Dodany: 16.06.2004 13:37|Autor: cathie

[bez tytułu]


"Konrada Wallenroda" można oceniać w dwojaki sposób.

Jeżeli patrzeć przez pryzmat epoki - jest to dzieło programowe - jak wiadomo Polska była pod zaborami. Mickiewicz starał się pobudzać Polaków do walki. W tym przypadku mówi, iż w walce o ideę "należy być i lisem, i lwem", choć taka taktyka stawia przed nami problem moralności.

Współczesny czytelnik chyba nie będzie zbyt zainteresowany tą lekturą. Ale może się mylę, być może kogoś zainteresuje wątek miłosny, bądź to, iż historia jest usytuowana w okresie średniowiecznych bitew między Litwą a Krzyżakami.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 21101
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: anndzi 06.07.2005 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: "Konrada Wallenroda" możn... | cathie
A mnie się podobała ta książka. Jest bardzo ciekawie napisana i szybko się czyta.
Użytkownik: ewoniemysl 25.09.2005 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: "Konrada Wallenroda" możn... | cathie
A może kogoś zainteresuje w "Konradzie Wallenrodzie" właśnie to, że pod powłoczką typowo romantycznego dramatu ukrywa się dodatkowa treść? Nie znając sytuacji politycznej, w której powstał dramat, możnaby uważać, że jest dosyć pospolity - typowo romantyczna historia nieszczęśliwej miłości osadzona w ulubionym przez romantyków średniowieczu, której głównym wątkiem jest konflikt między jednostką a resztą świata. A jednak zarówno ta konwencja, jak i kunsztowny styl służą tylko zamaskowaniu ukrytego przesłania, oczywiście całkiem jasnego dla tych, do których skierowany był utwór.
Osobiście bardzo lubię ten dramat, gdyż zawiera w sobie kwintesencję romantyzmu, a jednocześnie staje się bliższy rzeczywistości właśnie poprzez to, że wiąże się z rzeczywistymi wydarzeniami. Możnaby powiedzieć, że jest to niejako próba odniesienia romantycznych wyidealizowanych przekonań do istniejących realiów.
Użytkownik: KAPA 29.10.2005 00:11 napisał(a):
Odpowiedź na: A może kogoś zainteresuje... | ewoniemysl
Witam! Mnie książka się nie podobała ale może to dlatego, że czytałam ją 2 razy (za pierwszym nic nie zrozumiałam) w wieku 11 lat jako zadanie na ocenę celującą.. .
Użytkownik: wanilka7 15.01.2006 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: "Konrada Wallenroda" możn... | cathie
język bardzo trudny,ale jesli sie przebrnie przez to odkrywa sie przed nami wzruszająca historia o milosci o charakterze wszechogarniającym. śliczna!!
Użytkownik: d'Alencon 08.10.2008 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: "Konrada Wallenroda" możn... | cathie
Mnie zainteresowało coś innego. Język i perfekcja stylistyki. Poza tym ballada "Alpuhara" oraz "Powieść Wajdeloty". Większość osób mówi, że każda książka z romantyzmu jest taka sama. Ma przewidywalne zakończenie itp. Ale czy w naszych czasach nie jest podobnie? Spójrzmy na kult Browna i Cobena, których bohaterowie zawsze wychodzą cało z każdej opresji i zawsze są na wierchu. Świat w których żyją pisarze w pewien sposób programuje ich dzieła. Tak było, jest i będzie. A jeżeli spotykamy się z autorem, który nie podlega tym konwenansom współczesnej sztuki, to czcijmy go niczym bóstwo.
Użytkownik: Tinu_viel 10.10.2010 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: "Konrada Wallenroda" możn... | cathie
Według mnie książka bardzo wciągająca; nawet dla współczesnego czytelnika strona patriotyczna książki jest poruszająca, bohaterowie dosyć realistyczni jak na epokę romantyzmu i przez to można żałować ich nieszczęśliwego losu. Język i sposób układania słów, jak to u Mickiewicza, godny podziwu.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: