Dodany: 10.01.2007 14:42|Autor: GALUS88

Ogólne> Matury

Matura 2oo7 Pomocy


Siemanola

Mam maturę w tym roku i mam temat "To się czyta dzisiaj - modni autorzy i modne książki. Omów przyczyny popularności niektórych autorów i książek spoza kanonu lektór. Sformułuj własną opinię na ten temat". Moje ksiązki i autorzy to:
Brown D.:
"Kod Leonarda da Vinci"
"Anioły i Demony"
Rowling J. K.:
"Harry Potter i Czara Ognia"
Tolkien J. R. R.:
"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"
I nie bardzo Umiem sobie poradzić z napisanie Bibliografi do tego oraz z Opiniowaniem przyczyn Popularności tych wielkich pisarzy, Bo znam praktycznie a pamięć władce i harreego a Anioły i Demony mi się podobało bardzo co do koda da vinci nie bardzo mi się podobało:D. Wkleję moją bibliografię i proszę o ewentualne skorygowanie i napisanie co gdzie mam wpisać w pustych punktach. z góry dzieki za okazaną pomoc:D Piotr Galusek
Temat: To się czyta dzisiaj – modni pisarze, modne książki. Omów przyczyny popularności niektórych autorów i książek spoza kanonu lektur. Sformułuj własną opinię na ten temat.

Moja Bibliografia:

I. Literatura podmiotu:

1. Brown D., „Kod Leonarda da Vinci”,Warszawa 2004,
Brown D., „Anioły i Demony”, Katowice 2003.
2. Hickman T., „Wojna Dusz: Tom 1 – Smoki Upadłego Słońca” , Warszawa 2003,
3. Rowling J. K., „Harry Potter i Czara Ognia”, Poznań 2000,
4. Tolkien J. R. R., „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, Warszawa 2002,

II. Literatura przedmiotu:

III. Ramowy plan wypowiedzi:

1. Określenie problemu:
a.)Pytania na które chcę odpowiedzieć: „Co czyta dzisiaj młodzież?”, „Jakie ksiązki i jakich autorów wybiera młodzież?”, „ Dlaczego młodzież wybiera takie książki i takich autorów?”,
„Co jest przyczyną popularności tych książek i tych autorów?”,
2. Kolejność prezentowanych treści:
a.)”Kod Leonarda da Vinci”:
-Krótkie streszczenie.
-Przyczyna popularności tej książki: występowanie elementów zbliżonych do rzeczywistości, inne rozwiązania tajemnic nurtujących ludzkość,
b.)”Wojna Dusz: Tom 1 – Smoki upadłego słońca”:
-Krótkie streszczenie.
-Przyczyna popularności tej ksiązki: Występowanie bóstw ingerujących w życie mieszkańców fikcyjnej ziemi, występowanie prastarych legendarnych stworzeń, wojny różnych ras.
c.)”Harry Potter”:
-Krótkie streszczenie.
-Przyczyny popularności tej książki: Występowanie magicznych i prastarych stworzeń, występowanie elementów magicznych: różdżki, nauka zaklęć, przygotowywanie magicznych eliksirów.
d.)”Władca pierścieni”:
-Krótkie streszczenie.
-Przyczyna popularności tej książki: Występowanie różnych ras zamieszkujących Śródziemie, walka dobra ze złem za pomocą magii, przeróżne wojny różnych ras,

IV. Materiały pomocnicze:

Internet:
Tolkien:
Streszczenie:

Materiały Pomocnicze:
http://www.elendili.pl
Wyświetleń: 13158
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: exilvia 10.01.2007 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
Ja się na tej nowej maturze nie znam, ale widzę, ze nie masz literatury przedmiotu, a z tego, co się zorientowałam chodzi o opracowania, a przecież na temat Tolkiena i Pottera czy Kodu jest dość dużo opracowań, jakichś książek, które analizują te książki i problemy w nich zawarte. Co ciekawe, nie znam jednej z tych popularnych książek - "Wojna dusz" :) Chyba, że jest popularna tylko w jakimś kręgu. Może lepiej np. Brigitte Jones? :)) Ma dużo następczyń, w prasie można na ten temat coś znaleźć (w każdym bądź razie w prasie kobiecej z okresu, kiedy była najbardziej popularna). Tyle ja.
Użytkownik: Edycia 10.01.2007 18:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
A czy nie możesz z takim problemem udać się do polonistki. To właśnie polonistka powinna pomóc w różnych poprawkach i przeróbkach.
W końcu maturę piszesz chyba pierwszy raz.:-)
W każdej pracy, nawet dyplomowej jest promotor - osoba, która poprawia i pomaga w pisaniu. Wydaje mi się, że nauczyciel będzie służył chętnie pomocą.:-)
Użytkownik: Natii 10.01.2007 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
Co do planu ramowego - nie masz streszczać książek, po to dajesz bibliografię, żeby nauczyciel zapoznał się z tematyką Twojej pracy. Jeśli chcesz wszystko streszczać, po prostu nie zdążysz, radzę sobie odpuścić.
Użytkownik: GALUS88 11.01.2007 18:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
"N" ja nie bede całej ksiązki streszczal tylko po prostu w 2-4 zdaniach o czym to jest
Użytkownik: gajda 11.01.2007 18:29 napisał(a):
Odpowiedź na: "N" ja nie bede... | GALUS88
To jest temat rzeka!
Użytkownik: Natii 12.01.2007 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: "N" ja nie bede... | GALUS88
Heh, no tego się akurat domyśliłam. ;-) Moim zdaniem i to jest niepotrzebne, ponieważ i tak, mówiąc potem o przyczynach popularności, musisz się odwoływać do treści danej książki, więc po co się powtarzać? Ale zrobisz oczywiście według własnej koncepcji. :-)
Użytkownik: Natii 12.01.2007 15:41 napisał(a):
Odpowiedź na: "N" ja nie bede... | GALUS88
Jeszcze co do popularności Pottera - autorka prezentuje w powieści całkiem inny, alternatywny świat, który jednak współistnieje z naszym światem. Wydaje mi się, że sporo czytelników, zwłaszcza tych młodszych, czyta Pottera nie tylko dla tych różdżek czy zaklęć, bo to żadna nowość, ale właśnie dlatego - że ten magiczny świat, odrywający ich od rzeczywistego, wydaje się być tak realnym i na wyciągnięcie ręki. Sama mam znajomych, którzy, czytając Pottera, deklarowali chęć uczęszczania do Hogwartu. ;-) No, ale to tylko moje zdanie.
Użytkownik: Kaoru 12.01.2007 17:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
Zacznij od sprawdzenia błędów ortograficznych i poprawności pisania, a dopiero potem bierz się za prezentację... Przepraszm, ale mnie to naprawde razi, zwłaszcza tutaj!
Użytkownik: lady_M 14.01.2007 00:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Siemanola Mam maturę ... | GALUS88
cześć
To co będzie zawierała Twoja prezentacja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Nie oczekuj, że ktoś na forum zrobi za Ciebie całą robotę :) wykorzystaj wskazówki zawarte we wcześniejszych postać. Ode mnie parę rad, jeśli chcesz to skorzystaj z nich-.
Jeśli chodzi o bibliografię to prawidłowo zapisana wygląda tak:
- nazwisko autora

- pierwsza litera imienia po niej jest kropka a potem przecinek

-tytuł utworu pisany KURSYWĄ i bez cudzysłowia (w przypadku książki), gdy w korzystasz z tekstu z czasopisma, gazety itp. to tytuł artykułu nadal piszesz tak samo, ale po przecinku umieszczasz jeszcze tytuł czasopisma - normalną czcionką ale za to w cudzysłowie potem przecinek np. Kowalski J., Co dziś czyta młodzież, (tytuł powinien być kursywą) "Newsweek", 2006, nr 35.

- nazwisko tłumacza (oczywiście jeśli takowy jest)potem przecinek

- wydawnictwo (w przypadku gazet nie trzeba) potem przecinek

- miasto i rok np. Poznań 2006. (ważne żebyś nie zapomniała, że na końcu jest kropka, a między miastem a rokiem nie ma nic)

Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu to potrzebne Ci są jakieś publikacje dotyczące poruszanego przez Ciebie tematu. Znajdziesz je w prasie, Internecie, warto wybrać się do biblioteki i kogoś tam poprosić o pomoc w wyszukaniu odpowiednich artykułów i książek. Pamiętaj, że Internet to kopalnia wiedzy, ale nie wolno ograniczać się tylko i wyłącznie do niego. Nauczyciele na pewno lepiej przyjmą Twoją prezentację jeśli będziesz raczej korzystać z informacji zawartych na papierze a nie w formie cyfrowej. Jeśli jednak będziesz wykorzystywać internetowe strony to pamiętaj żeby umieścić je w bibliografii. Najlepiej przekopiuj cały adres i pamiętaj o umieszczeniu na końcu daty np. www.biblionetka.pl/..., z dnia 13.01.2007.

Wybieraj sprawdzone strony, najlepiej oficjalne, inne w tym liczne fora zawierają błędy (raz przeczytałam na jednym z portali, że Tolkien napisał scenariusz do Władcy Pierścieni buahahhahh)

Jeśli chodzi już o samą wypowiedź to:
- zastanów się czy naprawdę chcesz streszczać te książki. To niczego nie wniesie do wypowiedzi. Lepiej jeśli w jej trakcie przytoczysz jako poparcie konkretnego argumentu odpowiedni fragment (będzie to oznaczało, że znasz omawiane utwory)
Nie znam pozycji ”Wojna Dusz: Tom 1 – Smoki upadłego słońca”: ale domyślam się, że tematyką pasuje do 3 pozostałych

a.)”Kod Leonarda da Vinci”: - nie możesz mówić, że "występują tam elementy zbliżone do rzeczywistości". To jest raczej książka, w której fikcja została dość sprawnie połączona z pewnymi wydarzeniami historycznymi. Jej popularność (wg mnie) bierze się przede wszystkim z ludzkiego naiwnego wierzenia w teorie spiskowe. Na temat tej książki napisano tak wiele, że nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem odpowiednich materiałów.

c.)”Harry Potter”: tutaj można zatrzymać się przy baśniowym charakterze tej książki.
- bohaterowie są w podobnym wieku jak czytelnicy czyli mogą się z nimi utożsamiać, ich świat jest magiczny, ale niepozbawiony problemów typowych dla młodzieży
- a może popularność tych książek nie bierze się wcale z ich niezwykłości tylko raczej z wykreowanego wokół nich przez media szumu. Co wcale oczywiście nie oznacza, że nie mogą się one podobać. Warto jednak zastanowić się czy młodzież je czyta, bo tak fascynują ją przygody Harry'ego czy może dlatego, że po prostu nie wypada nie znać tej postaci.

d.)”Władca pierścieni”: tutaj sprawa magii wygląda trochę inaczej niż w HP. Zauważ, że w WP nikt nie przeniesie się w czasie i przestrzeni poprzez wypowiedzenie jakiegoś zaklęcia. Prawa rządzące tym światem są praktycznie takie same jak nasze. Na Twoim miejscu w przypadku WP skupiłabym się na wykreowanym przez Tolkiena świecie - którym rządzą proste zasady. Zło jest ściśle określone, co pozwala poczynić odpowiednie kroki do jego pokonania. Może ludzie zaczytują się w Tolkienie, bo we współczesnym nie tak łatwo jest powiedzieć co jest dobre a co złe.

To tylko kilka luźno rzuconych myśli, teraz czas byś usiadł na przysłowiowych czterech literach i sam pokombinował. Jeśli nie będziesz czegoś pewien to spytaj nauczyciela. Jestem pewna, że chętnie Ci pomoże
na początku życzę wytrwałości a potem (już na maturze) powodzenia :)
Użytkownik: GALUS88 20.01.2007 13:03 napisał(a):
Odpowiedź na: cześć To co będzie zawie... | lady_M
dzieki "lady_M " chociaż jedna osoba która zrozumiała mój problem :D:D super biore sie za robienie pracy <cmok>:D
Użytkownik: GALUS88 20.01.2007 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: cześć To co będzie zawie... | lady_M
A tak przy okazji mam jeszcze malutkie pytanko nie wiem co wpisać w "literatura przedmiotu" bo "materiały pomocnicze" to rozumiem że jakieś stronki internetowe, materiały z czasopizm itp...?? ????
Użytkownik: dejanira 20.01.2007 16:06 napisał(a):
Odpowiedź na: A tak przy okazji mam jes... | GALUS88
Heh ja maturę zdawałam w zeszłym roku. ;-) Lit. przedmiotu to wszelkie opracowania, czyli książki w których jest jakiś opis np. Harry'ego. Choiażby jakieś ściągi z których tak chętnie korzystamy, tam masz jakieś streszczenie, analize, plan itp. Jakbyś miał jakieś pytania lub coś pisz na gg: 5947043. (Jeśli chciałbyś mogę ci przesłać przykładową bibliografię mojego starego tematu)
Użytkownik: youleczka 26.02.2009 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Heh ja maturę zdawałam w ... | dejanira
Dlaczego Harry Potter fascynuje nasze dzieci? / John Houghton ; [tł. Maciej Wilkosz].

Kowalewska-GawełdaHarry i czary-mary czyli O wartościach edukacyjnych w cyklu powieści "Harry Potter" J. K. Rowling / Dagmara Kowalewska.

Harry Potter - dobry czy zły? / Gabriele Kuby ; tł. Dorota i Wojciech Muszyńscy.

Harry Potter - filozoficzny czarodziej / [Jørgen Gaare, Øystein Sjaastad] ; przeł. Iwona Zimnicka.

Harry Potter i okultyzm : "magiczna" wyobraźnia czy realistyczna magia? / Aleksander Posacki.

Harry Potter : nauka i magia / Roger Highfield ; przeł. Piotr Amsterdamski.

Zapraszam do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, to są przykładowe opracowania do Harry'ego Pottera, spróbuj w wyszukiwaniu hasłowym poszukać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: