Dodany: 13.07.2005 13:11|Autor: norge

Cialdini "Wywieranie wpływu na ludzi"

Pochlonęłam tą książkę w dwa wieczory. Bardzo dobra! Zdumiewająco trafne obserwacje i wnioski.

Niezwykle szybkie zmiany pojawiają się nie tylko w nauce, ale jak najdosłowniej tuż za progiem naszego domu. Z nie spotykaną nigdy przedtem szybkością zmienia się tempo podróżowania, częstość przeprowadzania się ludzi z miejsca na miejsce, szybkość zastepowania jednych domów przez inne, liczba spotykanych ludzi i skracanie czasu kontaktu z nimi. Błyskawicznie zmieniają się nawet produkty, jakie możemy kupić w supermarkecie, salonie samochodowym, domu meblowym. NOWOŚĆ, ZMIANA, TYMCZASOWOŚĆ I PRZYSPIESZENIE - to znamiona naszej cywilizacji.

Codziennie podejmujemy jakieś mniej lub bardziej ważne decyzje. I nie zdając sobie nawet z tego sprawy rzadko jestesmy w stanie pozwolić sobie na przemyślaną analizę całej skomplikowanej sytuacji, którą nawet trudno nam objąć rozumem, a częściej będziemy musieli polegać na jej pojedynczych elementach jako wskazówkach. Reagować automatycznie, prymitywnie - co umozliwi nam drogę na skróty. Ludzie bardzo często i niejednokrotnie nieświadomie polegają na takich sygnałach, gdyż zapewnia im to podjęcie trafnych i co równie ważne szybkich decyzji.

Dlatego tak często i w tak automatyczny sposób decyzjami naszymi kierują czynniki związane z regułami WZAJEMNOŚCI, KONSEKWENCJI, SPOŁECZNEGO DOWODU SŁUSZNOŚCI, LUBIENIA, AUTORYTETU i NIEDOSTĘPNOŚCI.
Każda z nich dostarcza sama w sobie wartościowych wskazówek co do tego, kiedy warto powiedzieć "tak", a kiedy "nie".

Użytkownik: tessa 04.08.2005 22:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Pochlonęłam tą książkę w ... | norge
Nikt chyba nie chce podejmować szczególnie ważnych decyzji automatycznie,odruchowo,w sposób nieprzemyślany.Co zatem robić aby nasze decyzje były trafne?
Uważam,że należy ustalić własny system wartości oraz zasady ,którymi mamy kierować się w życiu.Tak jak w ruchu drogowym istnieją zasady,bez których panuje haos,wypadki drogowe....
tak i w życiu - naszym życiem powinny żądzić zasady.
Zachodzi pytanie jakie zasady?
Ludzie w ciągu wieków wymyślali wiele różnych zasad.Był czas,gdy uważano,że należy wychowywać dzieci bezstresowo,póżniej zmieniono zdanie,gdy pokolenie tych wychowywanych bezstresowo dzieci wyrosło na egoistów.
Powiem krótko:człowiek powinien się kierować w życiu zasadami pochądzącymi od samego Stwórcy.
Zasady te zawarte są w Biblii.
Użytkownik: norge 05.08.2005 09:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt chyba nie chce podej... | tessa
W zupełności się zgadzam, że naszym życiem powinny rządzić pewne niezmienne zasady. Ksiązka Cialdiniego zwraca naszą uwagę, że bardzo często jednak, niazależnie jak bardzo chcielibyśmy się nimi kierować, zdarza się, że nieświadomie ulegamy róznym wpływom. Opisuje w niezwykle interesujący i poparty naukowymi badaniami sposób te właśnie mechanizmy, ktore nami tak często kierują. Nie ma w tym nic zlego, to wszystko siedzi w naszej czlowieczej psychice, tak zostalimy stworzeni! Ludzie od wieków kierowali się na przyklad w swoich wyborach tym, co robi większośc, albo że jak coś jest niedostepne, to odbiera sie to jako bardziej cenne itd. Cialdini obnaża "to" podświadome, co nami często rządzi. Robi to miedzy innymi z powodu, abyśmy byli czujni, nie dali sie nabrac nowoczesnej, agresywnej reklamie, tym ludziom i instytucjom, ktorzy te wszystkie mechanizmy znają i jake niecnie wykorzystują do swoich celów. Mając ich świadomość, jest się latwiej przed takimi niechcianymi wplywam bronić. Polecam tą książke zwlaszcza w przededniu wyborow :)
Użytkownik: tessa 05.08.2005 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: W zupełności się zgadzam,... | norge
Jak zatem nie ulegać tym wpływom?
Wymaga to siły woli postawienia na swoim.Gdy większość idzie w lewo,a ty wedle swoich zasad idziesz w prawo,wymaga to odwagi,głębokiego przekonania,że idziesz dobrą drogą.
To,że często zbaczamy z dobrej drogi wynika z naszej niedoskonałości,naszych słabości.
Nie zostaliśmy tak stworzeni -lecz odziedziczyliśmy tą niedoskonałość po pierwszych rodzicach.Jak czytasz Biblię ,to zauważ,że na początku Bóg stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo.Dopiero póżniej wskutek grzechu-czyli zboczenia z właściwej drogi-przyszła niedoskonałość.
Ciekawe są mechanizmy o których piszesz,rzeczywiście człowiek ma tendencję do zdobywania czegoś co jest nieosiągalne,co jest zabronione-uważa to za coś cennego.Z czego to wypływa?
Biblia jest taką wiarygodną książką,która "obnaża myśli i zamiary serca"-obnaża też ludzkie
pobudki.Co na ten temat ma do powiedzenia?
Otóż czytamy w niej:"Skąd się biorą wojny i skąd walki między wami?
Czy nie stąd :z waszych żądz rozkoszy zmysłowej
które toczą bój w członkach waszego ciała?"
Tą przyczyną wszelkich ludzkich starań jest pożądanie.
dalej pisze:"pożądacie a jednak nie jesteście w stanie uzyskać"
Dlaczego tak pisze?Otóż gdy nawet coś ludzie osiągną w życiu,to stawiają sobie przed oczy nowy cel do którego dążą i ta pogoń jest ciągłą pogonią za nieosiągalnym szczęściem.
Inny mechanizm który rządzi ludżmi to też chęć pokazania się innym ludziom z jak najlepszej strony.
Opisano go tak:
"ponieważ wszystko na świecie -pragnienie ciała i pragnienie oczu i popisywanie się swymi środkami do życia -nie pochodzi od Ojca ,lecz pochodzi od świata"

Dlatego dziś reklamy są tak skuteczne ,bo wzbudzają pragnienie oczu.Ludzie widząc te dobra
chcą je mieć .Widząc zaś u sąsiada inne ,lepsze chcą dorównać sąsiadowi,albo go prześcignąć.
Ciekawa jest ta książka może uda mi się ją przeczytać,lubię czytać książki mówiące o ludzkich zachowaniach.