Dodany: 30.06.2021 18:34|Autor:

Po działającym do 1957 r. leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia. Historię trędowatych z małej wyspy u wybrzeży Krety do dziś otacza zmowa milczenia. Małgorzata Gołota ze strzępów informacji, materiałów archiwalnych, relacji ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych, tworzy pasjonujący reportaż o jednym z najbardziej szokujących i wstydliwych epizodów w dziejach Europy. "Wyspy greckie są rajem na ziemi. Poza Spinalongą, która jest piekłem bez wyjścia, wyspą cierpienia. Odwiedzam ją z bólem serca. Opowieść Małgorzaty Gołoty o Spinalondze boli" – Dorota Wellman.

- Czy wiecie, kim są hanseni?
- Dlaczego tak nazywa się osoby dotknięte trądem, tajemniczą chorobą od wieków towarzyszącą ludzkości?

Trąd piętnuje i wyklucza chorych z ich środowiska – rodziny, przyjaciół, wioski czy miasteczka. W Biblii ta choroba jest karą za grzechy. Trąd kojarzy się z przeszłością, ale dzisiaj wciąż stanowi piętno, podobnie jak uchodźstwo, bezdomność, niepełnosprawność czy bieda. Trędowaci mają pragnienia takie jak każda grupa wykluczona. "Chcielibyśmy być kochani i akceptowani jako ludzie, którym przytrafiło się nieszczęście. Nie chcemy być zjawiskiem, innym gatunkiem człowieka. Mamy te same sny co wy" – mówił Epaminondas Remoundakis, jeden z mieszkańców leprozorium na Spinalondze.

"Małgorzata Gołota zebrała poruszające świadectwa i historie osób dotkniętych trądem. Jej książka otwiera czytelnikom oczy na nieznany świat, świat, który – wydawałoby się – dawno przeminął. Koniecznie trzeba przeczytać".

Janina Ochojska

"Im mocniejsze światło słoneczne, tym głębszy cień. I to jest opowieść wprost z cienia, który wciąż zalega w pamięci słonecznej Krety. Poruszająca, wspaniała robota reporterska, ale i bolesne memento na »czas zarazy«. Wszak średniowiecze to nie epoka, to stan umysłu. Polecam!"

Paulina Młynarska

Małgorzata Gołota – dziennikarka Radia TOK FM i Wirtualnej Polski. Autorka serii podcastów ekologicznych "Koniec świata" i "Klimat zmian". W 2018 r. rzeczniczka prasowa kampanii "Kocham. Szanuję" dedykowanej tysiącom polskich kobiet doświadczających przemocy domowej. Współautorka książki "Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice". Lektorka i głos wielu audiobooków.

[Wydawnictwo Agora, 2021]

Użytkownik: reniferze 23.08.2021 20:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Po działającym do 1957 r.... | reniferze
Rzetelny i interesujący opis historii europejskiego trądu, ze szczególnym uwzględnieniem greckich wydarzeń.
Użytkownik: tynulec 18.02.2022 14:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Po działającym do 1957 r.... | reniferze
Bałam się tej książki, trochę czekała zanim po nią sięgnęłam. Czytam ją od kilku dni i okazuje się być niezwykle ważna, piękna, uwrażliwa na drugiego, chorego człowieka. No właśnie człowieka, a nie monstrum dotknięte przeklętą chorobą, której nie chce się widzieć w swoim zwykłym, dobrym, a jednocześnie zwyczajnym życiu/świecie.
Ważna na obecne czasy zarazy...