Dodany: 17.09.2021 06:18|Autor:

nota wydawcy


- Czy na Alasce płaci się mieszkańcom za życie?
- Kto, jak i dlaczego wciąż poluje tam na wieloryby?
- Co zrobić, gdy stanie się oko w oko z łosiem?

Witajcie na Alasce! - największym i najrzadziej zaludnionym stanie Ameryki, gdzie na kilometr kwadratowy przypada pół mieszkańca, a do stolicy nie prowadzi żadna droga lądowa. Żyje się tutaj w otoczeniu zapierającej dech w piersiach dzikiej przyrody i na granicy płyt tektonicznych, więc doświadczenie trzęsienia ziemi jest tak samo prawdopodobne, jak spotkanie niedźwiedzia czy spacer po lodowcu.

Alaska - kojarzona z zimnem, wysokimi górami i życiem na odludziu - jest o wiele bardziej różnorodna, niż może się wydawać. Damian Hadaś opowiada o jej kontrastach, postępujących zmianach klimatycznych, trudnej historii rdzennych mieszkańców, fenomenie "Wszystko za życie", ale też o tym, jacy są Alaskijczycy i czy naprawdę jest tu tak zimno, jak myślimy.


"Niektórzy z nas, zamiast o śródziemnomorskich plażach, snują arktyczne sny o Alasce, Grenlandii, Czukotce. Zwykle na podstawie malowniczych zdjęć ośnieżonych szczytów i gór lodowych, dryfujących przez atramentowe zatoki. To książka o tym, co dzieje się poza kadrami takich fotografii. O prozie życia w izolacji, na styku płyt tektonicznych, wśród niedźwiedzi, pod tańczącymi neonami zorzy polarnej".

Adam Robiński


"Chyba nie ma na świecie drugiego tak bardzo owianego legendami i rozpalającego wyobraźnię kawałka świata, jak Alaska. Trudno więc nie zadawać sobie pytania, czy legendy te są faktycznie żywe. Damian Hadaś, przywołując największe alaskańskie ikony i najbardziej znane lokalne historie, stara się dostrzec w nich współczesne konteksty. Alaska nie daje sobie łatwo odebrać swojej ikoniczności. To miejsce, w którym uważny obserwator z pewnością zobaczy wiele kontekstów i nowych połączeń. Ale zawsze one będą podporządkowane alaskańskiemu genowi. A jego przecież nie da się wydłubać z DNA".

Kamila Kielar reporterka, podróżniczka, podcasterka


"Damian Hadaś wrzuca nas w środek krainy, w której bezkompromisowa przyroda dyktuje warunki, nie ma wiele miejsca na ludzkie błędy, a życie zaskakuje nawet tych, których przodkowie osiedlili się w odciętym stanie Ameryki dziesiątki lat temu. Ale w trakcie lektury poznajemy przede wszystkim Alaskę dzisiejszą, aktualną. Odzieramy ją z mitów, półprawd i własnych wyobrażeń, poznając gorzki smak życia w alaskańskim raju. Uczciwa, szczera lektura".

Piotr Mikołajczak - Icestory


"Relacja z Alaską może być tylko pełna skrajności, bo taki jest ten stan - albo raj na ziemi, albo miejsce nie do życia. Damian Hadaś wspaniale o nim opowiada, podkreślając zalety i rozprawiając się z romantycznymi mitami".

Diana Chmiel - Bardziej lubię książki niż ludzi


[Wydawnictwo Poznańskie, 2021]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 189
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 30.04.2022 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: - Czy na Alasce płaci się... | Marylek
Brakowało mi w tej książce autora. Miałam wrażenie, że czytam rodzaj eseju - o historii, ekologii, geografii, ale bez osobistych emocji. Wiele z tych opowieści już znałam, więc tym bardziej nie ma we mnie zachwytu nad treścią. No i wydawca nie zadbał o prawidłową korektę - zdarzają się literówki, a to mnie zawsze drażni. Mimo wszystko stawiam czwórkę, chyba zasłużoną.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: