Dodany: 24.11.2006 10:49|Autor:

Książka ta jest interesująco i przystępnie napisanym przewodnikiem po ponad 800-letniej historii muzyki klasycznej. Ta nieoceniona publikacja encyklopedyczna bada tło historii muzyki, od XII-wiecznych, wykonywanych przez mnichów, chorałów gregoriańskich aż po utwory XXI-wiecznych wykonawców-wirtuozów.

Najnowsze wydanie ukazuje się równocześnie w 14 krajach i obejmuje także najnowszych, nierzadko awangardowych twórców.

Autorów zainteresowały okoliczności powstania i wpływ wielkich dzieł klasyki. Sedno publikacji stanowią szczegółowe analizy życia i twórczości ponad 150 kompozytorów - od tych największych i najsławniejszych, takich jak Bach, Beethoven czy Mozart, po mniej znanych, lecz utalentowanych i nierzadko wpływowych twórców (Franz Berwald, John Field czy Hugo Wolf).

[Zysk i S-ka, 2006]

Użytkownik: boismortier 18.08.2010 00:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka ta jest interesuj... | olamanola
To co wyżej napisane to może i prawda, ale pod jedną ryciną w opisie Haendla znalazłem podpis: "Wyjątkowo wysoka postać kastrata w operze Haendla Flavio".

Postać miałaby przypuszczalnie około 3 metrów wysokości. Czyżby śpiewak był taki wysoki? Niekoniecznie. To po prostu karykatura, która przejaskrawia charakter śpiewaka, który po prostu zadzierał nosa i nie był lubiany.

Zrobiło mi się trochę głupio z powodu ignorancji autora książki. Owszem. Pięknie wydana książka. Bogata szata graficzna. Ale jednak takie "perełki" pozostawiają niesmak. Może jest ich więcej? Nie wiem i dlatego z bólem serca nie mogę wystawić oceny celującej, choć bardzo chciałbym!