Dodany: 09.02.2004 22:05|Autor: nieznany

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Siódmy krzyż
Seghers Anna (właśc. Radvanyi Netty)

Krzyż dla Heislera


Akcja książki rozgrywa się w Niemczech w jesieni roku 1937. Autorka ukazuje zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie niemieckim od czasu przejęcia władzy przez faszystów. Podstawę fabuły stanowi ucieczka siedmiu więźniów z obozu koncentracyjnego Westhofen. Jak się okazuje, ludzie po otrzymaniu wiadomości dotyczącej całego zajścia reagują w różnorodny sposób na całe zdarzenie. Zwłaszcza wobec głównego bohatera, komunisty Georga Heislera.

Przeczytałam tę ksiażkę, ponieważ była ona m.in. natchnieniem dla Andrzeja Szczypiorskiego do napisania "Początku". Chciałam przekonać się, co takiego napisała Anna Seghers, co stało się inspiracją do napisania bestsellera owych czasów, chciałam również dopatrzyć się podobieństw, jakie mógł autor zachować w swoim dziele. "Siódmy krzyż" poświęcony jest umarłym i żywym antyfaszystom Niemiec. Niezmiernie zaciekawiła mnie ta informacja, ponieważ nastawiłam się w jakiś sposób, iż będzie to książka o społeczeństwie niemieckim, które jest mi dalekie i nieznane, tym bardziej że są to mieszkańcy narodu zbliżającego się ku wojnie. Warto zauważyć podobieństwo między mieszkańcami Niemiec roku 1937 a Polakami z "Początku" A. Szczypiorskiego.

Dzieło to niezwykle mnie zafascynowało i dało wiele do myślenia, ukazało różne oblicza osobowości postaci, jakie wystąpiły w analizowanej książce. Gorąco zachęcam do przeczytania tej dramatycznej powieści i zapewniam, że nikt nie rozczaruje się po zapoznaniu się z nią.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 13793
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: dagunia1 07.03.2004 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Akcja książki rozgrywa si... | nieznany
Człowieku! jesteś pierwszą osobą, która czyta Annę Seghers (siebie nie liczę). Ulżyło mi, bo już myślałam, że ja czytam tylko to, czego już nikt inny nie chce dotykać. Gdyby Ci się chciało napisać:dagunia1@o2.pl
Użytkownik: lady P. 17.03.2004 09:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Człowieku! jesteś pierwsz... | dagunia1
Jeśli spodobał wam się "Siódmy krzyż", to myślę, że powinniście też sięgnąć po "Każdy umiera w samotności" Hansa Fallady. Wstrząsająca książka!!
Użytkownik: Bozena 11.07.2005 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli spodobał wam się "S... | lady P.
Witam,Lady...
Zdumiona jestem...Nareszcie...Ty czytałaś...
Książkę Hansa Fallady"Każdy umiera w samotności"czytałam bardzo dawno, może 7 a może 8 lat temu.Wrażenie jej nosiłam w sobie przez te lata i ...dziwiłam się, że Hans Fallada (Rudolf Ditzen)powieściopisarz niemiecki(1893-1947) jest tak mało u nas znany (napisał więcej)...A "Każdy umiera w samotności"to antyfaszystowska powieść.Antyfaszystowska...Powieść wstrząsająca,znakomita,doskonale napisana
i zawierająca wciąż aktualne, aczkolwiek bardzo smutne przesłanie:każdy umiera w samotności...
Pozdrawiam.
Użytkownik: arachnee 07.06.2005 17:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Człowieku! jesteś pierwsz... | dagunia1
Ja sobie to wypraszam, też przeczytałam "Siódmy krzyż". Wprawdzie musiałam, ze względu na kierunek studiów, jaki wybrałam, co jednak nie zmienia faktu, że bardzo mi się ta książka podobała.
Użytkownik: ospa92 23.05.2007 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja sobie to wypraszam, te... | arachnee
ja lubie ką książke jest bardzo historyczna jak dla mnie <mówi o Niemczech nasz sąsiadach i to przed II wojną swiatową wiec......>
Użytkownik: nova.nike 06.06.2010 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Akcja książki rozgrywa si... | nieznany
Ja się niestety książką rozczarowałam. Według mnie jest na siłę przedłużana. Spodziewałam się naprawdę różnych dyskusji o ucieczce, o obozie, o więźniach, tymczasem wcale nie ma tego zbyt wiele. Mamy ukazany stosunek różnych ludzi do tego co się stało, ale według mnie autorka potraktowała go strasznie powierzchownie, wptalając wiele niepotrzebnych scen, które zapełniają książkę i niewiele odnoszą się do teoretycznie jej celu, ukazania społeczeństwa niemieckiego przed wojną. Gdzie są te rozmowy o tym jacy to są ludzie, o tym co powinno się z nimi zrobić? Gdzie jest dyskusja czy choćby bardziej szczegółowa informacja o tym co się stało z niektórymi, jaka zaszła w nich przemiana? Gdzie dyskusje między jednym z liderów ucieczki a władzami obozu? Nie ma tu bardzo wielu, naprawdę istotnych rzeczy. A już sam koniec jest bardzo infantylny, i nie chodzi tu o powodzenie w ucieczce, ale o te nagłe spotkania i miłości. Na poczatku zamierzałam przeczytać więcej książek autorki, ale gdy na końcu książki przeczytałam, że właśnie to jest jej szczytowe dzieło, to raczej sobie pozostałe odpuszczę.
Użytkownik: Tajson 30.06.2010 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja się niestety książką r... | nova.nike
Zgadzam się z Nową Niką. Słaba książka, bo realia historyczne i psychologia bohaterów zostały słabo oddane. Facet uciekł z obozu i tyle. Jak wyglądały Niemcy przed wojną? Jak Niemcy postrzegali sytuację w swoim kraju i jaki był ich stosunek do faszyzmu? Brakuje zaprezentowania różnorodnych postaw ludzkich na tle istniejącej wówczas sytuacji politycznej.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: