Dodany: 18.09.2004 13:40|Autor: Aja

bez tytułu

Książka napisana swoistym "hrabalowskim" językiem, w którym komedia miesza się z tragedią, czytelnik śmieje się, ale jest to czasem śmiech przez łzy.

Główny bohater zaczyna od posady kelnera na prowincji, później pracuje w jednym z najlepszych praskich hoteli (gdzie raz obsługuje angielskiego króla), jeszcze później sam staje się właścicielem hotelu, ale nie jest to koniec opowieści. Jego zagmatwana historia, wpisana w czasy przedwojenne, II wojnę i późniejszy okres, zakończy się zupełnie nieoczekiwanie nawet dla niego samego.

Książka Hrabala jest opowieścią (nieco tragiczną) o przemianie duchowej. Jednak autor nie używa patetycznego języka, zawiłych monologów wewnętrznych, niezrozumiałych wyrażeń, pisze "po prostu", ciekawie, prosto, a zarazem mądrze, i w tym tkwi główny urok książki.

Użytkownik: giselle 07.05.2007 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka napisana swoistym... | Aja
nie chcę być czepialska ale główny bohater nie obsługiwał angielskiego króla, tylko abisyńskiego cesarza.angielskiego króla obslugiwał oberkrlner Skowronek z hotelu "Praga".może drobny szczegół ale wydaje się być zasadniczy dla tytułu książki.pozdrawiam iza