Dodany: 27.09.2005 23:56|Autor: kak

Nadzieja

["Jutro"]

Książka opowiada o człowieku, który przez wiele lat uparcie poszukuje syna, który za młodu uciekł z domu. Po śmierci żony żyje już tylko dla niego, robi wszystko z myślą o nim, zaniedbuje siebie dla niego, bo mimo wszystko wciąż wierzy, że jego cudowny syn powróci jutro.

Użytkownik: Bohun 04.12.2022 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: ["Jutro"] Książka op... | kak
Moim zdaniem tematem książki jest nie tyle ojciec chłopaka, który uciekł z domu przed wieloma laty, ale kobieta, która wynajmowała mieszkanie u tego ojca. Ta kobieta poświęciła swoje życie opiece nad swoim ślepym ojcem, a przy okazji opiekuje się też tym drugim starcem - gospodarzem, który czeka na swojego syna.
Jak często u Conrada, mamy niedopowiedzenia i tajemnice. Czy młody mężczyzna, który trafił pewnego dnia do tego domu rzeczywiście był owym "synem marnotrawnym"?
Na to pytanie nie dostajemy odpowiedzi do samego końca. Bo też nie o rozwiązanie tej zagadki tutaj idzie, ale o skonfrontowanie dwóch życiowych postaw - owej młodej kobiety oraz "syna marnotrawnego", który sportretowany jest przez Conrada w sposób celowo prowokujący zwolenników mieszczańskiego życia.
O ile wynik tej konfrontacji nie jest oczywisty, o tyle oczywisty jest krytyczny stosunek autora do ojca "marnotrawnego syna", którego despotyczny charakter usprawiedliwia ucieczkę z domu dziecka.
Skonfrontowanie tej historii z jedną z najpiękniejszych historii biblijnych (nie wiem, czy zamierzone przez Conrada), dodaje tej historii dodatkowej głębi.
Na pewno nie jest to utwór należący do najwybitniejszych tekstów Conrada, ale na pewno wart jest lektury i zastanowienia.