Dodany: 18.12.2010 22:14|Autor:

Znakomicie skreślony historyczny portret stolicy Śląska, miasta, które wielokrotnie zmieniało swoje powiązania polityczne i kulturowe i którego dzieje zawierają w sobie esencję rozmaitych doświadczeń kształtujących Europę Środkową.

Skąd i dlaczego "Mikrokosmos"?

Tytuł wyjaśnia Norman Davies:

"Nie mieliśmy zamiaru napisać wąsko zakrojonej kroniki, która byłaby zamknięta w murach miejskich. Zawsze żywiliśmy bowiem przekonanie, że tę historię można opowiedzieć porządnie tylko wtedy, gdy zwróci się uwagę na jej dwie podstawowe cechy: zmieniający się kontekst polityczny w Europie Środkowej oraz wielonarodowy charakter ludności miasta w większości okresów. Chcieliśmy zakończyć spór między obrońcami polskiego Wrocławia i zwolennikami niemieckiego Breslau, pokazując, że żadna ze stron nie ma monopolu na prawdę. Zależało nam na uwypukleniu istotnych wątków czeskich i żydowskich oraz na zilustrowaniu tezy, że wątki polskie i niemieckie nie są bynajmniej jednorodne. (...)

Opisując krytyczne lata, kiedy Breslau stawał się Wrocławiem, chcieliśmy przekazać elementarną prawdę, iż niemieccy »wypędzeni« oraz polscy »repatrianci«, którzy przyjechali w ich miejsce, mieli bardzo wiele wspólnego. Tym samym uświadomiliśmy sobie, że również to miasto - mimo cech wyróżniających - łączyło wiele z jego sąsiadami w Czechach, w Niemczech i w Polsce. Stąd też nasze przekonanie, że mieliśmy do czynienia z »mikrokosmosem Europy Środkowej«".

Norman Davies jest znany w Polsce jako autor "Bożego igrzyska" oraz "Europy". W 1999 r. opublikowano w Wielkiej Brytanii jego następną książkę, "The Isles", której polskie wydanie wkrótce się ukaże. Profesor Davies jest członkiem Akademii Brytyjskiej i członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności. W ciągu swojej kariery został uhonorowany licznymi odznaczeniami polskimi. Królowa Elżbieta II wyróżniła go orderem ekskluzywnego Zakonu Św. Michała i Św. Jerzego.

Roger Moorhouse jest historykiem i germanistą. Był niegdyś studentem profesora Daviesa. Przez kilka lat mieszkał w Niemczech, gdzie pracował naukowo.

"Czytelnicy »Europy« i »Bożego igrzyska« znajdą w tej książce nieodłączne cechy pisarstwa Daviesa: niezwykły dar przedstawiania panoramy wydarzeń, wyczucie zdawałoby się osobliwych, a jednak objawiających nową prawdę szczegółów i - przede wszystkim - przemożną chęć kwestionowania utartych prawd historycznych bez względu na to, gdzie i kiedy powstały".
"The Sunday Telegraph"

"Davies i Moorhouse prowadzą nas przez tysiąc lat historii, stosując oryginalny chwyt: skalę makro i mikro, tak aby osiągnąć jak najdokładniejszy i najszerszy kontekst burzliwych wydarzeń składających się na dzieje tego niezwykłego miasta".
"Literary Review"

"Davies i Moorhouse jako obiekt swych badań wybrali bliżej nieznane centrum europejskiej prowincji i dokonali niezwykłego dzieła: przeprowadzili nas przez etniczny, religijny i polityczny labirynt, jakim jest Europa Środkowa. Ich godne podziwu dzieło z pewnością przyczyni się do rozsławienia miasta, zwanego kiedyś »Kwiatem Europy«".
"Scotland on Sunday"

"W 1996 roku prezydent Wrocławia podsunął Normanowi Daviesowi pomysł napisania historii tego miasta. Prezydent dokonał właściwego wyboru, »Mikrokosmos« jest bowiem nie tylko fascynującą lekturą, lecz spełnia także bolesne czasem kryteria bezstronności, niezbędne w przypadku dzieła o charakterze popularnonaukowym".
"Spectator"

[tekst z obwoluty]