Dodany: 06.08.2021 12:56|Autor: zaczytana.com.pl

O strachu... bez strachu

Strach to niełatwa emocja, chociaż potrzebna. Gdyby nie strach, zapewne ludzie by nie przetrwali - w końcu ostrzega on również przed niebezpieczeństwem. Ale bywa i tak, że strach paraliżuje nasze działanie. Dlatego warto o nim mówić, oswajać go, rozumieć sygnały, jakie nam daje, i sprawić, by zamiast wrogiem był naszym przyjacielem.

"Strach. Opowieści o oswajaniu lęku" to zbiór krótkich opowiastek, w których autorzy wyjaśniają, czym są lęk i strach, oraz wskazują drogi, którymi można podążyć, by emocje te nie zapanowały nad nami. Ważne jest to, że robią to na konkretnych przykładach sytuacji, które dla dziecka (zresztą nie tylko dla niego) mogą być straszne. Czasem będzie to nocny koszmar, innym razem straszny film, towarzystwo jakiejś konkretnej osoby, rozstanie z rodzicami albo ich rozstanie. Dla niektórych to może wydawać się niezrozumiałe, ale czasem u dzieci może pojawić się także strach przed tym, że przestaną być kochane. Naprawdę dużo tematów się w tej książce przewija i to właśnie uważam za jej bardzo dużą zaletę.

Po każdym rozdziale pojawia się "Słówko od Dr Cat" - to też jest ciekawe rozwiązanie, bo zawiera konkretne komunikaty kierowane do dziecka. Takie, które pomogą mu zrozumieć to, co się w nim dzieje.

Jestem bardzo ciekawa pozostałych tytułów tych autorów. Z przyjemnością po nie sięgnę. Zwłaszcza, że emocje to jeden z moich ulubionych tematów w literaturze dziecięcej. Polecam.