napisz coś więcej?
Użytkownik: exilvia 21.02.2007 16:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę o pomoc w znalezie... | Oktawia
Ambitna i ciekawa jest seria Mity, którą w Polsce wydaje Znak. Współcześni pisarze światowi (ale też Tokarczuk, a w przyszłości Huelle) reinterpretują i przepisują po swojemu popularne mity. Bardzo polecam, nie tylko przed maturą :)
Użytkownik: Korniszon13 21.02.2007 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Ambitna i ciekawa jest se... | exilvia
Nie słyszałem, ale spróbuję sobie coś znaleźć :)
Użytkownik: Korniszon13 21.02.2007 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ambitna i ciekawa jest se... | exilvia
Byłem na stronie wydawnictwa, większość z tych książek już mam w schowku :) Tym chętniej przeczytam, jak i Ty polecasz.
Użytkownik: exilvia 21.02.2007 21:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Byłem na stronie wydawnic... | Korniszon13
Nie czytałam wszystkich, jakie zostały w niej wydane, ale te które czytałam - świetne, a inne tez zapowiadają się ciekawie. O, nawet koło komputera leży Anna Inn w Grobowcach Świata Olgi Tokarczuk :)
Użytkownik: mika_p 21.02.2007 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę o pomoc w znalezie... | Oktawia
Paluszki Aspazji!
A tytuł sama znajdziesz.
Użytkownik: Lykos 22.02.2007 16:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę o pomoc w znalezie... | Oktawia
Bez grzebania w archiwum przychodzą mi do głowy:

Z literatury XX wieku

1) Mój ukochany "Król musi umrzeć" Mary Renault - bardzo ciekawa i trochę niekonwencjonalna wersja mitu o Tezeuszu (będzie mi miło, jeśli przeczytasz moją recenzję; istnieje kontynuacja - "Byk z morza", ale jakoś nie umiem sprawdzić, czy została już u nas wydana - miała być).

2) "Herkules z mojej załogi" Roberta Gravesa (też wspaniała powieść o wyprawie Argonautów)

3) "Asklepios" Horii Stancu (takie sobie, ale ładnie się czyta).

4) "Amfitrion 38" Jeana Giraudoux (dramat /chyba komedia/, dość mgliście przypominam sobie słuchowisko radiowe z lat sześćdziesiątych), na pewno wyczerpuje znamiona określenia "ambitne".

Z literatury dawniejszej:

Dramaty Racine'a: "Andromacha", "Fedra", "Ifigenia" (nie czytałem, spisuję z Biblionetki

"Ifigenia w Taurydzie" Goethego (j.w.).

Z dawnej literatury polskiej oczywiście "Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego, ale to chyba Twoja lektura, więc pewnie pamiętasz?

Drążąc jeszcze dawniej - prawie cała tragedia grecka żywiła się mitologią, wówczas przecież dość żywą (zobacz w B-netce Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa). A sama mitologia swe pierwsze opracowania literackie ma u Homera i Hezjoda. Dużo mitologii w "Metamorfozach" ("Przemianach") Owidiusza. W "Metamorfozach czyli złotym ośle" Apulejusza jest śliczna opowieść o Amorze i Psyche, czasem wydawana osobno. Może warto przejrzeć "Mitologię" Gravesa, który literaturę starożytną traktuje jako źródło i często odwołuje się w przypisach do konkretnych utworów.

A może przejrzysz w encyklopedii tablicę ze spisem najwybitniejszych lub najpoczytniejszych dzieł literatury światowej, może coś pokojarzysz?

Tyle na razie. Może mi się coś jeszcze przypomni.
Użytkownik: Lykos 26.02.2007 07:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez grzebania w archiwum ... | Lykos
Trochę myślałem nad Twoim tematem. Wymyśliłem, że podzieliłbym utwory inspirowane mitami na cztery kategorie:

1) Nowe opracowania mitów - tutaj bym dał większość tragedii antycznych, "Odprawę posłów greckich" oraz wymienione poprzednio powieści Renault, Gravesa i Stancu. Może też dramaty Racina i Goethego. Mity były też podstawą librett oper w pierwszych wiekach opery, m.in. Monteverdiego ("Orfeusz"), Glucka ("Ifigenia w Aulidzie", "Orfeusz i Eurydyka") czy "Idomeneo" Mozarta, a także - w przewrotny sposób - operetek czy może raczej oper komicznych Offenbacha "Ofeusz w piekle" i "Piękna Helena".

2) Utwory, w których mit odgrywa ważną rolę w jakiejś części, np. łacińska powieść Apulejusza czy "Boska komedia" Dantego.

3) Utwory, które nie są powtórzeniem mitu, ale są mitem wyraźnie zainspirowane, odwzorowują niejako mit w zupełnie innych realiach, np. "Pigmalion" Shawa czy "Ulisses" Joyce'a

4) Utwory, w ktorych można znaleźć powiedzenia, fragmenty historii lub aluzje do mitów, często mające dać świadectwo oczytaniu bohaterów (albo autora). Prawdopodobnie jest takich utworów bardzo dużo, ale w tej chwili umiem sobie przypomnieć "Quo vadis" Sienkiewicza i "Między ustami a brzegiem pucharu" Rodziewiczówny (tytuł nawiązuje do historii jednego z argonautów /niestety nie pamiętam, który to był/, któremu wróżbita /Tejrezjasz?/ przepowiedział przed wyprawą, że nie wypije wina z winnicy, którą właśnie zasadził. Po powrocie argonauta ów zabierał się właśnie do wypicia wina i wypomniał wróżbicie tamtą wróżbę, na co usłyszał odpowiedź "Wiele się może zdarzyć między ustami a brzegiem pucharu". W tym momencie wpadł sługa, krzycząc, że dzik pustoszy winnicę. Bohater został rozszarpany przez tego dzika w czasie próby obrony winnicy i wróżba się wypełniła. Polecam przejrzenie "Mitologii" Gravesa). Intuicyjnie wyczuwam, że trochę tego powinno się znaleźć w "Trylogii" Sienkiewicza, ale nie umiem przypomnieć sobie nic konkretnego.

Material jest zatem obfity ale i ciekawy. Do roboty!
Użytkownik: Oktawia 01.03.2007 10:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę o pomoc w znalezie... | Oktawia
Dziękuję wszystkim za pomoc; nie miałam dostępu do Internetu, dlatego dopiero teraz piszę.Teraz zabieram się do lektury poleconych przez Was utworów; jestem mile zaskoczona, że tyle bylo odpowiedzi w moim temacie i tyle ciekawych i ambitnych ;) tytułów zaproponowaliście.
Lykos, Twoja koncepcja jest bardzo ciekawa; jak przeczytam te książki, to zastanowię się, jak to wszystko poskładać( recenzję tez obiecuję przeczytać);Jako że mój temat to:"Wykorzystanie postaci, motywów i wątków z mitologii greckiej w literaturze różnych epok. Omów na wybranych przykładach", to myślałam, że powinny się znaleźć przykłady na postać, motyw i wątek, ale Lykos natchnął mnie ;), że można by to zaprezentować ciekawiej. Myślę, że około 5 pozycji znajdzie się w mej prezentacji, no i sama też jeszce coś poszukam; koleżanka poleciła mi biblinetkę, bo też udzielono jej pomocy odnoścnie prezentacji maturalnej, ale widzę, że będę bywała tu częściej i nie tylko w związku z maturą. Szukałam właśnie czegoś ambitnego, bo oklepane pozycje odnośnie mitologii (czyli "nieśmiertelny" Ikar Iwaszkiewiczowy, Czy Nike z Samotraki itp.), no sami wiecie.... Rozbroiło mnie, jak po wpisaniu do wyszukiwarki mojego tematu, pierwsza pozycja, jak się pojawiła to było coś mniej więcej : "Prezentacje maturalne za jedyne 10 zł"....
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za okazaną pomoc;)

A Paluszki Aspazji to mi się z Jeżycjadą kojarzą;)
Użytkownik: Lykos 05.03.2007 07:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję wszystkim za pom... | Oktawia
Jeżeli chcesz, możesz zaryzykować przesłanie mi kopii Twojego opracowania. Z czasem u mnie różnie bywa, ale może akurat będę go trochę miał. Możesz poprosić Bognę o udostępnienie mojego adresu e-mailowego (Bogno miła, traktuj tę moją wypowiedź jako upoważnienie) - powołując się na niniejszy liścik, albo poprosić ją o przeforwardowanie (co za słowo!) Twojego opracowania.

Nie obiecuję zbyt wiele, ale może uda mi się wygospodarować ciut czasu i przekażę Ci moje uwagi, które być może Ci się przydadzą (a może nie).

W każdym razie temat mi się bardzo podoba i być może sam w Twojej prezentacji znajdę coś ciekawego dla siebie.

Serdecznie pozdrawiam, życzę przyjemności płynącej z obcowania z ciekawą literaturą i sukcesów w "poskładaniu tego wszystkiego".
Użytkownik: Oktawia 12.03.2007 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeżeli chcesz, możesz zar... | Lykos
Bardzo dziękuję, jak moja praca będzie już "w całości", to chętnie zasięgnę porady:)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: