Dodany: 14.04.2022 09:07|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Kamień na kamieniu" książką kwietnia!

W kwietniu walka o tytuł książki miesiąca była niezwykle wyrównana! Po zsumowaniu wszystkich głosów mamy przyjemność ogłosić, że "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego to nasz tytuł kwietnia.

Głosowanie w II etapie wyborów książki miesiąca odbywało się równolegle w serwisie BiblioNETka.pl, a także w naszych mediach społecznościowych - na Facebooku oraz Instagramie. Po podliczeniu wszystkich głosow minimalnie lepsza okazała się pozycja Kamień na kamieniu (Myśliwski Wiesław) i to właśnie ten tytuł został BiblioNETkową książką kwietnia, pokonując 27 śmierci Toby'ego Obeda (Gierak-Onoszko Joanna)!

Książkę dwukrotnego laureata Literackiej Nagrody Nike opublikowano po raz pierwszy w 1984 r. To opowieść o życiu chłopskiego bohatera i jego rodziny. Okazją do wspomnień jest pomysł zbudowania grobu rodzinnego. Wiesław Myśliwski nadał tej powieści ton rzeczowości i chłopskiego realizmu, a nie poetyzowania czy brutalności. Życie Szymona Pietruszki, opowiedziane przez niego samego, układa się w symboliczny zarys chłopskich dziejów. Na oczach głównego bohatera tradycyjna wieś przestaje istnieć. W zapomnienie odchodzą dawne obyczaje, więzi sąsiedzkie i ludzkie. Rodzina ulega dezintegracji, a krewni z miasta najpewniej nie zechcą skorzystać z gotowego grobowca... (opis pochodzi od wydawcy).

25 marca Wiesław Myśliwski obchodził 90. urodziny - życiorys pisarza przybliżaliśmy na naszych łamach tutaj.

A wszystkim BiblioNETkowiczom dziękujemy za udział w zabawie i, oczywiście, zachęcamy do lektury powieści "Kamień na kamieniu" w nadchodzących tygodniach. :)

Opracowanie: DZ

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.04.2022 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W kwietniu walka o tytu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam tę książkę w biblioteczce już chyba z 10 lat, może wreszcie przyszła na nią pora...
"Widnokrąg" bardzo mi się podobał, a ta jest ponoć lepsza? Tylko teraz muszę wymyślić, co poprzestawiać w kolejce, żeby innym książkom nie było zbyt przykro. ;-)