Dodany: 16.09.2005 18:08|Autor:

Książka: Emigranci
Mrożek Sławomir
Notę wprowadził(a): Aangela

z okładki


„Emigranci” (1974) to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się „Tanga”, a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego.

Dwaj cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju zamieszkują wspólnie suterenę w nieznanym mieście Europy Zachodniej. Wyobcowany intelektualista, AA, wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, „chłoporobotnik” XX, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu: XX wykorzystuje AA materialnie, ten natomiast twierdzi, że obserwuje towarzysza pod kątem studiów nad niewolniczą mentalnością swych rodaków. AA, sam sfrustrowany i bezwolny, z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy, dorobkiewicza, którego jedynym celem w życiu jest poprawa własnego bytu. W tych warunkach obustronne konflikty i antagonizmy nabierają wyjątkowej ostrości.

W szerszym ujęciu konfrontacja pomiędzy AA i XX dotyka jednego z ważniejszych problemów w Polsce powojennej - rozdźwięku miedzy inteligencją i robotnikami. W finale dokonuje się synteza systemów wartości obu grup społecznych, zwiastująca przełamanie powstałych barier.

[Noir sur Blanc, 2003]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8959
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Elizabeth 09.10.2005 02:30 napisał(a):
Odpowiedź na: „Emigranci” (1974) to naj... | Aangela
Mrożek w całej okazałości ze swymi charakterystycznymi tragikomicznymi, pełnymi oryginalności dialogami. Sztuka na pozór lekka, zabawna, ale zarazem zmuszająca do chwili zadumy. Przy okazji zaś myślenia, świetnie oddaje jego istotę jedna z rozmów pomiędzy bohaterami:

AA: A czy nigdy nie myślałeś o tym, żeby myśleć więcej?
XX: Myśleć o myśleniu?
AA: Można to tak określić.
XX: Nie, taki głupi to ja nie jestem.
Użytkownik: anndzi 14.01.2009 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: „Emigranci” (1974) to naj... | Aangela
Genialne dialogi, świetne sylwetki psychologiczne bohaterów. Polecam gorąco.
Użytkownik: Rigel90 21.12.2011 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Genialne dialogi, świetne... | anndzi
Zgadza się. Ale mi "Godotem" zalatywało, przebecketowska sztuka. Prze, pre, prze:)

Ach, ten tag trochę nieszczęśliwie dodany, wydaje mi się. Akurat wśród problemów poruszonych w dramacie emigracja stanowi najmniejszy. Przynajmniej taka ma opinia.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: