Dodany: 19.05.2006 21:19|Autor: kak

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Początek
Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.)

1 osoba poleca ten tekst.

...


Polak, Niemiec, Rosjanin, żyd, katolik, chrześcijanin, socjalista, komunista, liberał, demokrata, pacyfista, antysemita, filosemita, konformista, oportunista, sędzia, krawiec, młynarz, żołnierz, bandyta, zdrajca, oszust, przyjaciel, esesman, siostra zakonna, kolejarz, rentgenolog, matematyk, kobieta, mężczyzna, dziecko, Kryński, Seidenman, Fichtelbaum, Korda, Müller, Stuckler, Blutman czy Romnicki – człowiek, po prostu człowiek. Andrzej Szczypiorski przedstawia nam ludzi, których łączy jedynie czas i miejsce akcji, odsłania nam ich przeszłość, pokazuje szkic postaci, mówi o zainteresowaniach, słabościach, ale nie ocenia. Pozwala nam ich poznać, dzięki czemu sami możemy wyrobić sobie o nich zdanie, pokochać lub znienawidzić. Przedstawia nam ich w obliczu wojny i udowadnia nam, że nie jest to wojna polsko-niemiecka, polsko-rosyjska, antysemicka, ale „ogólnoludzka”. To nieważne, jakiej kto jest narodowości, wyznania, kim jest z wykształcenia, a kim z zawodu, w jakim żyje kraju, ważne, jaki jest i co nosi w sercu. Dlatego też Henio przyjaźni się z Pawełkiem, Müller ratuje Irmę Seidenman, którą zdradził Blutman, odludek Korda przyjaźni się z Irmą. Każdy z bohaterów toczy własną wojnę, wewnątrz siebie, z samym sobą, o swoje własne, prawdziwe JA. Pełni wątpliwości i nadziei, sparaliżowani strachem próbują sprostać próbie, której zostali poddani. Każdy z nich ma swój przepis na życie, tak samo jak każdy z nas ma swój gust i dlatego też nie zawsze będziemy oblizywać palce czytając „Początek”.

Mnie osobiście książka podobała się bardzo, bo jest sprawiedliwa w ocenie człowieka.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 19159
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Yvonne10 20.05.2006 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Polak, Niemiec, Rosjanin,... | kak
Książka ta rzeczywiście jest "magiczna", ma swój niepowtarzalny klimat. Idealnie ukazuje zachowanie ludzi w obliczy sytuacji nienatruralnych - tzn. takich ktróre nie dzieją się na codzień, nie daje się ich przewidzieć, a przez to nie da się określić jak zachowają się ludzie, którzy w nich się znajdą. I tak jak jest napisane wyżej książka pokazuje, że nie można jednoznacznie patrzeć na całą narodowość i określać jej jedną miarą. Szczególnie właśnie tak się dzieje w czasie wojny. A tutaj nie każdy Niemiec jest zły, tak samo jak nie każdy Żyd, czy Polak był tylko i wyłącznie ofiarą. Każdego człowieka oceniać trzeba osobno, nie używając do tego przyjętych ogólnie kanonów.
Użytkownik: tomcio 16.03.2007 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Polak, Niemiec, Rosjanin,... | kak
Wszystko, co powyżej napisane, prawdą jest. Z jedną uwagą - Szczypiorski jednak trochę ocenia - czasem robi to subtelnie, wręcz niezauważalnie, czasem bardziej rzuca się to w oczy. Zawsze jednak z wyczuciem, niekiedy z delikatną złośliwością, tak charakterystyczną dla choćby Żeromskiego. Dlatego czyta się przednio.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: