Dodany: 02.11.2022 14:11|Autor:

Książka: Maruderzy
Márai Sándor
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

"Maruderzy" (1948) to ostatni tom cyklu "Dzieło Garrenów", poświęconego miastu ojczystemu Sándora Máraiego, Koszycom (Kassa), oraz różnym kolejom losu jego mieszkańców w dwudziestoleciu międzywojennym.

Główny bohater, Péter Garren, przybywa do Berlina, gdzie bierze udział w wiecu narodowych socjalistów, spotyka się też ze sławnym pisarzem niemieckim przetrzymywanym w areszcie domowym. Obydwa epizody są oparte na autentycznych przeżyciach autora. Sceny te przynoszą niezwykłą i błyskotliwą analizę zarówno ducha niemieckiego, jak i współczesnego świata, która po latach wciąż zaskakuje trafnością i aktualnością.

Następnie Péter udaje się do rodzinnego miasta, które po długotrwałej rozłące powraca do ojczyzny. Także tam trafia na oznaki rozpadu i zagubienia, nadchodzącego nihil. Przeciwstawione tym zjawiskom, dzieło Gábora Garrena i jego przodków ukazuje swoją istotę i najgłębszą treść, przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę o właściwych proporcjach, delikatny kunszt wspólnego tworzenia sensu. Wątki całego cyklu splatają się, dawne zajścia znajdują odzwierciedlenie w zdarzeniach o większym wymiarze, a postaci znane z różnych tomów zbierają się tam, gdzie wszystko się rozpoczęło - w teatrze.

W swoim "Dzienniku" w 1946 roku Sándor Márai zanotował: "Ten tom mówi wszystko, co chciałem powiedzieć. Nie mam już nic do dodania; w rzeczy samej, kiedy skończę tę książkę, bardzo trudno będzie mi pisać dalej, pisać o czymś innym".

[Wydawnictwo Czytelnik, 2013]