Dodany: 21.09.2006 17:11|Autor: Simmonides

Ogólne> Matury

Utopie i antyutopie w literaturze - sposoby kreowania i ich funkcje


Zastanawiam się nad wybraniem tego tematu do mojej ustnej matury. Na razie jest to typ najbardziej mi pasujący, choc jeszcze ostatecznie zdecydowany nie jestem. Jako antyutopie mam juz kilka przykładów dzieł do pracy nad nimi - "Rok 1984", "Folwark Zwierzęcy", "Nowy wspaniały świat", "My" czy "Dawca". Jednocześnie trochę brakuje mi pomysłów na utopie;) Macie może jakieś propozycje? Z góry dziękuję za wszelką pomoc i życzliwość:) Zastanawiam się też trochę nad wizją tej pracy... i tutaj także sugestie mile widziane, acz niekonieczne:) Dziękuję bardzo:)
Wyświetleń: 33660
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 31
Użytkownik: Simmonides 21.09.2006 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
Oczywiście jest też możliwość uznania tych samych książek które zaliczyłem do antyutopii - np. "Folwarku zwierzęcego", "Dawcy", czy "My" - jako utopii DO PEWNEGO MOMENTU, kiedy okazuje się jednak że utopia nie istnieje. Czy to dobry tok myślenia?
Użytkownik: 00761 21.09.2006 17:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście jest też możli... | Simmonides
T. Morus "Prawdziwie złota książeczka o najlepszym urządzeniu rzeczypospolitej i o nowej wyspie Utopii"

I. Krasicki "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (idealna wyspa Nipu)
Użytkownik: hankaa 21.09.2006 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście jest też możli... | Simmonides
Wg mnie dobry.
O utopii jest dużo w lekturach szkolnych. Coś było pani Tokarczuk o utopii,dzieło Morusa (More)? bodajże jak mi dobrze świta, twórca tego pojęcia (poprawcie jeśli się mylę), chyba Miłosz też coś stworzył.
Ja jeszcze tak nieśmiało dodam, że utopią mogłaby być Macondo z "Sto lat samotności" Marqueza. Ale też do pewnego momentu. I dla mnie utopią jeszcze jest raj Adama i Ewy patrząc względem dzisiejszego świata... ale to dla mnie, nikt nie musi się z tym zgadzać.
Użytkownik: 00761 21.09.2006 17:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
Antyutopia czyli utopia negatywna powinna mieć za punkt wyjścia utopię właśnie, najlepiej T. Morusa. Niezbyt - moim zdaniem - szczęśliwym pomysłem byłoby pokazywanie antyutopii "od pewnego momentu". W "Folwarku..." od razu przecież na rzekomo idealnym obrazie są wyraźne skazy, utopii tam po prostu nie ma. Zatem -wg mnie - byłoby logicznie wyjść do wzoru do antywzoru.

Pozdrawiam i życzę ciekawych pomysłów;)
Użytkownik: Simmonides 21.09.2006 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Antyutopia czyli utopia n... | 00761
Okay, folwark może nie jest zbyt dobrym przykładem. Ale np. "My" Zamietowa, gdzie przez całkiem spory kawałek książki bohater sam uważa, że żyje w świecie idealnym, i przekonuje do tego czytelników. Dopiero "po czasie" zdaje sobie sprawę z tego, że tak nie jest, pod wpływem (a jakże;)) kobiety.
Ale może faktycznie, lepszym rozwiązaniem jest zarzucenie tego pomysłu:) To tylko takie moje przebłyski były. A mógłbym zapytać co rozumiesz pod pojęciem "wyjść od wzoru do antywzoru"? Bo nie wiem czy podobnie to pojmujemy:) Dzięki za wszelkie uwagi:)
Użytkownik: emkawu 21.09.2006 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Okay, folwark może nie je... | Simmonides
Zamiatina :-)

Świat, w którym żył bohater Zamiatina nigdy nie był idealny - tylko że on to nie od razu zauważa.

Jako podbudowę teoretyczną polecam "Spotkanie z utopią" Szackiego. Trochę przegadana to książka, ale warto się zapoznać.
Użytkownik: Simmonides 21.09.2006 18:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiatina :-) Świat, w... | emkawu
Ehh, chyba nastrój streso-maturalny się udziela już:P Nie wiem skąd mi się Wziął ten Zamietow, oczywiście, Zamiatina:)
Dobrze, ostatecznie już odrzucam pomysł użycia antyutopii to przedstawienia utopii:)
A "Spotkanie z utopią" jakąś godzinę temu znalazłem, całkowicie przypadkiem, w googlach:) I oczywiście mam zamiar się zapoznać, im więcej książek przerobię tym lepiej, uważam. Oczywiście w granicach rozsądku. Choćby dla ogólnego rozeznania:)
Użytkownik: hankaa 21.09.2006 18:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ehh, chyba nastrój streso... | Simmonides
Najważniejsze, byś dobrze przerobił wybrane książki do tematu. U mnie w klasie był taki przypadek, że pani z komisji zapytała się dziewczynie, jakiego koloru miała suknię Zygmuntowa z "Nad Niemnem" z jakieś tam okazji... Warto znać jeszcze ze dwie, trzy inne pozycje, aczkolwiek wiele tematów tego nie wymaga, komisje zazwyczaj chcą pomóc i nie wybiegają poza to, o czym jest prezentacja.
P.S. Nie denerwój się już:) Nie warto się denerwować, uwierz mi. A na pewno jeszcze nie teraz. Korzystaj jeszcze z tej pięknej jesieni, maturka jest prosta ;)
Użytkownik: 00761 21.09.2006 18:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Okay, folwark może nie je... | Simmonides
Od utopii do antyutopii, czyli od wzoru idealnego społeczeństwa/świata do jego negacji.

"Burza mózgów" to początek dobrze wróżący prezentacji.;) Na pewno i tak będziesz musiał weryfikować pomysły i selekcjonować (straszne słowo) materiał. Wartość prezentacji polega też na różnorodności przykładów. I ważne jest także to, by była jak najbardziej "Twoja", czyli abyś był w pełni przekonany do tego, co i jak chcesz powiedzieć. I nie próbuj "powiedzieć wszystkiego", to ogromny temat, a jeśli dobierzesz zbyt wiele przykładów, praca będzie płytka.
Użytkownik: Simmonides 21.09.2006 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Od utopii do antyutopii, ... | 00761
Dzięki za rady:). Co do "płytkości pracy" i "ogromu tematu" jestem z tym dobrze zapoznany - od roku moja polonistka wpaja nam dokładnie to samo. Zawsze podkreśla, że wielokrotnie na maturze siedząc w komisji przekonała się, iż o wiele lepsza jest praca oparta na 2-4 konkretnych książkach, dobrze przestudiowanych, niż na pozycjach np. 10 czy 15 - bo wtedy siłą rzeczy człowiek nie dość że chce "powiedzieć wszystko" co w czasie tych kilkunastu minut jest absolutnie niemożliwe (najczęściej niestety wtedy spłyca się niemiłosiernie wątki) to jeszcze w dodatku niejako "rozmienia się na drobne". Więc ten problem mam za sobą:)
Przeraziła mnie wypowiedź o kolorze sukni;) Ale mam nadzieję, że to taki bardziej tylko drastyczny przypadek, ostatecznie nie ma to chyba większego znaczenia dla pracy:) Chyba, że tytuł prezentacji brzmi "przekrój przez kolory sukni bohaterów literackich w różnych epokach" ;).
Dziękuję bardzo wszystkim za wszystkie rady:) Mam nadzieję, że "maturka jest prosta";)
Użytkownik: --- 22.09.2006 02:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
komentarz usunięty
Użytkownik: --- 22.09.2006 02:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
komentarz usunięty
Użytkownik: Natii 23.09.2006 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: komentarz usunięty | ---
Jak najbardziej pasują. :-)
Użytkownik: Simmonides 23.09.2006 23:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak najbardziej pasują. :... | Natii
A mogłaby któraś z Was podać jakieś konkretne tytuły jego? Bo szczerze mówiąc, to nie orientuję się w jego twórczości kompletnie;)
Użytkownik: Natii 24.09.2006 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: A mogłaby któraś z Was po... | Simmonides
Polecam następujące: "Wyspa doktora Moreau", "Wehikuł czasu" oraz "Ludzie jak bogowie". O każdej możesz przeczytać w BiblioNETce. :-)
Użytkownik: meddle 26.09.2006 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam następujące: &quo... | Natii
Wells jest o tyle interesującym pisarzem, że w jego dorobku można natknać się zarówno na utopie, jak i antyutopie. Polecam wstęp do "Historii świata" jego autorstwa wydanej w serii Biblioteka Narodowa - tam dość dokładnie omówione są poszczególne okresy jego twórczości.
Użytkownik: --- 22.09.2006 02:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
komentarz usunięty
Użytkownik: exilvia 22.09.2006 16:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się nad wybra... | Simmonides
"Nowa Atlantyda" Bacona, "Miasto słońca" Campanelli - utopie
Użytkownik: Simmonides 22.09.2006 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nowa Atlantyda"... | exilvia
Dziękuję bardzo za podpowiedzi:) Martwi mnie tylko jedna sprawa... mianowicie duża część z tych książek jest kompletnie nieosiągalna... "Nowa atlantyda" ma w mojej bibliotece jeden egzemplarz, Z kupnem bardzo ciężko. Podobnie ma się sprawa z "Utopią", z tą różnicą, że jej praktycznie nie da się kupić. "Miasto słońca" - w bibliotece brak, nie do kupienia także.... coraz bardziej zniechęcam się do tego tematu. Ale brnę w to dalej:)
Użytkownik: exilvia 23.09.2006 00:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję bardzo za podpow... | Simmonides
Wiem, czego potrzebujesz - dostępu do biblioteki uniwersyteckiej. Albo czytelni filozoficznej na uniwersytecie. Te książki tam na pewno są :) Na moim uniwersytecie są łatwo do znalezienia, więc na innych także nie powinno być problemu. Powodzenia! (a jeszcze jedno:sprawdzałeś w internetowych bibliotekach, projekcie Gutenberga?).
Użytkownik: Simmonides 23.09.2006 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, czego potrzebujesz ... | exilvia
nie, nie sprawdzałem na internetowych bibliotekach:) Mogłabyś podać adres?
A co do biblioteki Uniwersyteckiej, to może być problem... bo w moim mieście biblioteki uniwersyteckiej brak, za kilka lat ma być dopiero zbudowana... (Uniwersytet od 4 lat dopiero jest). A nie mam możliwości ani specjalnie czasu dojeżdżać często to większych miast, gdzie takowe biblioteki są... i tutaj jest problem:(
Użytkownik: Simmonides 23.09.2006 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: nie, nie sprawdzałem na i... | Simmonides
Przeszukałem znane mi biblioteki internetowe. Jedynie na projekcie Gutenberg znalazłem to czego szukam, niestety po angielsku, co było do przewidzenia... a tak dobrze to ja angielskiego nie znam...
Użytkownik: 00761 23.09.2006 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: nie, nie sprawdzałem na i... | Simmonides
Nie chcę, broń Boże, przycinać Ci skrzydeł, ale... Wyluzuj! 20 pkt za prezentację, której wyniki i tak niewiele uczelni bierze pod uwagę, można zdobyć naprawdę mniejszym kosztem. Info. o "Utopii" More'a możesz podać we wstępie nawet na podstawie wiadomości encyklopedycznych, możesz rozwinąć to Krasickim (raczej dostępny), a obrazów antyutopii masz już, ile dusza zapragnie - czyt. nawet za dużo. Jeszcze jakiś sensowny cytat jako motto i to Ci wystarczy, żeby zabłysnąć.;) Nie piszesz pracy licencjackiej czy magisterskiej, a zyskany czas lepiej wykorzystać na solidne przygotowanie się do pozostałych egzaminów.
Użytkownik: Simmonides 23.09.2006 23:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie chcę, broń Boże, przy... | 00761
Dziękuję za bardziej pocieszający komentarz:) Owszem, z pewnością można to zrobić tak, jak powiedziałaś. Ale sądzę też, że warto mieć np. 2-3 książki przerobione "utopijne", choćby z tego powodu, żeby móc wybrać do dokładnego opracowania tą, która mi najbardziej będzie "leżała". No i dla ogólnego rozeznania w temacie także się przyda. Co nie znaczy, że wszystkie będę omawiał na maturze oczywiście, co za dużo to niezdrowo.
Użytkownik: 00761 24.09.2006 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za bardziej poci... | Simmonides
:) No to jeszcze dorzucę Ci trochę materiału do przemyśleń na temat utopii.

Platon, Państwo
Żeromski, Przedwiośnie (szklane domy)
Szymborska, Utopia

Skoro masz także sposoby kreowania w temacie, może warto włączyć do rozważań także poezję?
Użytkownik: Simmonides 24.09.2006 11:48 napisał(a):
Odpowiedź na: :) No to jeszcze dorzucę ... | 00761
Myślę, że jak najbardziej warto:) Przynajmniej 1-2 teksty, jako jakieś przykłady. Dziękuję bardzo za kolejny materiał:) O Platonie też myślałem, Żeromski siłą rzeczy i tak przede mną, za Szymborską dziękuję bardzo:) W sumie rzecz biorąc, to właśnie sposoby kreowania są dla mnie największym wyzwaniem w tym temacie, bo nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Rola w literaturze jest moim zdaniem dość prosta i jednoznaczna, kwestia tylko ułożenia tego logicznie i przemyślenia wszystkiego. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie, zwłaszcza co do sposobów kreowania:)
Użytkownik: exilvia 24.09.2006 19:05 napisał(a):
Odpowiedź na: nie, nie sprawdzałem na i... | Simmonides
No to mogę Ci tylko polecić streszczenia tych książek w książkce Szackiego: "Historia myśli socjologicznej".
Użytkownik: kasiula89 27.12.2007 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: No to mogę Ci tylko polec... | exilvia
ja chciałam wykorzystać tutaj Śródziemie z 'Władcy Pierścieni' Tolkiena. myślicie, że to dobry pomysł? mam jednak problem jak mam to opisać. czy po kolei zanalizować każdą krainę: Shire, Lorien, Gondor itd.? czy tak jak jakoś w skrócie ogólnie przedstawić to wszystko? proszę o radę:)
Użytkownik: Elevatorman 25.09.2008 00:10 napisał(a):
Odpowiedź na: ja chciałam wykorzystać t... | kasiula89
zdaje w tym roku mature tzn w 2009 ;p no i mam zamiar wziąść ten temat

chcę wziąść takie książki jak Władcę much, 1984, Nowy Wspaniały Świat i My nie wiem tylko co z utopią muszę iść poszukać Utopię Morusa...
Użytkownik: mareksb 03.01.2009 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na: zdaje w tym roku mature t... | Elevatorman
Ja wybrałem podobny temat,ale szczerze mówiąc to jeszcze nie znam książek do tego tematu narazie robie tylko bibliografie i chciałbym się zorientowac czy ksiązki które wybrałem nadają sie do mojego tematu...

Funkcje światów utopijnych. Przedstaw funkcjonowanie motywu w odniesieniu do dwóch wybranych epok literackich.

1. I. Krasicki, Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki, Warszawa 1951
2. G. Orwell, Rok 1984, Warszawa 1993
3. Wolter, Kandyd, czyli optymizm, przełożył Tadeusz Żeleński (Boy), Wrocław 1996
no i moze jeszcze Utopia Morusa
Czy te ksiązki sie nadają?? czy któraś z nich jest bardziej o antyutopii niz o utopii??
Użytkownik: ewka_609 05.01.2009 18:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wybrałem podobny temat... | mareksb
Ja też mam podobny, ale ograniczenie do antyutopii w literaturze XX wieku. Jak na razie przeczytałam 'Nowy wspaniały świat', jestem w trakcie 'Folwarku Zwierzęcego'. Zastanawiam sie co jeszcze. Mam Pianolę, My, Limes Inferior, Rok 1984 i Władce much. Nie wiem co wybrać.. No i jeszcze te paskudne opracowania... Skąd je wziąć do takiej książki jak np. "My" czy "Pianola"?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: