Dodany: 12.05.2022 14:46|Autor: Literadar

"Przygody Pippi"

Rec. Marta Gulińska
Ocena książki: 5/6

Książeczki o rudowłosej Pippi wprawiają w zachwyt niemal wszystkie dzieci. Niesforna pieguska imponuje i zadziwia. Któż by nie chciał podobnie jak ona podróżować po morzach i oceanach, trzymać konia na werandzie, chodzić spać nad ranem i móc nie słuchać dorosłych?

Astrid Lindgren jest jedną z najbardziej znanych i popularnych autorek książek dla dzieci. Pierwsze publikacje opowiadań o przygodach Pippi wzbudzały kontrowersje wśród rodziców, których zdaniem mała urwiska nie była dobrym wzorem do naśladowania dla ich pociech. Mimo to książki, które wyszły spod pióra szwedzkiej autorki zyskały niezwykłą popularność, wielokrotnie wznawiano ich wydania, a książki o Pippi Pończoszance doczekały się licznych ekranizacji.

W "Przygodach Pippi" Wydawnictwa Nasza Księgarnia znalazły się trzy tomy przygód Pończoszanki: "Pippi Pończoszanka", "Pippi wchodzi na pokład" i "Pippi na południowym Pacyfiku". Znajdziemy tu moc zabawnych opowieści o dziewczynce, która mieszkała samotnie w Willi Śmiesznotce, spała z nogami na poduszce, zmyślała jak najęta, swoimi dziwacznymi manierami siała zgorszenie wśród pań z towarzystwa i u większości dorosłych, a w zasadzie wszystko robiła zupełnie na opak. Pippi podbijała za to serca innych małolatów, a swoją siłą, sprytem i nadzwyczaj praktyczną mądrością wprawiała w zakłopotanie dorosłych. Nic dziwnego, że opowieści o niej pokochały dzieci na całym świecie.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wraca chętnie do klasyki bajek dla dzieci, decydując się odnowić ich dawne, uznane wydania. Tak było w przypadku serii "Poczytaj mi mamo", tak też jest w przypadku "Przygód Pippi", które wydano w nowej przyjemnej formie niemal kwadratowej książeczki w twardej oprawie. Wzbogacono ją o znane z dawnych edycji oryginalne ilustracje duńskiej artystki Ingrid Vang-Nyman, nierozerwalnie łączące się z postacią Pippi Pończoszanki. Doskonale dopełniają one treść książki, bez nich nie byłaby równie atrakcyjna. Są też dość szczegółowe, jednak posłużenie się zaledwie czarnym konturem i punktowo kolorem rudym powoduje, że są łatwe w odbiorze nawet dla mniejszych dzieci. Prezentują zazwyczaj najzabawniejsze i kluczowe dla opowiadania sytuacje.

Pippi łamie wszelkie zasady i konwenanse, nie grzeszy znajomością dobrych manier ani nawet tabliczki schorzenia, ale czy to ważne w życiu osoby, której tatusiem jest najprawdziwszy król murzyński?