Dodany: 14.09.2006 13:46|Autor: cuayatl

Ciekawe dla ludzi ciekawych

W przeciwieństwie do autorów umieszczonych tu dotychczas opinii, uważam, że "Wędrówki" są wciągającą, frapującą i dającą do myślenia książką.

Jest to zbiór wyselekcjonowanych wspomnień, tworzących spójną i przemyślaną całość. Każda opowiedziana historia, refleksja czy anegdota ma coś na celu, nie jest integralna - jest elementem, który buduje cały przekaz Crichtona. Duchowy przekaz.

Jeśli w tej książce Crichtona szuka się tego, co w jego pozostałych, to faktycznie - nie znajdzie się tego. Nie ma porywającej akcji, nie ma barwnych postaci, skomplikowanej fabuły i zaskakującego finału. To nie kryminał czy science fiction. To druga twarz Crichtona - ta życiowa, kontemplacyjna.

Jego opowieści można odbierać dosłownie (i wtedy są po prostu zwykłymi historiami), lub metaforycznie (i wtedy odkrywa się ich głębię i sens). Potrzeba tylko trochę elastyczności i otwartości na idee, możliwości i poglądy inne niż swoje.

Z pewnością książka nie jest dla tych, którzy uważają rozwój duchowy, osiąganie większej (samo)świadomości i ezoterykę za wymysły i fantazje - ponieważ na tej stronie rzeczywistości skupia się Crichton.

Polecam ją ludziom "poszukującym prawdy".