Dodany: 07.10.2006 10:58|Autor: norge

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Lapidarium
Kapuściński Ryszard

Opisać nasz świat


Nie da się ukryć, że mojemu pokoleniu przyszło żyć w "ciekawych czasach", kiedy to upadały i rodziły się nowe systemy, znikały i powstawały państwa, a dostęp i przepływ wszelakiej informacji tak się rozpędziły, że zwyczajnie przestaliśmy za nimi nadążać. Z trudem przychodzi rozpoznać w dzisiejszej rzeczywistości tamten świat, w którym kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu się urodziliśmy. Kapuściński próbuje w swoim "Lapidarium" ten czas późnych lat 70. i początku 80. jakoś objąć i opisać, ale czy da się taką ilość wrażeń i myśli zawrzeć na kilkudziesięciu stronach? Jedno jest pewne, nie może w takiej książce być ani jednego zbędnego zdania. I nie ma.

"Lapidarium" Ryszarda Kapuścińskiego to zapiski z podróży, nie tylko tej rozumianej jako przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale pojmowanej szerzej, jako pewien rodzaj podróży w głąb siebie. Autor wnikliwie obserwuje świat, śledzi wydarzenia, rozmawia z ludźmi, czyta oraz posługuje się wypisami z wielkich ksiąg filozofów, historyków, pisarzy. Rozmyślając, "przepuszczając" to wszystko przez pryzmat własnych doświadczeń wyciąga wnioski, czasem w formie przenikliwych, proroczych diagnoz. Dużo w tym refleksji nad światem, smutku, zadumy i przeczuć. Autor zwierza się czytelnikowi: "Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło"*. I jeszcze jedno spostrzeżenie: "Zło jest tłumione przez kulturę, ale gdy się uwalnia, tracimy nad nim kontrolę"*.

Pisarz zastanawia się nad wieloma problemami, które nurtują dziś niejednego myślącego człowieka. A więc i mnie, bo do takich chciałabym się dumnie zaliczać :-). Może dlatego odebrałam tę książkę tak, jakby była odpowiedzią na moje własne wątpliwości i pytania. Jednocześnie skierowała ona moją uwagę na rzeczy, o których w pędzie życia łatwo zapomnieć, przeoczyć. Kiedy patrzę wstecz na niektóre moje czytatki w BiblioNETce odkrywam, że wiele z nich dotyka spraw poruszanych przez Kapuścińskiego. Zawsze fascynował mnie problem starzenia się, pytanie, dlaczego ludzie podróżują, jak rodzi się zło, czym jest nędza, jak rozumieć i odtwarzać przeszłość. Chętnie dyskutowałabym również na inne tematy. Co sprawia, że pewien typ literatury, na przykład realizm magiczny, biografie, esejo-reportaże, stał się w ostatnim czasie tak popularny? Jaka jest najistotniejsza różnica między Wschodem i Zachodem? Co to znaczy dla człowieka znaleźć się bliżej natury? Nigdy nie będę potrafiła tak precyzyjnie sformułować swoich myśli jak Ryszard Kapuściński, więc wypadałoby mi go tu tylko cytować i cytować pełnymi garściami. Tego jednak nie zrobię, bo najlepiej sięgnąć po oryginał i przekonać się samemu, że zwięzłe i krótkie zdania "Lapidarium" trafiają w samo sedno. Z entuzjazmem polecam.


---
* Ryszard Kapuściński, "Lapidarium", wyd. Czytelnik, Warszawa 2003.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8795
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: --- 08.10.2006 01:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie da się ukryć, że moje... | norge
komentarz usunięty
Użytkownik: librarian 08.10.2006 04:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie da się ukryć, że moje... | norge
Masz rację pisząc, że Kapuściński, często mówi o problemach, które niejako wspólnie odczuwamy. I umie trafnie ująć to w słowa. Jest on jednym z moich ulubionych współczesnych pisarzy, do którego wracam często. A ponieważ nie mam wielu książek Kapuścińskiego w domu, często korzystam z świetnej strony internetowej o nim, gdzie można zanleźć obszerne fragmenty jego Lapidariów:
http://serwisy.gazeta.pl/kapuscinski/0,0.html

Użytkownik: anndzi 08.10.2006 13:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację pisząc, że Kap... | librarian
Właśnie kończę "Lapidarium". To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Kapuścińskiego, ale wiem, że nie ostatnie. Złote myśli, którze przepisałam do mojego specjalnego zeszytu zajęły kilka stron.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.10.2006 15:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie kończę "Lapi... | anndzi
Mnie też. Po jakimś czasie stwierdziłam, że to mi nie wystarcza, i sukcesywnie zaopatrzyłam się we wszystkie kolejne tomy "Lapidariów". Takiego połączenia wspaniałego zmysłu obserwacyjnego, analitycznego umysłu i przede wszystkim nieprawdopodobnej biegłości w posługiwaniu się piękną, literacką polszczyzną ze świecą szukać.
Użytkownik: norge 08.10.2006 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie też. Po jakimś czasi... | dot59Opiekun BiblioNETki
A możesz mi napisać tak króciutko o kolejnych tomach Lapidarium? Który jest najciekawszy i o czym jest ostatni, piąty?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.10.2006 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: A możesz mi napisać tak k... | norge
Kolejne części „Lapidariów”, podobnie jak pierwsza, są zbiorem luźnych zapisków i refleksji, czy to z podróży po świecie, czy z obserwacji czynionych na bieżąco „tu i teraz”. Niemniej jednak da się wyróżnić kilka tematów dominujących w treści poszczególnych tomików.
I tak w „Lapidariach II” są to: warsztat twórczy pisarza/ reportera; związki między historią – polityką – etnicznością (tu m.in. zwrócenie uwagi na szczególne cechy Polski, Rosji, Niemiec); globalizacja i regionalizacja jako procesy kształtujące współczesny świat. W „III” – związki pomiędzy historią, filozofią, techniką i elektroniką a kulturą; ogólne rozważania na temat sztuki; miejsce reportażu w literaturze; dewaluacja lub zmiana zakresu pojęć/idei; kontakt człowieka z przyrodą; sporo też refleksji z różnych lektur. W „IV” – zależności między cywilizacją a kulturą; rola książki w tworzeniu oblicza kultury i w życiu człowieka; Polska i Europa wczoraj i dziś. W „V” – dużo o ogólnej sytuacji politycznej i ekonomicznej świata, znów powrót do zagadnień globalizacji; oblicze współczesnych mediów; różne aspekty twórczości, nie tylko literackiej. Nie potrafię zawyrokować, czy któryś tomik jest lepszy; dla mnie wszystkie prezentują poziom ponadprzeciętny, zachwycają piękną polszczyzną, imponują rozległością zainteresowań autora i zdolnością analitycznego myślenia.
Jak dysponujesz funduszami, to spraw sobie przyjemność i kup wszystkie – podejrzewam, że w księgarniach internetowych np. w Merlinie, powinni mieć pełny wybór – nie pożałujesz; ile razy do nich sięgałam, trudno zliczyć, i dalej nie mam dość.
Użytkownik: norge 09.10.2006 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejne części „Lap... | dot59Opiekun BiblioNETki
Bardzo dziękuję za odpowiedź, o jaką mi chodziło :-) Jeśli się zdecyduję kupić dalsze tomy, to właśnie w Merlinie.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: