Dodany: 06.02.2006 15:32|Autor:

Bajek jest tak naprawdę 14, ponieważ swego czasu jedna ("Wielki głód") została zdjęta przez cenzurę i teraz ją przywracamy. Są to najprawdziwsze bajki, zachwycające humorem i niezwykłością, a zarazem wielowarstwowe przypowiastki, których interpretacje można mnożyć, od politycznych po filozoficzne.

"Bajki o identyczności", "Legenda o cesarzu Kennedym" i "Teoria nie-uprawiania ogrodu" to pełne ironii i dowcipu kpinki z logiki i współczesnych teorii filozoficznych.

[Prószyński i S-ka, 2004]

Użytkownik: krasnal 30.11.2008 01:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Bajek jest tak naprawdę 1... | margot.
Z "13 bajek" najbardziej spodobała mi się... czternasta:) Ta cofnięta niegdyś przez cenzurę, "Wielki głód". Zafascynowało mnie, jak się cenzura sama przyznawała, właśnie przez niedopuszczenie do druku, że tak właśnie system postępuje;) Owszem, do druku bajka nie poszła, ale i tak przecież pewnie krążyła w drugim obiegu. Tak trafne teksty tak miały. A teraz, po latach, świetnie pokazuje pokrętną logikę ówczesnego systemu.
Z samej Lailonii najbardziej przypadł mi do gustu wstęp, czyli "Jak szukaliśmy Laoilonii". Pozostałe opowiadanka jakoś mniej.
Za to "Cztery bajki o identyczności" oraz "Legenda o cesarzu Kennedym" - znakomite:)