Dodany: 22.07.2022 17:29|Autor:

Czy bogowie muszą być odbiciem najmroczniejszych instynktów, najgorszych cech i najokrutniejszych zachowań ludzkości?

Czy boginie, nimfy, kobiece bohaterki mitów muszą być zabijanymi, gwałconymi, maltretowanymi, upokarzanymi ofiarami wszechmocnych bogów?

Polskie pisarki usłyszały i wydobyły z prastarych historii stłumiony kobiecy głos. Spojrzały na mityczne wydarzenia ze swojej perspektywy. Zobaczyły kobiety, które nie poddają się bez oporu. W tragicznym położeniu skazanych na porażkę stać je na niezłomność, bunt, furię i wściekłość, dające siłę do walki o siebie. O własną godność, o przemianę losu, o prawo do zemsty, ale też wolność oraz życie i śmierć na własnych zasadach.

Widziane na nowo, oczami pisarek mityczne wydarzenia, filtrowane przez ich emocje i świadomość, stają się niespodziewanie zrozumiałe i bliskie dla współczesnych kobiet. Uniwersalne i przejmująco aktualne.

"Mitologię według kobiet" napisały:
- Katarzyna Boni: "Gorgona"
- Elżbieta Cherezińska: "Demeter i Kora"
- Julia Fiedorczuk: "Echo"
- Agnieszka Jelonek: "Medea"
- Renata Lis: "Artemida"
- Weronika Murek: "Ifigenia"
- Grażyna Plebanek: "Pazyfae"
- Joanna Rudniańska: "Jokasta"
- Barbara Sadurska: "Eurykleja, Penelopa, Kirke"
- Dominika Słowik: "Kora"
- Aleksandra Zbroja: "Eurydyka"
- Aleksandra Zielińska: "Kasandra"

[Wydawnictwo Agora, 2022]

Użytkownik: reniferze 31.12.2022 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy bogowie muszą być odb... | Marylek
Jak w każdej antologii mamy tu opowiadania dobre, złe i - oczywiście - przeciętne. Najsłabiej wypadają te natrętnie feministyczne oraz - co mnie zdziwiło - te uwspółcześnione. Okazuje się, że w przypadku mitów to zupełnie zbędny zabieg, bo te historie bronią się same. Zarazem w przeciwieństwie do Mitologia nordycka (Gaiman Neil) widziałam zaangażowanie autorek i próbę nadania indywidualnego rysu.

Najlepszy rozdział? O Odyseuszu. Nie nachalny, nie oczywisty, inny - w najlepszym tego słowa znaczeniu.