Dodany: 29.07.2005 20:45|Autor: oblivion

Książka: My
Zamiatin Jewgienij (Zamiatin Eugeniusz)

1 osoba poleca ten tekst.

Matematyczny świat


"My" to powieść o "idealnym", określonym matematycznymi regułami świeie, w którym nawet imiona zastąpiono numerami. Głównym bohaterem jest więc D-503, inżynier-konstruktor, który doskonale odnajduje się w tej precyzyjnie działającej rzeczywistości. Wierzy w to, że totalitarna władza Dobroczyńcy jest najlepszą z możliwych. Zachwyca się pięknem szklanych domów (oczywiście nie tych Żeromskiego;)), które umożliwiają tzw. Opiekunom nieustanną kontrolę nad obywatelami. Nie wyobraża sobie życia w zamierzchłej przeszłości, kiedy to każdy robił to, co chciał, a nie to, co mu nakazano w ustalonym przez państwo harmonogramie dnia. Jest on jednym z wielu, którym nie tylko nie przeszkadza ten brak wolności, ale dla których, wręcz przeciwnie, to właśnie on jest wolnością. Wszyscy myślą tak samo, wszyscy kochają Dobroczyńcę, nikt się nie sprzeciwia, nie ma jednostek, są tylko tytułowi "MY". Jednak wkrótce w to uporządkowane życie głównego bohatera wkrada się I-330, tajemnicza kobieta, która zupełnie inaczej patrzy na ten "doskonały" świat... To tyle, jeśli chodzi o treść książki, gdyż nie chcę zdradzić zbyt wiele...

Powieść "MY" to przede wszystkim świetne studium totalitaryzmu. Prezentuje nie tylko metody, za pomocą których dyktatorzy kreują wizję świata doskonałego, ale także udowadnia, że wszelkie próby buntu są tylko próbą dojścia do władzy nowego dyktatora (Państwo Jedyne i spisek "Mefi" to różne stadia tej samej formy rządów). Jednak poza problemem władzy, można dostrzec tu także obraz człowieka: zagubionego, pełnego wewnętrznego niepokoju, rozdartego między tym, co uporządkowane i stabilne, a tym, co nowe; szukającego jedynie prawdziwego uczucia, gotowego na wszystko, by je zdobyć; dążącego do władzy za wszelką cenę.

"MY" to książka odsłaniająca ciemne strony człowieka, dająca na chwilę ziarno nadziei, by potem je zdusić. Może właśnie dlatego nie można przejść obok niej obojętnie i chyba bez względu na to, czy się podoba, czy nie, na długo pozostaje w pamięci.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11428
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: NoWinka152{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 29.04.2010 21:56 napisał(a):
Odpowiedź na: "My" to powieść o "idealn... | oblivion
MY to świetna książka. ROK 1984 się przy niej może schować... nie ujmując nic Orwellowi ;)
Użytkownik: VERA25 18.12.2019 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: MY to świetna książka. RO... | NoWinka152{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Słaba w porównaniu z "1984".
Jednak że Orwell pisał znacznie później, zatem może nie bardzo można porównywać.
Użytkownik: tomp 03.08.2012 11:17 napisał(a):
Odpowiedź na: "My" to powieść o "idealn... | oblivion
Absolutna klasyka. NIe tylko dla fanów s-f. Szkoda, że powieść ta jest tak mało znana w Polsce. Może miejscami jest trochę zbyt naiwna, ale to dodaje jej tylko uroku starej, naprawdę dobrej fantastyki. Czasami uśmiech na twarzy wzbudzają wyobrażenia o technologii przyszłości (np. szkło, jako uniwersalny materiał budowlany:). Ale ja to akurat lubię w tych starych książkach sf. Wątek miłosny (a jakże, musi być!)na szczęście pozbawiony jest ckliwości i przelukrowania, typowego dla wczesnych powieści tego nurtu. Obraz państwa totalitarnego przedstawiony przez Zamiatina jest bardzo ciekawy i, jak pokazała historia, wcale nie tak abstrakcyjny. Myśli i życie w całości kontrolowane przez Państwo. Niestety, jeszcze dzisiaj ta makabryczna wizja ucieleśnia się np. w Korei Północnej. W moim rankingu książek z nurtu antyutopii "My" zdeklasowała "Nowy wspaniały świat" Huxleya. Cenię ją na równi ze znacznie późniejszym (i chyba w pewnym sensie wtórnym) "Rokiem 1984" Orwella. Lektura obowiązkowa dla każdego, kogo inetresuje proza XX wieku. Polecam!!!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: