Dodany: 10.03.2022 14:05|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Olga Tokarczuk nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk zostały nominowane do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Powieść noblistki została przetłumaczona na język angielski przez Jennifer Croft.

Tokarczuk Olga ma już na swoim koncie jedną statuetkę Międzynarodowej Nagrody Bookera, którą otrzymała w 2018 za Bieguni (Tokarczuk Olga) w przekładzie Jennifer Croft ("Flights"). W 2019 była nominowana do tej nagrody za przetłumaczoną przez Antonię Lloyd-Jones powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga) ("Drive Your Plow Over the Bones of the Dead"). W tym roku jury doceniło Księgi Jakubowe (Tokarczuk Olga), przetłumaczone przez Croft ("The Books of Jacob").

"Tokarczuk Olga opisuje oświeceniową Europę na zakręcie gwałtownej zmiany, poszukującą stałości i tęskniącej za transcendencją" - napisali w uzasadnieniu tegorocznej nominacji członkowie jury.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2004 r. To najważniejsze, po Noblu, wyróżnienie literackie, którymi honoruje się twórców książek przetłumaczonych na język angielski. Pierwszym laureatem, który otrzymał nagrodę był pisarz albański Kadare Ismail (Kadaré Ismail). Oprócz Tokarczuk Olga, spośród polskich pisarzy do nagrody nominowali byli: Lem Stanisław oraz Grzegorzewska Wioletta.

Lista nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022:

- Bora Chung, "Cursed Bunny", tłum, Anton Hur

- Violaine Huisman, "The Book of Mother", tłum. Leslie Camhi

- David Grossman, "More Than I Love My Life", tłum. Jessica Cohen

- Jonas Eika, "After the Sun", tłum. Sherilyn Hellberg

Skrócona lista finalistów zostanie ogłoszona 7 kwietnia, a zwycięzca - 26 maja. Autorzy i tłumacze, którzy znajdą się na tzw. krótkiej liście, otrzymują 2500 funtów, natomiast zwycięzcy 50 tys. funtów do podziału.

Zdjęcie: Łukasz Giza
Źródło: WP/thebookerprizes.com