Dodany: 16.04.2006 11:33|Autor: kam90

Mowa

Ludzie!!! Unikajcie tej księgi jak ognia! Szkoda drewna na papier pod taki druk. Matko Bosko Częstochowsko! Harry rzucający się na wszystkich ze złością, nienawiścią, wściekłością i czym tam jeszcze. On ma być jakimkolwiek przykładem dla młodych? Obraża i poniża ten bohaterek od siedmiu boleści. Jedyną postacią ciekawą i krystalicznie dobrą jest tutaj Dumbledore. Czytelnicy tylko czekają na śmierć kolejnego bohatera. Autorka karmi dzieci śmiercią i przemocą. Faktem jest, że doskonale trafiła w koniunkturę napędzaną przez odmóżdżające gierki. Zamiast stworzyć coś pięknego, co obudziłoby piękne uczucia, i dającego mądrość - mamy antychrysta (Voldemorta) i walczącego z nim buntownika (Harry'ego). Już wolę Supermana, który jest mądry i dobry.

Nie dajcie się prądom nowoczesności i pieniądza, które de facto były przyczyną napisania tej książki i tej serii. Chętnie popolemizuję, jeśli ktoś się nie zgadza ze mną :p.

Użytkownik: Dunkelheit 27.10.2008 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Ludzie!!! Unikajcie tej k... | kam90
Piszesz tak, jakby to był twór szatana. Fakt, że ostatnie części już całkiem jawnie powiewają komercją, ale trudno było spodziewać się czegoś innego.
Co chciałam powiedzieć, to że nikt nie twierdzi, że to literatura najwyższych lotów - a gdzie tam! Ale jako lekturze dla rozrywki niewiele jej można zarzucić. Harry się rzuca, bo jest nastolatkiem, który dużo przeszedł i jakoś trzeba było to opisać. Gdyby był cukierkowy to zaraz wszyscy przeczepiliby się do jego sztuczności. Dumbledore był krystaliczny owszem, ale na początku, bo potem dziwaczeje, więc w tym momencie się nie zgodzę.
Nawiasem mówiąc, czytałam kiedyś ciekawy artykuł, jakoby Potter nawiązywał to II wojny światowej.

A poza Potterem: książki nie mogą być tylko bardzo piękne, bo ludzie nie poznaliby życia, nie mogliby ukształtować poglądów na wiele ważnych spraw polemizując z wielkimi osobistościami - autorami. Choć za mądrymi jestem całą duszą, to trzeba przyznać, że bez takich Potterów wiele osób nie zaczęłoby czytać. Niektórym potrzebna jest taka faza przejściowa.

Pozdrawiam!