Dodany: 29.11.2005 21:45|Autor: Uhlurian

"Honor przede wszystkim"

"Pojedynek" jest jednym z dłuższych opowiadań Józefa Konrada Korzeniowskiego (znanego jako Joseph Conrad). Pisany jest językiem trudnym, co odstrasza lub zniechęca czytelników do sięgnięcia po tę pozycję. Tylko wytrwali mogą zebrać plon w postaci niezmiernej satysfakcji z przeczytania tej opowieści.

"Pojedynek" opisuje historię dwóch młodych pułkowników huzarów armii napoleońskiej, którzy w wyniku dość błahego zdarzenia zaczęli pałać do siebie "niechęcią". Niechęć ta objawiała się wieloma pojedynkami, w których żaden z nich nie odniósł jednoznacznego tryumfu.

W historii tej bardzo mocno uwydatniona jest kultura, system wartości i idee społeczeństwa francuskiego w okresie napoleońskim, kiedy to nawet najmniejsza skaza na honorze nie mogła obejść się bez udowodnienia swoich racji na tzw. "udeptanej ziemi".

"Pojedynek", pomimo trudnego języka, jakim jest pisany, wciąga - a sceny samych pojedynków (na swój sposób zabawnych) trzymają w napięciu.

Gorąco polecam miłośnikom Conrada oraz osobom lubiącym wyzwania.

Użytkownik: Bohun 14.06.2008 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pojedynek" jest jednym z... | Uhlurian
Zdecydowanie bardziej entyzjastyczną ocenę tego świetnego opowiadania Conrada wyraziłem w Biblionetce przy okazji oceny całego tomu "Sześć opowiadań", którego "Pojedynek" jest częścią.

Tutaj zaznaczę jedynie, iż - jakkolwiek sam autor podaje napoleońskie korzenie swojej "honorowej fobii" - skłonności Conrada do przywiązywania szczególnej wagi do tej kwestii wywodzą się z tradycji polskiej, sarmackiej. Etos rycerski jest właśnie tym, co odróżnia polską kulturę szlachecką wyrosłą z sarmatyzmu od zachodnioeuropejskiego etosu kupieckiego wyrastającego z zasad protestantyzmu.