Dodany: 08.08.2005 12:09|Autor: kinga podgorska

To po prostu trzeba przeczytać

Po lekturze pewnego typu książek(nie jestem nawet w stanie zdefiniować jakiego:-)), przed czytelnikiem staje niełatwe zadanie dotyczące odpowiedzi na pytanie: "dlaczego mi sie ta książka spodobała?". W takich wypadkach niemożność jasnej odpowiedzi jest bardzo deprymująca, lecz jednoznaczna odpowiedź jest po prostu niemożliwa. Taką książką jest właśnie "Nieznośna lekkość bytu". Ja pokochałam twórczość Milana Kundery po przeczytaniu tej książki. Po pierwsze, imponuje mi niezwykle jego głęboka erudycja, na którą składa sie świetna znajomość filozofii, historii oraz innych nauk humanistycznych (jak chociażby językoznawstwo). Wplatając w tok wypowiedzi informacje z zakresu nauk, które zajmują się kondycją człowieka we wszechświecie, autor, unikając zbędnego mentorstwa, zabiera nas w niezwykłą podróż przez kulturowe dziedzictwo, całą spuściznę ludzkiej kultury, która określa nas jako poszczególne jednostki. To wręcz niesamowite, z jaką łatwością Kundera próbuje wyjaśnić mechanizmy rządzące współczesnym światem; jednak idzie on o krok dalej: udowadnia, że te mechanizmy rządziły ludzmi od zawsze, przez co wpisuje nasz jednostkowy byt w wielką machinę napędzaną dążeniami ludzkości. Wskazuje na ogrom namiętności, jakie targają ludźmi: miłość, pogoń za lepszym jutrem, żądza szczęścia i posiadania. Ponadto autor próbuje opisać kondycję ludzi z tych "gorszych" krajów (mam na myśli, oczywiście, państwa znajdujące się za żelazną kurtyną), ich oczekiwania, sposób postrzegania świata i wszechświata. Robi to z tak niesamowitą wirtuozerią, że lektura książki staje się ogromną przyjemnością.

Kundera próbuje odpowiedzieć na zadawane od wieków pytania dotyczące życiowych wyborów, ukazuje również jak historia, społeczeństwo i środowisko te wybory konotują. Dostrzegamy tu wręcz echa pozytywistycznego determinizmu, lecz uwarunkowanego bardziej osobowością danego narodu niż geografią. Autor próbuje również zdefiniować zakres pragnień współczesnego człowieka odnoszący się do obszaru seksualności, lecz warunkowany wszystkimi pozostałymi czynnikami. Ta wielopoziomowość i róźne perspektywy tworzą z tej książki niesamowitą lekturę, którą zachłyśnie sie kaźdy miłośnik literatury.