Dodany: 07.06.2023 12:27|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

KONKURS: Wygraj książkę "Nocny portret" Laury Morelli

Szukacie dobrej książki na długi weekend lub wakacyjne podróże? Mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia! Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest "Nocny portret" - powieść historyczna autorstwa Laury Morelli.

Nocny portret (Morelli Laura) to pozycja wydana przez Wydawnictwo LeTra, imprint Wydawnictwa Arkady, której z przyjemnością jako serwis BiblioNETka.pl patronujemy. O czym opowiada "Nocny portret"?

W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka Laury Morelli, włoskiej badaczki sztuki, przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach. Autorka przenosi nas do XV-wiecznego Mediolanu, gdzie poznajemy historię powstania arcydzieła, jego genialnego autora i pięknej modelki, oraz do Monachium czasów wojny, gdzie pewna konserwatorka sztuki niechcący sprawia, że renesansowy portret dostaje się w ręce nazistowskiego funkcjonariusza. Prowadzone równolegle opowieści, które dzieli kilka stuleci, składają się na fascynującą lekturę o sztuce, namiętności i okrutnych mechanizmach władzy.

A jak wygrać swój egzemplarz powieści? Wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem odpowiecie na pytanie:

Jakie jest Twoje ulubione nawiązanie do Leonarda da Vinci i jego twórczości w kulturze? Wskaż i uzasadnij, dlaczego.

Na Wasze zgłoszenia konkursowe czekamy do 19 czerwca do końca dnia. Wybierzemy 3 najciekawsze odpowiedzi, które nagrodzimy egzemplarzami powieści "Nocny portret". Powodzenia!

Użytkownik: Gosia_M 09.06.2023 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na myśl przychodzi mi książka i film “Kod Leonarda da Vinci“. Książka jest zdecydowanie lepsza od filmu. Leonardo da Vinci i jego dzieła fascynują ludzkość od pokoleń. W filmie “Glass Onion“ antybohater niszczy najsłynniejsze dzieło wielkiego mistrza, czyli Mona Lisę. “Kod Leonarda da Vinci“, to pasjonująca lektura, od której trudno jest się oderwać, a dzięki swojemu sukcesowi komercyjnemu jeszcze bardziej rozpowszechniła fascynację renesansowym geniuszem. Po zakończonej lekturze aż się chce na nowo odkrywać jego dzieła. Ja kupiłam jego biografię, po którą niebawem sięgnę.
Użytkownik: ilia 10.06.2023 01:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Serial "Demony da Vinci" z lat 2013-2015 jest moim zdaniem doskonałym przykładem, nie tylko nawiązuje do Leonarda da Vinci i jego twórczości, Leonardo jest tam głównym bohaterem. Film pokazuje go w czasach jego młodości we Florencji, w tak zwanym I okresie florenckim. Jest wszechstronnie utalentowanym młodym, pięknym mężczyzną, artystą, malarzem, wynalazcą, marzycielem i idealistą, przyjacielem, kochankiem, poszukiwaczem tajemnej wiedzy i tajemnic wszechświata, uwikłanym w rozgrywki między swoimi florenckimi patronami Medyceuszami a rzymskim Papiestwem. Serial oparty jest o fakty historyczne i życie Leonarda da Vinci, ale zawiera też dużo wymyślonych rzeczy, a sprawą widza jest w co uwierzy, a w co nie. Zakładając, że pewne rzeczy są fantazją, nic to nie przeszkadza, a jedynie wzbogaca film i powoduje, że jesteśmy ciekawi - jak to było naprawdę z tym Leonardem.
Użytkownik: mareksasuke 11.06.2023 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jako, że oprócz literatury bardzo mocno interesuję się kinematografią, moje ulubione nawiązanie do mistrza Leonardo wiąże się z polskim filmem z 2004 r., pt. "Vinci".
Jego bohaterowie próbowali wykraść obraz "Dama z łasiczką", podstawiając w jego miejsce falsyfikat! Gdy pierwszy raz widziałem ten film, nie wiedziałem zbyt wiele o malarskiej twórczości da Vinciego, ani tym bardziej, że w Polsce był jakiś jego obraz! Poza tym sam proces tworzenia podróbki i zwrócenie uwagi na styl renesansowego twórcy oraz detale, które zawarł w swojej pracy wydały mi się szalenie interesujące. Fakt, że dodatkowo jest to świetny, polski film tylko utwierdził mnie, że "Vinci" to moje ulubione nawiązanie do włoskiego twórcy.
Użytkownik: olante 16.06.2023 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Lubię czytać książki historyczne z wybitnymi postaciami w tle. W powieści Renaty Czarneckiej "Księżna Mediolanu" pojawia się Leonardo da Vinci, który akurat dla Lodovica Sforzy Il Moro tworzy portret Cecylii Gallerani znany jako "Dama z gronostajem". Dlatego też bardzo zainteresowała mnie powieść "Nocny portret" Laury Morelli. Wiem,że na pewno ją przeczytam i dlatego zdecydowałam się wziąć udział w konkursie i opowiedzieć o tym w jaki sposób ja w swoim życiu codziennym nawiązuję do twórczości Leonardo da Vinci. Z wycieczek przywożę zakladki do książek dla siebie oraz jako podarunki dla znajomych. Z Krakowa mam zakładkę z "Damą z gronostajem", z Paryża z Luwru przywozłam zakładkę z "Mona Lisą", a z Wenecji z "Człowiekiem witruwiańskim". Te, ale i inne moje zakładki towarzyszą mi przy czytaniu. Na pewno "Nocny portret" przeczytam z zakładką "Damy z gronostajem" i sprawi mi to wielką przyjemność.
Użytkownik: joanna86 18.06.2023 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Leonardo da Vinci to postać, która od zawsze pobudzała wyobraźnię! Wszechstronnie uzdolniony geniusz, który wyprzedzał swoją epokę, wynalazca, malarz, badacz wielu dziedzin nauki, wybitny obserwator świata i przyrody! Nic dziwnego, że jego życie i twórczość to niezmierzony ocean inspiracji dla współczesnych twórców. Postać Leonarda żyje na wiele sposobów w naszej kulturze, a nie ma chyba człowieka, który by o nim nie słyszał! Począwszy od wielu muzeów na całym świecie (jedno z nich - Centrum Nauki Leonardo Da Vinci znajduje się nawet w Polsce, w Podzamczu), przez liczne biografie, książki historyczne czy poradniki (wymienię jeden, który czytałam Myśleć jak Leonardo da Vinci (Gelb Michael J.) ) aż po kompletną fikcję czy wręcz fantastykę. Jakże wielką sensacją w świecie literackim była książka Kod Leonarda da Vinci (Brown Dan), w której wraz z autorem tropiliśmy wskazówki pozostawione w obrazach "Ostatnia Wieczerza" i "Mona Lisa" przez samego malarza! Na podstawie tej książki powstał przecież hit kinowy z Tomem Hanksem w roli głównej. Na polskim filmowym podwórku mieliśmy produkcję "Vinci" Juliusza Machulskiego opowiadającą o kradzieży "Damy z łasiczką". I choć w tych książkowych, filmowych czy teatralnych historiach zawsze więcej jest fikcji, niż historycznych faktów, choć losy zabytków i dzieł sztuki bywają podkolorowane lub wręcz całkiem zmyślone, to największym ich sukcesem jest to, że zaczynamy zadawać pytania. Raptem dzieła sztuki nie są już abstrakcją, stają się bliskie, oswojone, chcemy je poznać, zobaczyć, dowiedzieć się więcej o nich i ich twórcy! Taka historia nas obchodzi, jest namacalna i bardzo ciekawa! Dlatego cieszę się, że geniusz Leonarda da Vinci nie został zapomniany, a dzięki jego popularności, w gruncie rzeczy można popularyzować naukę i sztukę!
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 19.06.2023 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ostatnie godziny, by wziąć udział w konkursie! Zachęcamy do zgłoszeń - czekamy do 23.59 :-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 21.06.2023 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukacie dobrej ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za udział i interesujące odpowiedzi dotyczące innych kulturowych nawiązań do Leonardo! Ze zwycięzcami (olante, joanna86 i mareksasuke) skontaktowaliśmy się w wiadomościach prywatnych, a wszystkich zachęcamy do sięgnięcia po książkę "Nocny portret"!
Użytkownik: ilia 21.06.2023 14:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękujemy za udział i in... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A kto był zwycięzcą?
Użytkownik: ilia 21.06.2023 18:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękujemy za udział i in... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za uzupełnienie wpisu o informację, które osoby zwyciężyły w konkursie. Przed moim komentarzem, nie było w Twoim tekście ich nicków.