Dodany: 01.12.2022 13:54|Autor: Tifanis

Grudzień 2022

1/ 42. Rysa (Brejdygant Igor)

Mimo pewnych obaw “Rysę” bardzo dobrze mi się czytało. Może początkowo akcja rozwijała się nieco opornie, ale z czasem było już tylko lepiej. Nieco irytujące jest nagromadzenie w powieści mało prawdopodobnych faktów: policjantka-narkomanka (po odwyku) z dziwnymi zanikami pamięci i niepokojącymi wizjami, trochę to naciągane. Jednocześnie trzeba przyznać, że postać komisarz Moniki została interesująco nakreślona, tajemnicza przeszłość, intrygująca teraźniejszość, ciekawie prowadzona i zawiązana intryga kryminalna. Książka potrafi wciągnąć i przykuć uwagę. Chętnie sięgnę po kolejną część cyklu.

2/ 43. Układ (Brejdygant Igor)

“Układ” to ciąg dalszy dochodzenia komisarz Moniki Brzozowskiej, rozpoczętego w “Rysie”. Tytuł bardzo trafnie oddaje powiązania pomiędzy polityką, kościołem, mafią, światem finansów. A pomiędzy tym wszystkim uzależniona policjantka, która jako jedyna - jak się okazuje - może rozwikłać sprawę, odkrywając jednocześnie tajemnice swojej przeszłości. Kanwą akcji są działania obcego wywiadu, którego działalność opiera się na szukaniu “haków” i szantażowaniu wszystkich, których “usługi” i kontakty mogą być cenne i przydatne. Monika Brzozowska ma niełatwe zadanie, a nałóg, w którym się coraz bardziej zatraca, nie ułatwia zadania. Jedynym kołem ratunkowym jest praca i jej współpracownicy: Wójcik i Warecki, którzy stoją za nią murem w niemal każdej sytuacji. Na plus można zapisać to, że dużo się dzieje, akcja toczy się dosyć szybko, fabuła jest spójna, wielowątkowa i interesująco kreowana. Na minus zapisuję zbyt wiele odniesień do polityki i nachalnego komentowania współczesnego świata władzy - mam tego dosyć na co dzień, nie potrzebuję w powieści kryminalnej, dzięki której chciałaby się chociaż na chwilę oderwać od otaczającej mnie rzeczywistości.

3/ 44. Szadź (Brejdygant Igor)
4/ 45. Oszukana (Link Charlotte)
5/ 46. Bestseller (Opiat-Bojarska Joanna)
6/ 47. Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł)