Dodany: 08.09.2004 17:00|Autor: Vilya

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Ex libris: Wyznania czytelnika
Fadiman Anne

2 osoby polecają ten tekst.

Radość czytania


"Między nami po ulicy,
pojedynczo i grupkami,
snują się okularnicy ze skryptami.
I z książkami,
z notatkami,
z problemami, kompleksami.
Itd., itp.,
itp., itd.,
itd".

Echo znanej piosenki Agnieszki Osieckiej towarzyszyło mi przez cały czas, gdy rozkoszowałam się (za szybko, za szybko!) lekturą tych króciutkich felietonów, błyskotliwych perełek, skrzących się od ironii i pobłażliwego uśmiechu, koniecznie z przymrużeniem oka. Z tym tylko zastrzeżeniem, że tekstu owego nie byłam w stanie zostawić w spokoju, z każdą stroną nachodziła mnie coraz większa ochota, żeby miast słowa „okularnicy” wstawić „książkoholicy”. To dla nich jest ten drobiazg, pieczołowicie chroniony przez ładną, twardą okładkę, mającą zabezpieczyć zawartość przed zaczytaniem na śmierć. Co tej książeczce grozi – wie każdy czytelnik, dla którego lektura książek o książkach stanowi podwójną rozkosz.

Bez wątpienia wiem o tym ja.

Wie o tym również Anne Fadiman. Udało się jej coś nieprzeciętnego – na zaledwie 170 stronach zmieściła obok siebie błyskotliwy esej o połączeniu biblioteczek, stanowiących przeżycie i wyzwanie jeszcze większe aniżeli ceremonia zaślubin, budzący grozę w sercu każdego czytelnika, pałającego wobec literatury miłością dworską (określenie zaczerpnięte z tejże książki), tekst o różnych sposobach czytania, felietony o jedzeniu w powieściach, o Specjalnych Półkach, na których u autorki znajdują się książki tych, którzy „okazali się może ofermami i nieudacznikami, ale na Boga, byli dżentelmenami w każdym calu”, nie zabrakło miejsca na opisy czułego obchodzenia się z poszczególnymi egzemplarzami, na wędrówkę po antykwariatach i bibliotekach. A przecież to nie wszystko! Sąsiadują tutaj ze sobą wczesne poetyckie próby autorki (sonet jako jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi opisu świata), wypowiedzi klasyków literatury angielskiej oraz sam pan Gladstone (nierozłączny, nawet tyle lat po śmierci, z Disraelim) ze swoim precyzyjnym traktatem o sposobach układania książek w każdej szanującej się bibliotece, zwłaszcza gdy miejsca niewiele. Podział, z którym Anne Fadiman byłoby zapewne trudno pogodzić się, gdy chodzi o układ książek na półkach jej własnej biblioteczki, znajduje całkowite uzasadnienie w tej niewielkiej książeczce.

Anegdota, żart, delikatna ironia – wszystko to stanowi o sile tej ujmującej, bardzo subtelnej eseistyki, której ktoś, dla kogo książka to tylko przedmiot, pozbawiony znaczenia emocjonalnego, nie zrozumie. To opowieść nie tylko o literaturze, to także historia czytelników. Na kartach tej historii obecna jest nie tylko sama autorka, ale także jej mąż George, dzieci, rodzice, brat, przyjaciele – przypomnienie wydarzeń z dzieciństwa stanowi często punkt wyjścia do opowiadania, które na twarzy czytającego wzbudzi uśmiech i może nawet jakąś tęsknotę. To nie tylko metoda konstruowania felietonu; to także ciche przypomnienie każdemu z nas, jak dużo zależy od tego, jaka atmosfera panowała w naszych domach. Nie ma w tych tekstach nic z dydaktyzmu, jest tylko bezgraniczny zachwyt nad książką. Ten zaś, w polskim wydaniu, wzmacniają jeszcze doskonałe, zabawne komentarze Jana Gondowicza – owe dopiski na marginesach, które bez wątpienia rodzina Fadimanów stosuje (czyżby dopisywane słynnym piórem, któremu poświęcono osobny felieton?).

Zachwyt, który każdemu książkoholikowi pozwala zapomnieć o problemach i kompleksach z tekstu Osieckiej. „Ex libris” to po prostu rozpisana na osiemnaście felietonów pochwała radości czytania.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8942
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: Agis 18.02.2005 09:25 napisał(a):
Odpowiedź na: "Między nami po ulicy, ... | Vilya
Mam dokładnie takie same wrażenia! A, choć nie wszystkie teksty przeczytałam z takim samym zainteresowaniem i ze śmiechem, to jednak jedność duchowa, która łączy mnie z osobą autorki, nakazuje mi książkę ocenić na szóstkę!
Użytkownik: kot 10.04.2005 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam dokładnie takie same ... | Agis
Świetna recenzja świetnej książki. Lektura obowiązkowa dla każdego mola książkowego!
Użytkownik: Dzióbek 03.06.2005 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Między nami po ulicy, ... | Vilya
Postaram się koniecznie zdobyć tę książke. W zamian mogę polecić coś równie smakowitego i też z serii "O nie! niech się jeszcze nie kończy!" Chodzi o pozycję "Książki i ludzie", zbiór wywiadów z bardzo znanymi molami książkowymi p. Barbary Łopieńskiej. Książkę tę szczęśliwie nabyła jakiś rok temu w taniej księgarni. Najlepiej wydane 7 zł w moim życiu!
Użytkownik: Vilya 05.06.2005 00:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Postaram się koniecznie z... | Dzióbek
Też już czytałam. :-) Moim zdaniem wywiady Łopieńskiej to rzecz jeszcze bardziej smakowita niż recenzowane eseje, ale to kwestia dość subiektywna. Ale swojego egzemplarza nie mam, czego bardzo żałuję. Trafi w moje ręce jednak, na zawsze, bez wątpienia. ;-) Rozczula mnie zwłaszcza opowieść o mieszkaniu prof. Janion. :-D
Użytkownik: Agis 07.06.2005 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Też już czytałam. :-) Moi... | Vilya
Niestety ja od dawna poszukuję tej książki Łopieńskiej i nic. Nigdzie nie widziano, nigdzie nie słyszano...
Użytkownik: dorrri 26.01.2011 23:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Niestety ja od dawna posz... | Agis
A ja się zachwyciłam tylko trochę, bo oczywiście motywy takie jak: budowle z książek, księgozbiory połączone węzłem małżeńskim, urodzinowy prezent w postacie kilku kilogramów antykwarycznych zdobyczy, upersonifikowanie książki poprzez dedykacje i zapiski na marginesie są rozczulające i utwierdzają w przekonaniu, że między bibliofilami różnych nacji istnieje pokrewieństwo dusz. Ale, w tym zbiorku męczył mnie równocześnie kontekst amerykański. Miałam wrażenie, że z racji niezrozumienia kontekstu kulturowego wiele smaczków mi umykało, więc ostatecznie lektura mnie nieco zirytowała. Dobrze chociaż, że redaktor wydania opatrzył każdy rozdział notami, nieco rozjaśniającymi pojęcie o rodzimej rzeczywistości autorki. Żałuję, że zamiast odwołań do G.E College Bowl nie mogłam odnajdywać bardziej swojskich odniesień do Wielkiej Gry. Z tego względu pozycję Barbary Łopieńskiej Książki i Ludzie oceniam znacznie wyżej. Poza tym mam wrażenie, że Fadiman miejscami bywa przeintelektualizowana.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: