Dodany: 30.09.2004 12:11|Autor:

opis z okładki


Tradycyjnie określana jako powieść historyczna, jest "Stara baśń" znakomitą konstrukcją, wspartą co prawda na historycznych przesłankach, ale niemal w całości wywiedzioną z twórczej wyobraźni autora.

Kraszewski z rozmachem opisuje dzieje Polaków na chwilę przed wielkim przełomem chrystianizacji. Dramatyczna historia buntu społeczności kmiecej przeciwko samowładnym rządom kinaziów jest śmiałą próbą dopisania prologu do Gallowego podania o Piaście Kołodzieju. Ale Kraszewski nie jest dziejopisem. Wbrew historycznej dosłowności, równoleglą osią akcji czyni opór Polaków wobec żywiołu germańskiego. A my wiemy, że przesłanie powieści, napisanej trzynaście lat po upadku powstania styczniowego, było dla czytelników jednoznaczne i aktualne.


[Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8282
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: groch 06.12.2004 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Tradycyjnie określana jak... | dorocinska
Zgadzam się z wypowiedzią. Poza tym warto dodać, że jest to fascynująca, wielowątkowa opowieść. Opisy są wręcz poetyckie, czego nie można powiedzieć o ekranizacji Hoffmana. Jakoś nie mogę przekonać się do filmu, za to książka po prostu mnie urzekła...
Użytkownik: razar 04.10.2005 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Tradycyjnie określana jak... | dorocinska
Józef Ignacy Kraszewski jest autorem chyba ponad 1000 książek. I niestety ilość nie przełożyła sie na jakość. Język jest delikatnie mówiąc niechlujny, sporo błędów składniowych i stylistycznych. Widać, że miał czasu (a może chęci) do poprawienia pierwszej wersji książek.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: