Dodany: 2021-03-21 21:33|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Nie żyje Adam Zagajewski


W niedzielę 21 marca wieczorem zmarł Zagajewski Adam - wybitny polski poeta oraz eseista, jeden z przedstawicieli Nowej Fali. 

Zagajewski Adam  – od lat wymieniany wśród faworytów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Informację o śmierci pisarza podała "Gazeta Wyborcza" oraz literackie stowarzyszenie PEN Club.  

Poeta urodził się w 1945 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przeniósł się na Śląsk – do Gliwic. To właśnie tam twórca dorastał i zdał maturę. Na studia wyjechał do Krakowa.

Ze względu na podpisanie tzw. listu 59 – oficjalnego listu polskich intelektualistów – już w 1975 trafił na listy cenzorskie, a jego utwory nie mogły pojawiać się w oficjalnym obiegu PRL.

Od 1982 roku przebywał na emigracji. Będąc we Francji, pisywał m.in. do paryskich "Zeszytów Literackich”. Od 1990 roku żoną Adama Zagajewskiego była Maja Wodecka, aktorka, psycholog, a także tłumaczka, która za przekład wierszy poety na francuski otrzymała nagrodę Jeana Malrieu. Do Polski oboje wrócili dopiero w 2002 roku. Zamieszkali w Krakowie, będąc aktywnymi członkami środowiska literackiego. 

W 2004 roku Adam Zagajewski otrzymał nagrodę Neustadt, nazywaną "małym Noblem”, a w 2014 "Zhongkun” – chiński poetycki Nobel. 

Zagajewski w swoich publikacjach książkowych podejmował różne tematy. Opisywał problemy, rozmyślania i rozterki artysty w powieściach "Słuch absolutny” i "Cienka kreska”, podkreślał w nich również wielość, złożoność rzeczywistości. W esejach i opowiadaniach z książek "Dwa miasta” oraz "W cudzym pięknie” poeta snuje filozoficzne rozważania, opisuje przeczytane książki i wspomnienia z wyjazdów zagranicznych. Odnosi się też do Krakowa, z którym związany był zawsze i Paryża – miasta dla niego szczególnie ważnego. Opisuje też dobrze współczesność i sytuację, gdy mediów, środków przekazu jest coraz więcej, jednak w gruncie rzeczy nie ma już czego przekazywać. 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Anna125 2021-03-22 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W niedzielę 21 marca wi... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
*(
Ból, był bardzo niezależny w myśleniu i cenił piękno, życie!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2021-04-12 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: W niedzielę 21 marca wi... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Na polona.pl można znaleźć jego teksty niemal wszystkie: https://polona.pl/search/?query=Zagajewski&filters​=category:ebooks,public:1,hasTextContent:0&sort=ti​tle%20asc
Użytkownik: fugareOpiekun BiblioNETki 2021-04-13 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Na polona.pl można znaleź... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Można tam znaleźć między innymi zbiór wierszy pt. Jechać do Lwowa i inne wiersze z ilustracjami J.Czapskiego. Bardzo polecam! Jest tam, wśród innych pięknych i trafnych poetyckich metafor, wiersz pt. Prawo. Poeta porównuje w nim prawo do chorego, anemicznego chłopca, do przebierańca, niedostępnego dla wrażliwych poetów, a kończy słowami "a jednak to ono dźwiga i wzmacnia ramiona wolnych ludzi". Chyba warto zatrzymać się przy nim na dłużej.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: