Dodany: 21.11.2010 23:24|Autor: agatatera

Książka: Korowód cieni
Ríos Julián

Ludzkie losy

Tamoga, miasteczko-widmo, miasteczko-śmierć, miasteczko duszące się samym sobą, a raczej tonące – w deszczu, mgle, emocjach mieszkańców, ich związkach, współzależnościach.

Dziewięć osobnych opowiadań, dziewięć samodzielnych światów. Dobrze jednak jest je poznawać kolejno, dodaje to smaczku czytaniu. Wtedy widzimy relacje miedzy różnymi bohaterami, różne punkty widzenia dotyczące tej samej historii, czasami wręcz po części kontynuacje opowieści, które pojawiły się wcześniej.

Opowiadają one o mieszkańcach miasteczka (choć nie tylko), o ich życiu. O małym miasteczku, w którym każdy każdego zna, wszyscy obserwują się otwarcie lub zza firanek, a plotki królują w każdej rozmowie. Miasteczku, gdzie ludzie potrafią zniszczyć samą tylko obmową, gdzie królują zazdrość i pycha. Ma się wręcz wrażenie, że to miasteczko dusi się, gotuje we własnym sosie, niszczy mieszkańców.

Mamy okazję poznać wielu bohaterów, bardzo różnych, ciekawie skonstruowanych. Jednakże wszyscy są jakby zawieszeni, żyją, a jakby nie żyli. Oddychają, jedzą, chodzą do pracy, ale gdzieś zagubiło się ich zrozumienie tego, co to jest życie i człowiek.

Tych dziewięć opowiadań przenika się, jest splecione w zgrabny, godny podziwiania warkocz. Autor zagwarantował nam wiele zwrotów akcji, różnorakich punktów widzenia, jednakże wszystkie zapewniły mi emocjonalne zaangażowanie i wręcz pewnego rodzaju cierpienie. Bo wszystkie są nie tyle smutne, co tragiczne. Z różnych powodów nawet lekko opowiadane historie wydawały mi się tak... hm… emocjonalnie angażujące? Bohaterowie są różnorodni i ciekawie skonstruowani. Język jest tak samo mroczny jak całość tego zbioru. Atmosfera - ciężka, duszna, mglista. Tamoga to miasteczko, którego nie chciałabym odwiedzić w rzeczywistości, jednak literacką podróż odbyłam z chęcią.

Książka pobudza wyobraźnię i mimo swej niepozornej objętości gwarantuje multum emocji!

Polecam osobom, które interesują się ludźmi, ich charakterami, relacjami, emocjami: zdecydowanie to książka dla Was :).

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu]